Кучма перервав 848 днів мовчанки. Як це було

Вівторок, 18 червня 2002, 22:36
У середу президент Кучма вперше за останні 28 місяців виступив перед Верховною Радою. Це було традиційне дійство із монотонним зачитуванням з папірця та відповідним снодійним ефектом. Єдине, що вирізняло нинішній візит Кучми до парламенту – це багаж історії, який він приніс, починаючи з попередньої промови 22 лютого 2000 року. Їх вистачило б на кілька термінів нормального президента та кілька імпічментів.

 
Медведчук вже поруч з президентським кріслом
 
На виступ президента зареєструвалися 369 депутатів. Ще дехто підтягнувся, а півсотні на знак протесту пішли із зали – слухати Кучму не захотіли соціалісти та блок Тимошенко. Не було також Ющенка – він поїхав до Німеччини обмінюватися досвідом з тамтешніми партіями. Зате були Пінчук, Суркіс та Медведчук, який сидів в урядовій ложі відразу за президентським кріслом. До речі, цікаво, що депутатська картка Медведчука невідомо як виявилася зареєстрованою на засіданні парламенту у вівторок.

Цей виступ Кучми був трохи коротший, ніж два роки тому. Тоді його промова вимірювалася 33 823 знаками, а зараз – 32 699. Цікаво також, що виступ Кучми на 5 000 знаків менше за цьогорічне звернення Путіна до Держдуми.

 
Він не заснув, а просто розмовляє по мобільному телефону
 
Що кидалося в очі з ложі преси – це поведінка депутатів. Парламентські новачки підпирали підборіддя кулаками та слухали Кучму. Принаймні, дивилися в його бік. Ті ж, хто обрався депутатом вдруге-втретє, або теревенили, або спокійно читали папери з депутатського набору, які вони щодня отримують в секретаріаті. Газет, здається, не було ні в кого. Зате декілька спромоглися під час президентського спіча поговорити по мобільному телефону.

Додав драйву Луценко, який вручив Кучмі личаки, щойно він піднявся на трибуну. "Гаранту" подарунок не сподобався і він викинув його у зал. Провокація вдалася – відчувалося, що Кучма нервував.

Насправді солом'яні "капці" президенту віддали як непотріб. Достеменно
відомо, що Луценко підготував личаки ще для Литвина - щоб вручити подарунок після того, як лідер "єдунів" не обереться спікером. Однак Литвина обрали, і "капці" виявилися недоречні.

Оплесками промову Кучми не перервали жодного разу. Після слова "імплементація" у залі хтось тихо запротестував. На готовність Кучми змінити уряд народ не реагував. Ось і все, що запам'яталося від такої довгоочікуваної появи Кучми зі щорічним посланням.

Своїми враженнями від того, що сподобалося і не сподобалося у виступі президента, "Українська правда" попросила поділитися депутатів–старожилів та новачків парламенту.

Петро Симоненко, лідер КПУ: "У посланні президента не дано відповіді на основні питання, які хвилюють виборців. У друкованій частині послання, де є аналітика, можна побачити: 40 мільйонів українців – це люди, які живуть за межею бідності. Президент не дав відповіді на це.

Відносно коаліційного уряду та більшості – мені здається, що президент дав новий сигнал, що він готується до чергового перевороту у Верховній Раді.

Для того, щоб утворити коаліційний уряд, повинна бути чітка програма його діяльності та воля для виконання програми. Президент же знову займається політичними іграми і намагається задовольнити інтереси політичних сил, щоб вони не були учасникам більш серйозного протистояння політиці, яку здійснює президент".

На питання, що йому сподобалося у виступі президента, Петро Симоненко порадив знайти відповідь самим журналістам.

Сергій Тігіпко, "Єдина Україна", лідер "Трудової України": "Абсолютно збалансований прогресивний виступ. Хто його послухає, той відразу може сказати: в країні чітко розуміють, що треба робити. Проблема в іншому - як організувати роботу президента, парламентської більшості і Кабінету міністрів? Ось цього поки ми не можемо домогтися.

А відповідь на питання "що робити?" знає президент, знають прогресивні члени уряду, знають прогресивні депутати.

Що не сподобалося? Ви знаєте, все нормально. Президент нормально настроєний, простягнув руку парламенту, запропонував почати все з чистого листа. Все нормально".

Борис Андресюк, член СДПУ(О): "Що не сподобалося: я більш конкретна людина, послання ж трохи розмите. Хоча можливо, так і треба, це ж політичний документ.

Позитивне те, що визначені певні терміни євроінтеграції, заяви про вступ до НАТО. Сьогодні чесно була дана реальна оцінка цьому як в політичній площині, так і в економічній. Ну немає сьогодні у парламенті та суспільстві більшості, яка б взяла відповідальність за інтеграцію в НАТО! Немає економічних показників в України, які б дозволили вийти на стандарти Євросоюзу та НАТО.

Щодо імплементації референдуму, то більшість питань, які там записані, є неактуальні для держави. Неактуальне питання двопалатного парламенту. Треба шукати механізм створення стабільної більшості, і виходячи з цього, виходити на коаліційний уряд. Те ж саме президент заявив: дайте мені парламентську більшість, і я готовий сісти з нею і обговорити всі питання, в тому числі коаліційного уряду. Якщо ми виходимо на таку формулу, то логічним виглядає питання повноважень президента розпускати парламент у разі його недієздатності".

 
Олександр Морозов
 
А ось враження парламентських новобранців:

Олександр Морозов, "Наша Україна": "Коли виступає людина, одягнута на суму в три-чотири рази більше, ніж у нього написано в декларації, і розказує про аморальність зрощування тіньового капіталу з владою – це крім усмішки нічого не викликає.

Читаючи багато речей з послання, спадають на думку тільки слова професора Преображенського: "Коли ці баритони кричать "Бий розруху!", я сміюсь – це означає, що кожен з них повинен лупцювати себе по потилиці".

Що сподобалося – сама ідея про те, що треба інтегруватися в Європу. Колись, п'ять-сім років тому, за моїми даними, за цю ідею інтегруватися в Європу були усунені з посад Видрін і Табачник. Що змінилося в президенті за п'ять-сім років – ось це залишається загадкою. Сама ідея правильна, але механізмів, традиційно, не запропоновано".

 
Петро Ющенко
 
Петро Ющенко, "Наша Україна": "Мені треба детальніше почитати звернення президента. На перший погляд – послідовний, логічний виступ. Здається, пріоритети визначені вірно і логічна послідовність присутня.

Що не сподобалося? Якщо чіплятися за хомути, то вони завжди знаходяться. Як говорять: "Великое смотрится издали". Тому я повинен ще більш детально почитати звернення президента".

Андрій Клюєв, "Єдина Україна", один з лідерів Партії регіонів, глава комітету з питань ПЕК: "Ми вже вивчали послання президента. Сподобалося те, що нормально відображені проблеми паливно-енергетичного комплексу. Якраз відображено те, що треба розвивати вугільну промисловість, що це одне з основних джерел енергії у нас в Україні, що треба заміняти вугіллям газ. Тобто проблеми ПЕК були одними з пріоритетних у виступі.

А не сподобалася поведінка деяких народних депутатів".

Юрій Луценко, один з лідерів СПУ: "Я не вважаю за потрібне слухати людину, яка довела країну до такого стану, а сьогодні хоче все це прикрити розповіддю про європейський шлях. Нема сенсу слухати чергову брехню – я її дуже багато наслухався на плівках Мельниченка.

А личаки я видав Кучмі, оскільки саме в такому вигляді він має йти в Європу. Це буде символом диктату, який очолює розграбовану і зруйновану країну. Але дуже символічно, що личак полетів і потрапив у комуністів".

 
Михайло Поплавський
 
Михайло Поплавський, "Єдина Україна": Я уважно вислухав виступ президента, ознайомився з усіма розділами, тому що ми попередньо отримали його у письмовій формі. Хочу сказати, що все правильно. Хотілося б, щоб це було на практиці реалізовано.

Сьогоднішній виступ щодо євроінтеграції… Так, ми повинні йти у Європу. Йти разом з Росією. Дружити з сусідами своїми. Що потрібно, так це об'єднати зусилля і Верховної Ради, і Кабінету міністрів, і президента".

Володимир Щербань, "Єдина Україна", лідер Ліберальної партії: "Все сподобалося".

 
Ігор Гринів
 
Ігор Гринів, "Наша Україна", один з лідерів ПРП: "У тій доповіді, яка була роздана письмово, мене стурбували оцінки сьогоднішньої ситуації, оцінки пройденого шляху. Такі оцінки не дають перспективи сподіватися на те, що далі будуть зроблені правильні стратегічні кроки. Там іде надзвичайно велике спекулювання поняттям "ринкова економіка": що ми загралися в ринкову економіку, що ми ринок поставили попереду якихось інших питань…

Якщо проаналізувати ставлення президента тільки до ринкової економіки, то щоб далі спокійно розмовляти, треба заспокоюватися. Або це сталося випадково, і він не аналізував те, що пишуть помічники. Або це зміна курсу.

Друге – це спроби президента закидати терористичні питання про можливість розпуску парламенту. Очевидно, в такому випадку треба згадувати про ще одну процедуру, яка називається імпічмент. Не варто починати дискусію з парламентом з таких терористичних тем".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ САМ ВИСТУП ПРЕЗИДЕНТА

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування