Чому на двадцятому році незалежності України з’явився і був ухвалений (поки що в першому читанні) законопроект N9073 "Про засади державної мовної політики", який де-факто передбачає поступове витіснення української мови з тих сфер, де вона поки що зберігає позиції - державного управління й шкільництва? Власне, це лише одна з ланок "хрестового походу" задля утвердження російської мови й побудови такої собі України без українців як частини "русского мира". Цього не приховують сили, що стоять за цим законопроектом. Достатньо лише "поритися" в інтернеті, аби знайти необхідну інформацію.
У пошуках винуватців
У тому, що згаданий законопроект пройшов у Верховній Раді, дехто схильний звинувачувати російську владу. Але невже це новина? "Старший брат" не один рік і навіть не одне століття бореться, щоб українські землі стали частиною Росії. І на цьому поприщі досяг чималих успіхів.
При бажанні можна звинуватити й українських політиків. "Протягнули" законопроект регіонали, комуністи, а також окремі "тушки" й литвинівці. Можна ще звинуватити опозицію (БЮТ і "Нашу Україну"), які не спромоглися організувати зрив голосування по цьому законопроекту. Або вину звалити на литвинівців, які звільнили свій сектор, щоб дати в ньому проголосувати "тушкам" - таким чином, опозиція була введена в оману і не змогла зірвати голосування.
Чи винна опозиція, чи литвинів у тому, що відбулося голосування, - не так важливо. Важливим є те, що у Верховній Раді знайшлася потрібна кількість голосів для ухвалення законопроекту N9073.
Чому так сталося - ось над чим варто поміркувати.
Так хто ж винен?
Спочатку візьмемо сферу політичну. Подивимось на провідні сили, представлені у Верховній Раді. З регіоналами й комуністами зрозуміло - ті не приховували й не приховують, що українська мова їм не дуже потрібна. Вони воліли б мати мовою спілкування російську. Але ж за ці сили голосує добра половина виборців!
Чому? Де тут не допрацювали націонал-патріоти?
Тепер глянемо на інший політичний сегмент - опозицію. Чи можна вважати її національно орієнтованою, такою, що зосереджує свої зусилля на захисті українського етносу? Наприклад, чи є такою силою БЮТ? Радше, ні. А "Наша Україна"? На словах ніби так. Насправді ж ця політсила просто скористалася патріотичною риторикою, щоб пройти до Верховної Ради.
Із "центристами"-литвинівцями теж усе ясно. Законопроект N9073 приймався не без їхньої допомоги - деякі депутати-"народники" віддали за нього голоси.
Ось і виникає питання - чому у нинішній Верховній Раді не маємо національно орієнтованих, українських сил? І чи будуть вони представлені в ній після цьогорічних виборів?
Але ж 20 літ тому існував потужний Народний рух - національна сила, з якою доводилося рахуватися владі. Що сталося з ними? Вожді та вождики успішно розкололи й роздробили цю організацію, натворивши купу дрібненьких партійок, які зараз використовуються хіба що у політтехнологічних цілях.
Тепер візьмемо іншу сферу - діяльність громадських організацій. На зорі незалежності достатньо впливовим було Товариство української мови імені Тараса Шевченка "Просвіта". Де воно тепер? Чи знає пересічний українець щось про діяння цієї організації? А наскільки авторитетною є Національна спілка письменників України, яка пережила і "відколи", і чимало внутрішніх потрясінь? Про інші громадські організації, що мали б відстоювати права української мови, немає сенсу говорити. Це - суцільне "підпілля".
Про справи у сфері церковній... За роки незалежності в Україні успішно йшла розбудова структур російського православ’я, формально - Української православної церкви. Чинилося це не без підтримки державної влади і навіть деяких нібито патріотичних політиків. Зараз УПЦ - лідер у релігійному житті України й будує "русский мир". Українська мова цій церкві не потрібна, бо ж є російська та русифікована церковнослов’янська.
Але Бог з ними - тими політиками, громадськими й церковними діячами. В Україні є чимала когорта людей, які мали б стати на захист української мови, бо її культивування - то їхня професія. Порахуйте, скільки в нас викладачів української мови й літератури, кандидатів та докторів наук, що захистили дисертації з української філології! А скільки журналістів, які працюють в україномовних мас-медіа! А ще є бібліотекарі, працівники культури... Де вони? Чому здебільшого мовчать? Якби всі ці люди виявили хоч найменшу активність, ставши на захист української мови, то чи був би прийнятий горезвісний законопроект? Однак, схоже, більшість з них керується принципом "моя хата скраю". І показує пальцем на політиків: мовляв, то вони винні.
Ми вже отримали сумні наслідки такої байдужості. Це - знищення українського кіно (хоча Україна має всі шанси бути кінематографічною державою), активне витіснення української мови зі сфери мас-медіа, маргіналізація україномовної книги, пісні... Тепер на черзі - адміністрація та освіта.
Чи розуміють українські філологи, журналісти, бібліотекарі, працівники культури, що законопроект N9073 для них - пряма загроза? Чи сподіваються на політиків? Наївні...
На завершення хочу розповісти про одного свого знайомого. Він - щирий український патріот. Навіть колись був членом Конгресу українських націоналістів. Дуже любить Віктора Ющенка і на останніх президентських виборах голосував за цю зело достойну кандидатуру. Потім, зрозуміло, приєднався до партії противсіхів. Зараз постійно скаржиться і розказує, як то нинішня влада гнобить нещасних українців. А недавно я довідався, що цей мій знайомий ходить на богослужбу в монастир, котрим заправляють "святі отці" із "каноніческого" Московського патріархату. До речі, в цьому монастирі прихожан поучають, що ніякої України немає, а є матушка Русь. Закономірно, цей щирий українець проти законопроекту N9073 не протестував. Хіба що сидів і журився в своїй "крайній хаті".
Дожуримося?..
Петро Кралюк - проректор Острозької академії
Думки, висловлені в рубриці "Точка зору", передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода