Ось вони, повії!

П'ятниця, 15 березня 2002, 21:36
Останній день оголошення соціологічних даних, а скільки галасу! Зараз цілком зрозуміло, навіщо в законі з'явилося таке положення - про заборону публікацій соцопитувань за два тижні до виборів. Ситуація зараз абсолютно ясна - у пропрезидентського блоку "За Єду" -"тверді" 6-7%. Як відзначають соціологи, такий показник - стійка "меншість", які підтримуватимуть владу за будь-яких розкладів. Навіть якщо наочно побачать, як усміхається Кучма, коли отримує хабаря.

Представники влади, перед якими було поставлене зовсім інше завдання, з цим геть не погоджуються.

Зараз у литвинів одне завдання - посіяти сумніви у достовірності вже проведених соціологічних опитувань. Саме цьому була присвячена скандальна заява Литвина про соціологів-повій. А може, спочатку він "ляпнув", а потім подумав - а як це використати?

У четвер, Кучма, спілкуючись з пресою, кинув, принагідно погодившись з комуністами, що соцопитування, які проводять "незрозуміло хто", мають великі розходження.

Дивно, але факт словосполучення "останні соціологічні дослідження мають великі розходження" в п'ятницю було повторено на всіх каналах, можливо тому, що однойменну новину видало шановне інформаційне агентство.

Але, якщо напружити мізки, то все зрозуміло – як відомо з плану кризових дій блоку "За Єду", "центральний штаб відповідає за обнародування прогнозних результатів виборів (соціологічних досліджень провідних установ) в центральних і регіональних ЗМІ".

У п'ятницю Литвин почав готувати публіку по-своєму. Говорити, що, як тільки припинять публікувати соціологічні опитуванні, збільшиться кількість заяв про фальсифікацію парламентських виборів. Він знає, про що говорить. Зараз всі знають, що 7%, а через два тижні 16%. Нормальна людина, яка владі не довіряє і сумніватися не буде - тут лікар не потрібен - звичайно ж фальсифікація.

"Коли закінчиться можливість диктувати рейтинги, будуть кричати, що вибори фальсифіковані". І робиться все це навмисно. "Йде нагнітання пристрастей, все робиться для того, щоб принизити людину, щоб люди не прийшли на виборчі дільниці", цитує Литвина Інтерфакс-Україна.

Хоч він і визнав, що, порівнюючи соціологію з проституцією, "треба було сказати більш делікатно", але тут же зазначив, що "оцінка відображає суть". І навів слова французького вченого (щоб не подумали, що це плагіат). Вчений з Франції сказав, що "соціологія це наука з численними і різноманітними методами і мінімальним результатом".

А буквально напередодні Кучма згадав про соціологію. Коли рейтинги замовляють для внутрішнього використання, то вони використовують соціологію як науку, "а коли сотні рейтингів викидають в пресу, то це вже не наука і не має з нею нічого спільного", зізнався він перед регіональними журналістами.

Тут я, нетрадиційно для себе, погоджуся з президентом. Ну як Йому не знати, хто у нього на службі? Таких багато, але основні зараз - Всеукраїнська соціологічна служба.

За результатами опитування, проведеного Всеукраїнською соціологічною службою, на сьогодні лідерами виборчої боротьби є блок "Наша Україна" (20%), КПУ (20%), блок "За єдину Україну!" (12,5%) і СДПУ(О) (8,8%), повідомляє УНІАН.

Представляв дані "доктор філософських наук, президент Української академії політичних наук Микола Михальченко". Опитування вони ніби то проводили з 22 січня 2002 року по 15 березня 2002 року. Кожним з цих опитувань було охоплено по 2800 громадян у віці від 18 років у всіх областях України, м. Києві, АР Крим і м. Севастополі (108 населених пунктів) за репрезентативною квотною вибіркою. Похибка таких опитувань не перевищує 2%.

"Аналіз результатів опитувань показує, що на сьогодні блок Ющенка "Наша Україна" і Компартія України ведуть боротьбу за лідерство в загальнонаціональному окрузі - кожний з них може набрати по 20% голосів. Але відставання КПУ від "Нашої України" не є абсолютним, адже попередні вибори засвідчили, що 3-4% прихильників КПУ приховують своє бажання голосувати за цю партію з міркувань престижу або побоювання негативних наслідків.

За даними Всеукраїнської соціологічної служби, на третьому місці сьогодні - блок "За єдину Україну!, "який динамічно збільшує кількість своїх прихильників, але ще дещо відстає від лідерів. Цей блок за місяць майже подвоїв кількість симпатиків: в лютому він мав 9,3%, в березні - 12,5%.

На четвертому місці на сьогодні затвердилася СДПУ(О) - 8,8%.

Одночасно скорочується підтримка виборцями партій, які зосередилися на телерекламі ("Жінки за майбутнє", ПЗУ, "Яблуко" (1,8%), блок "Демпартія і "Демсоюз"). Михальченко вважає, що останні два суб'єкти виборів вже втратили шанси на успіх, а "Жінки" і ПЗУ отримають не більше 4-6% голосів.

За результатами ВСС, певні шанси на подолання 4% бар'єра залишаються у блоків Юлії Тимошенко і Наталії Вітренко, і у Соцпартії - тут багато що буде залежати від ефективності їх кампанії в останні два тижні.

Михальченко зазначає, що якби вибори пройшли сьогодні, то "Наша Україна" і Компартія набрали б 22-24% голосів, блок "За єдину Україну!" - 16-18%, СДПУ(О) - 8-10% голосів".

А ось далі йде цікавий коментар "політолога" Михальченка.

"Версії про слабкі позиції блоку "За єдину Україну!, "про які говорять соціологи, які працюють на конкурентів цього блоку (ну чи не дивно, що конкурентами цього блоку чомусь є всі інші соціологічні служби, крім ВСС - УП!), не відповідає дійсності. Результати блоку, який виник декілька місяців тому, будуть досить високими, оскільки на це "працює економічне зростання, сильна соціальна політика діючого Кабінету Міністрів і обласних адміністрацій".

А ось інші соціологи думають якраз навпаки. Микола Чурилов, наприклад, до речі, дуже відомий в Україні соціолог, президент компанії Социс, вважає, що при такому рівні довіри до влади заявляти про рейтинг в 15-20% для блоку "з тавром влади" неможливо.

"Сільський виборець відчуває реальність ефективної аграрної політики на прикладі передачі землі селянам і високому врожаї. Всі громадяни належно оцінюють своєчасну виплату зарплати, підвищення і своєчасну виплату пенсій", продовжує далі Михальченко.

Але далі краще. Порахувавши неймовірним чином підсумки виборів по списках і мажоритарних округах, "де, за оцінками експертів Української академії політичних наук, кандидати блоку "За єдину Україну!" отримають 80-90 депутатських мандатів, блок "Наша Україна" - 20-25 мандатів, КПУ і СДПУ(О) - по 15-20 мандатів, інших партій разом - 20-30 мандатів, а безпартійні мажоритарники - 40-50 мандатів", Михальченко видав сенсацію.

За їх підрахунками фракція блоку "За ЄдУ" буде "самою могутньою в парламенті" - 115-130 депутатів (а з безпартійними "рекрутами" - до 150-160 депутатів).

Великими будуть фракції "Нашої України" - 85-95 депутатів і КПУ - 80-90 депутатів. Значно менше буде у СДПУ(О) - близько 40 депутатів, зелених і "Жінок" (близько 20 депутатів).

Михальченко вже зараз чомусь не сумнівається, що саме блок "За єдину Україну!" буде формувати більшість. Так і хочеться спитати, а пана Михальченка, Литвин зараховує до повій?

Що має намір зробити влада, щоб досягти такого блискучого результату, читайте тут