Підтримка ЄЕП у 70% не відповідає дійсності – директор "Соцису"

Субота, 27 вересня 2003, 12:31
Посилання українських політиків на те, що 70 відсотків українських громадян підтримують угоду про ЄЕП, не є виправданими. Про це Директор центру політичних та соціальних досліджень "Социс" Олександр Стегній заявив в інтерв'ю українській службі Бі-Бі-Сі.

"По одному результату ніколи не можна робити висновок. Треба хоча би два таких результати. У соціології є така дуже важлива характеристика як усталеність і необхідно хоча б два результати", відзначає соціолог.

Директор "Соцису" відзначає, що проведене ними опитування, на яке посилаються українські політики, мало суто інформативний характер і не містило додаткових питань. "Ми цього не робили, бо це [концепція ЄЕП] не було відомо наприкінці серпня-на початку вересня, але оскільки такі дебати були, то нам було цікаво глянути. Але виносити це як судження всього народу, то слід провести окреме дослідження чи принаймні блок запитань. От і скажіть, як з одного запитання, робити такий висновок?", - запитує він.

Тому соціолог назвав заяву президента України на саміті СНД у Криму, який обґрунтував своє бажання підписати цей договір, зокрема, тим, що 70% українців підтримують договір про ЄЕП, маніпуляцією.

Стегній також наголошує, що відповідаючи на питання респонденти не знали, що таке ЄЕП. "Та підтримка ґрунтується або на знаннях, або на незнаннях. Тобто, люди підтримують те, що вони не розуміють, можливо. Якщо після питання "підтримую - не підтримую" дати пояснення, що це передбачає наддержавний орган, з фіскальними контрольними функціями, і голосування залежно від економічної потужності держав, де Росія сильніша від України, то цей відсоток був би нижчий", відзначає він.

Щоби з'ясувати реальне ставлення українців, вважає Стегній, треба було робити окреме дослідження. "Принаймні запитань 10-12, чи принаймні блок, в якому дати пояснення, що це є - ЄЕП, які там керівні органи і так далі. У нас було інформативне запитання - одне-єдине. І на підставі цього одного запитання робити висновки далекосяжні, це, мабуть, не зовсім коректно", зазначає він.

Раніше президент України Леонід Кучма на саміті в Ялті й голова Верховної Ради Володимир Литвин у Вашингтоні заявляли, що дві третини українців підтримують інтеграцію в ЄЕП, посилаючись на результати досліджень центру "Социс". Питання в опитуванні було сформульовано так: "Чи хотіли б ви, щоб Україна стала членом єдиного економічного простору разом із Росією, Білоруссю та Казахстаном?"


Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування