Кучма у Празі впаде в обійми Буша?

П'ятниця, 1 листопада 2002, 19:00
У п'ятницю Кучма дуже нагадав Єльцина. Український "гарант" видав таку "загогуліну", що аж хотілося аплодувати. Він повідомив, що їде на саміт НАТО до Праги. І те, що самі євроатлантичні господарі бачити його за столом не хочуть, нашого лідера тільки підганяє.

Додати перцю у відносини Києва та Брюсселя Кучма вирішив у Сімферополі. Однак лікеро-горілчані заводи цього разу у програмі не значилися, тому бажаєш-не бажаєш, а шукати логіку у сказаному доведеться.

"Я до Праги поїду", - сказав Кучма у Криму. Звідси і починаються всі непорозуміння в трактуванні його слів, бо питання, яке йому було задано, звучало так: "Чи поїдете ви до Праги?".

"Я розумію, що вас цікавить не вся празька програма, а що стосується окремого саміту Україна-НАТО. Ви знаєте, що виникло загострення у зв'язку з обвинуваченням України в продажу зброї Іраку. Свою практично думку я сказав у Вільнюсі – до розв'язання проблеми, чи поставляла Україна "Кольчугу" чи ні, проведення саміту на вищому рівні не доцільне", - додав Кучма.

Коли запитали, чи дозволять проводити переговори Зленку, Кучма ситуацію заплутав ще більше: "Сьогодні МЗС і всі інституції вивчають це питання: їхати чи ні (Зленку). Скажіть будь ласка, ви знаєте мету саміту, який повинен був відбутися? Ми завершили програму, яка передбачалася Хартією про особливе партнерство з НАТО. Що далі? От далі ми повинні були обговорити програму дій на найвищому рівні. (пауза) Так для чого буде їхати Зленко?... А якщо ми партнери в програмі "Партнерство заради миру", то давайте прямо діалог вести".

При цьому Кучма грюкав кулаком по столу і нагримав на журналістку, яка запитала, чи варто робити МЗС заручником однієї скомпроментованої особи. "Я не звинувачуваний, а ви не прокурор", - випалив "гарант".

І от роби після сказаного висновки, які забажаєш! В МЗС інтерпретувати Кучму відмовилися, у приймальні прес-секретарки "гаранта" Олени Громницької порадили читати сайт глави держави, де до кінця дня нічого так і не з'явилося. Начальник управління адміністрації президента Орел відсутній до понеділка. У київському Центрі інформації та документації НАТО після 16 години всі розійшлися по домівках. Ну просто зачароване коло.

Отже, як розуміти Кучму? Чи їде він просто у Прагу на відпочинок попити пива, чи збирається прориватися крізь натовп антиглобалістів до конгрес-холу саміту НАТО? Чи його особисто запросив Гавел з державним візитом, і це трималося в секреті? Чи, може, лідери Заходу змилостивилися у своєму гніві?

Прояснити ситуацію УП допоміг Борис Тарасюк, екс-міністр закордонних справ та нинішній глава парламентського комітету з євроінтеграції. Отже, схоже на те, що Кучма таки відвідає захід в рамках Празького саміту НАТО. "Єдиний можливий варіант – участь у саміті Ради євроатлантичного партнерства, куди його мають запросити. Але навряд чи будуть двосторонні зустрічі з лідерами держав НАТО, які продемонстрували своє ставлення до нього рішенням про формат засідання комісії Україна-НАТО". "Рада Євроатлантичного партнерства існує як механізм консультацій між НАТО і учасниками програми "Партнерство заради миру", - додав Тарасюк.

Виглядає це приблизно так: у величезному залі збираються перші особи 46 держав, серед яких все СНД включно з Білорусією. Вони протягом кількох годин декларують свої погляди на безпечну Європу. Простіше кажучи, займаються демагогією.

Зрозуміло, що для самих членів НАТО цей захід взагалі прохідний та швидше протокольний – тому що основні питання Альянс вирішує серед 19 лідерів країн-членів організації. Ця зустріч другорядна і для українців – бо у неї Хартія про особливе партнерство з НАТО, і тому всі проблеми обговорюються на засіданні Україна-НАТО. На тому самому, куди Кучму не запросили.

Тому Кучма їде хоча б на Раду північно-атлантичного партнерства. В принципі, його зрозуміти можна – це єдиний спосіб посидіти в одному залі з лідерами західного світу, попозувати перед телекамерами для сюжетів про успішні відносини з Альянсом. Але, з іншого боку, цей візит Кучми до Праги ще більше показує принизливе становище, в якому він опинився.

УП уточнила у Тарасюка, чи може Кучма тихенько трохи посидіти на комісії "Україна-НАТО" – якщо, звичайно, сам "гарант" дозволить Зленку проводити цей саміт. Виявляється, що не може: "Він – не приватна особа, а найвищий посадовець держави".

Хоча, можливо, є ще одна версія. Згадався такий випадок. Одного разу на саміті ОБСЄ Клінтон проходив повз ряд президентів і автоматично тиснув усім їм руки. Ну й потиснув Лукашенку. "А хто це був?", - перезапитував після цього американський лідер у своїх помічників. Зате з яким тріумфом білоруський батько повернувся на батьківщину!

Можливо, оточення Кучми розробило якусь схожу операцію. Враховуючи, що завдяки англійській мові делегація Ukraine буде сидіти поруч з лідерами із United Kingdom та USA, існує ймовірність, що слабкий у міжнародній політиці Буш просто не зорієнтується і почне посміхатися всім оточуючим. Головне, щоб поруч з Кучмою опинився фотоапарат.

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування