В Україні все більше росіян стають "українцями"

П'ятниця, 10 січня 2003, 11:00
Русифікація України "не тільки припинилася, а навіть зменшилася", - вважає оглядач ВВС Стівен Ік.

Коментуючи певні тенденції, виявлені в Україні під час останнього перепису населення, Стівен Ік зазначає, що зменшення русифікації стало "великою несподіванкою під час перепису населення в Україні". "Раніше це (русифікація) була спрямованою політикою - населяти неросійські регіони Радянського Союзу росіянами, сподіваючись на злиття народів і появу єдиного радянського народу".

"Ця політика ніколи не була успішною, і призводила до напруженості, оскільки неросіяни відчували дискримінацію проти своїх історичних батьківщин", - зазначає британський оглядач.

На думку Стівена Іка, "зараз ситуація змінюється. Тепер лише 17,3% громадян України вважають себе росіянами. Це набагато менше у порівнянні з попереднім переписом, який проводився 1989 року, коли їхня кількість становила 26,6"%.

"Однак, - зазначає оглядач, - результат етнічного складу населення має деяку невизначеність. Загальна кількість населення скоротилася десь на три мільйони. У той же час відбулася масова еміграція росіян до Росії". На його думку, це відбулося через "вибір", "який зробили перші українські пост-радянські лідери, які вирішили, що громадянство визначатиметься за цивільною, а не етнічною ознакою". "Кожен, хто живе в незалежній Україні, став українцем", - зазначає Стівен Ік.

Він звертає увагу на ще одну тенденцію, виявлену під час перепису: "все більше громадян, для яких рідною є російська мова, називають себе українцями. На особистому рівні багато цих людей подолало глибоко укорінені пережитки імперської, культурної і національної зверхності".

"Головне", на думку Стівена Іка, "що результати перепису вказують на те, що процес розбудови української держави став успіхом". "Десять років тому багатьох оглядачів непокоїла можливість етнічного розбрату чи навіть конфлікту в Україні з населенням понад 50 мільйонів. Дехто навіть передрікав, що російськомовний Схід країни намагатиметься відокремитися від решти України в результаті примусової українізації", зазначає оглядач ВВС.

Але незважаючи на те, що "політичне життя в Україні далеке від стабільності, цього не сталося". "Натомість відбувається поступова реставрація демографічного складу, який існував в Україні до інтенсивної русифікації у 50-х і 60-х роках", цитує Стівена Іка українська служба ВВС.

Читайте також:

Українці в Україні повернули собі позиції... середини 1950-х!

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування