Українська правда
Постійне посилання: https://www.pravda.com.ua/inozmi/svoboda/2013/06/21/6992755/

Німеччина вже не вимагає визнання Тимошенко повністю невинною – Рар

П'ятниця, 21 червня 2013, 11:21
Київ – Німеччина перевіряє, наскільки Україна виконує вимоги ЄС і міністр закордонних справ Ґідо Вестервелле – не останній впливовий європейський політик, який під час візиту до Києва це робитиме.
Таку думку висловив в інтерв’ю Радіо Свобода німецький політолог Александр Рар.
За його словами, Німеччина вже не вимагає скасування вироків українських судів проти Юлії Тимошенко і її визнання повністю невинною. Серед співбесідників Ґідо Вестервелле у Києві – президент Віктор Янукович, прем’єр Микола Азаров, керівник МЗС України Леонід Кожара, а також лідери опозиції Арсеній Яценюк та Віталій Кличко.

– Наразі діалог між Європою і Україною є, констатують експерти. Наскільки нам відомо, від української влади надійшли певні пропозиції європейській стороні. Чи можна вважати, що візит Вестервелле є передачею відповіді?

– Можливо. Але, думаю, у першу чергу Німеччина хоче перевірити, наскільки Україна виконує вимоги, які ЄС висунув останній раз під час зустрічі у Братиславі. Зараз виглядає, що Євросоюз у своїй більшості хоче підписати з Україною угоду про асоціацію. Це станеться, якщо Україна реформує свою юридичну систему, якщо вона зможе довести, що у майбутньому суди працюватимуть не за адміністративними вказівками, а будуть незалежними, що законодавство дійсно посилить третю владу. Думаю, що Вестервелле – не останній політик, хто зараз приїде в Україну заради того, щоб подивитися наскільки Україна це реалізує. 

– Очевидно, що головною темою переговорів Ґідо Вестервелле з українськими урядовцями буде тема Юлії Тимошенко. Які шляхи вирішення цього питання наразі є?

– Не думаю, що це буде головною темою переговорів. Але тема Тимошенко фігурує. Юлія Тимошенко – це символ того, що в Україні є політичні в’язні. Це західна точка зору. Українська сторона ніколи не погодиться, що Юлія Тимошенко сидить у в’язниці через політичні причини. Але якщо українська сторона все-таки вирішить піти на зустріч ЄС і випустити Юлію Тимошенко на лікування у Німеччину, то у Євросоюзі це сприймуть, як акт доброї волі. Це наблизить Україну до підписання цієї важливої для неї угоди про асоціацію з ЄС.  

– Яких результатів нинішнього візиту варто очікувати?

– Україна змогла, можливо ще не на 100 відсотків, але переконати ЄС, що вона просто змушена грати між Заходом та Сходом. Візит такого важковаговика у європейській політиці, як міністр закордонних справ Німеччини для української сторони є надзвичайно важливим. Якщо Вестервелле повернеться з Києва з переконанням, що Україна суттєво просунулася по тому шляху реформ, по якому вона обіцяла, то ще одна перепона для підписання цієї угоди у Вільнюсі буде знята. 

– Відомо, що Німеччина не є країною-лобістом України у ЄС. Торік на знак протесту проти арешту Тимошенко канцлер Ангела Меркель відмовилася приїжджати на Євро-2012. Чи змінилася зараз позиція Берліна?

– У Німеччини є надія, що Тимошенко на лікування можуть випустити. Німеччина вже не вимагає ануляції рішень українських судів і визнання Тимошенко повністю невинною. Ми бачимо, що навіть у такому складному питанні обидві сторони шукають компроміс і намагаються зберегти обличчя. З іншого боку, Вестервелле приїздить в Україну у той же день, коли пані Меркель їде до Москви. Тут також поданий дуже важливий сигнал для України, що при всьому бажанні Німеччини в економічному плані вибудувати нормальні, прагматичні відносини з Росією, Україна також є не сірою зоною, а об’єктом пильної уваги у всіх відношеннях для майбутнього стратегічного партнерства з Німеччиною та Євросоюзом.

© 2000-2018 "Українська правда"
Передрук матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.pravda.com.ua