МЗС проти підміни понять у питанні інтеграції в ЄС

Понеділок, 4 серпня 2003, 15:55
В Україні позитивно розцінюють зусилля зовнішньополітичних відомств ФРН і Польщі, спрямовані на дослідження ролі розширеного Європейського Союзу у формуванні нового міжнародного порядку і його відносин з новими східними сусідами.

Про це говориться в розповсюдженому у Києві в понеділок коментарі прес-служби МЗС України, присвяченому спільному дослідженню підрозділів політичного планування МЗС ФРН і Польщі "Роль ЄС: 25 і більше членів у ХХ сторіччі. Внесок у новий світовий порядок".

У МЗС відзначають "ряд позитивних моментів", що містяться в матеріалах досліджень, зокрема, твердження, що "розширений союз повинен розвивати свої відносини з новими східними сусідами цілісно, при застосуванні індивідуального підходу", а пріоритети у відносинах ЄС з його новими сусідами на сході "повинні відповідати значенню окремих країн для розширеного союзу".

В Україні також поділяють думку, що кордони Євросоюзу "повинні бути надійними, але не перетворюватися на бар'єри". Київ готовий брати участь у виробленні механізмів, що дозволили б зберегти і розвивати позитивні здобутки прикордонного співробітництва, яких Україна набула у відносинах із західними сусідами.

Україна вітає також готовність Німеччини і Польщі більш активно залучати її до процесів європейської інтеграції, зокрема, у рамках таких регіональних структур, як Веймарский трикутник (неформальне об'єднання у складі Німеччини, Франції і Польщі) і Вишеградська група (Чехія, Словаччина, Угорщина і Польща). "Нам імпонує їх (Польщі і Німеччини) налаштованість на активне використання існуючих механізмів українсько-польського співробітництва", - відзначає МЗС.

Поміж тим, констатують у МЗС, у дослідженнях відсутні згадки про європейську перспективу України. На думку авторів досліджень, "інтеграційною пропозицією" для Києва могла б бути "участь у європейському економічному просторі, концепція якого вже протягом тривалого часу обговорюється на рівні експертів ЄС і Російської Федерації".

Європейському Союзу пропонується "проводити у відношенні України, Білорусії і Молдавії цілісну політику сусідства в рамках регіонального співробітництва", що повинно допомогти "погодити різнорідні інтереси". У той же час, підкреслюють у МЗС, "Україна неодноразово, у тому числі й на вищому рівні заявляла, що пріоритетом її зовнішньої політики є здобуття асоційованого статусу, а в перспективі і повноправного членства в ЄС".

Крім того, відзначається в коментарі МЗС, "сумнівною виглядає теза про те, що застосування ЄС регіонального підходу у відношенні зазначених держав дозволило б мінімізувати "взаємне суперництво".

"Слід зазначити, що за роки незалежності Україна практичними кроками послідовно підтверджувала свою відданість європейським цінностям і рішучість у досягненні стратегічної мети - інтеграції в Європу. Ми підтримуємо усе, що наближує нас до членства в ЄС у довгостроковій перспективі. У той же час ми не можемо погодитися з тим, що цю перспективу підмінює", - підкреслює МЗС.

"З урахуванням нинішнього стану розвитку України, а також ситуації в самому Євросоюзі, існує необхідність у досягненні розуміння в ряді питань", вважають в українському МЗС, виражаючи при цьому надію, що ЄС "підтвердить свою відкритість у випадку досягнення Україною політичних і економічних критеріїв членства в ЄС".

У коментарі відзначається важливість підписання з Україною європейської угоди "за прикладом угод, підписаних з більшістю країн Центрально-Східної Європи". У МЗС також сподіваються на реалізацію ЄС нових форм технічної допомоги, що будуть сприяти якнайшвидшому знаходженню Україною статусу країни-кандидатки на вступ у ЄС.

"Ми з особливою увагою ставимося до оцінок з боку наших партнерів у ЄС відносно євроінтеграційного просування України і вдячні за зусилля, які вони прикладають, щоб допомогти Україні на шляху європейської інтеграції", говориться в коментарі.

Інтерфакс-Україна

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування