Шер: Тузла - спецоперація чекістів, що відкрила Заходу очі на Росію

Вівторок, 28 жовтня 2003, 10:45
Провідний спеціаліст Центру вивчення конфліктів при Британській військовій академії, лектор Оксфордского університету Джеймс Шер вважає, що ситуація з будівництвом дамби в Керченській протоці є продуманою комбінацією, реалізованою росіянами з метою досягнення відразу декількох цілей і визначення своїх можливих наступних дій.

Про це він заявив в опублікованому у вівторок інтерв'ю українській газеті "День".

Відповідаючи на питання журналіста газети, чим є ситуація з Тузлою - "провокацією, таємною змовою, передвиборною боротьбою або чимось ще", - Шер сказав наступне: "Усе разом. Росіяни щонайкраще реалізуються, коли їхні дії мають кілька мотивів. У цій ситуації справа стоїть саме так. Дана акція - це те, що в старій методології КДБ називалося "комбінація".

"Вона покликана одночасно досягти декількох цілей, а також розвити кілька різних перспективних можливостей і визначити межі можливих наступних дій", - відзначив він.

"По-перше, Росія намагається встановити, чи вистачить Україні волі і духу дати відсіч, захистити себе? По-друге, довідатися, чи не втратив Захід інтересу до України і чи підтримає її? По-третє, з'ясувати, чи настільки Захід заклопотаний тим, що відбувається в Іраку, тертями між Європою й Америкою, проблемами тероризму, економічними проблемами, що не помітить подій навколо Тузли? Це не тільки провокація, але також "проба" і "досвід", - сказав Шер.

"Це - експеримент. Тузла - класичний приклад спадкоємності колишнього "чекістського" стилю. Це виходить безпосередньо від держави", - відзначив британський експерт.

Шер також вважає, що Захід навряд чи буде втручатися в цю проблему. Однак, на його думку, те, що "відбувається на Тузлі, може відновити дебати, що майже припинилися на Заході, про те, що більш квітуча, більш ліберальна Росія стане і більш самовпевненою - особливо в питанні відновлення імперії".

За його словами, "останнім часом росіяни починають говорити про це все голосніше", і "не тільки люди, яких Захід асоціює з російським шовінізмом, але і ті, хто асоціюється з демократією і лібералізмом, наприклад, Анатолій Чубайс".

"І піком подібної тенденції стала Тузла. Я думаю, що тепер Захід почне звертати на це більш пильну увагу. Захід починає розуміти те, що, можливо, не розумів Росію або розумів її невірно. І це дуже важливо", - додав експерт.

Говорячи про можливий розвиток ситуації навколо Тузли, Шерр сказав: "Я сказав би, що усе вже вирішено в Росії і що кризі не буде дозволено перетнути будь-які "червоні лінії". Це - експеримент, форма розвідки. Я думаю, що ситуація знаходиться під контролем і, звичайно, вона сталася не випадково. І хоч росіяни можуть не до кінця усвідомлювати довгострокові наслідки, але, як і завжди, на тактичному рівні вони знають, що роблять".

Інтерфакс-Україна

Читайте також:

НАТО й США повинні не дозволити Росії задушити Україну – Шер


Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування