Заснована Георгієм Гонгадзе у 2000 році

Друзі Росії в Афінах: нова влада Греції розхитує ЄС

Янніс Пападімітріу, Валерій Сааков _ Субота, 31 січня 2015, 20:03
Версія для друку Коментарі 0
Грецький прем’єр Алексіс Ціпрас

Новий прем’єр Греції Алексіс Ціпрас не задоволений політикою ЄС стосовно Росії. Провідні члени та інтелектуальні ментори нового уряду в Афінах давно виступають за зближення з Москвою.

Чи полишить Греція спільний альянс країн-членів ЄС проти Росії? Одразу після свого приходу до влади, новий грецький уряд висловив протест проти ідеї запровадити з боку ЄС нові економічні санкції щодо Росії. На перший погляд, приводом для розбіжностей стали претензії до письмової процедури, яку ініціював Євросоюз для узгодження позицій між окремими країнами. Спершу Брюссель оцінив мовчанку з боку Афін як згоду. Як запевняють експерти Євросоюзу, це була звична процедура.

Однак Афіни так не вважають. Вангеліс Калпадакіс, дипломатичний радник прем’єра Алексіса Ціпраса, заявив, що в ЄС не дали Греції необхідного часу для узгодження позиції. Хоча в Брюсселі й знали, як наголосив Калпадакіс в інтерв’ю для ліво-ліберальної афінської "Редакторської газети", що новий міністр закордонних справ на той час навіть не склав присяги.

Резонансі заяви зовнішньополітичного відомства

Після свого вступу на посаду новий міністр закордонних справ Греції Нікос Коціас скористався брифінгом для преси й закинув "декому з партнерів по ЄС", що вони знехтували правилами гри, аби ухвалити рішення ще до того, як новий грецький уряд складе присягу. "Хто думає, що Греція через свої борги відмовиться від власного суверенітету чи участі у спільній європейській політиці, той помиляється", застеріг він.

Новий міністр закордонних справ Греції Нікос Коціас

Новий міністр закордонних справ Греції Нікос Коціас

Після такої резонансної заяви грецький уряд знову дещо пом’якшив тональність. Протест проти ЄС стосувався не змісту, а самої процедури, повідомили у четвер, 29 січня, представники Афін. Після усіх цих дискусій на міністри закордонних справ країн-членів ЄС на своїй зустрічі в Брюсселі дійшли згоди стосовно розширення переліку осіб та фірм з числа сепаратистів та росіян, які їх підтримують, щодо яких потрібно застосувати санкції - заборону на в'їзд та замороження банківських рахунків. Греція не блокувала цього рішення.

Але про загострення економічних санкцій не йшлося. Консультації щодо цього мають відбутися до 12-го лютого - дати наступного саміту ЄС. Однак, через економічну кризу Афіни зацікавлені в розбудові контактів з Москвою. А санкції можуть цьому завадити. "Греції слід підтримувати з Росією найкращі відносини, але водночас прагнути консенсусу в зовнішній політиці ЄС", - застеріг професор з питань європейської політики Афінського університету Панагіотіс Іоакеймідіс. Тому він радить говорити і про можливі застереження, вести переговори та намагатись переконати партнерів по ЄС у власній точці зору. Важливим для Греції, однак, має залишатись і дотримання європейського консенсусу, додав експерт з питань Європи.

Дружня до Росії урядова команда

ЄС планує жорскіші санції проти Росії через загостриння протистояння на Донбасі

ЄС планує жорскіші санкції проти Росії через загостриння протистояння на Донбасі

Новий міністр закордонних справ Греції Коціас вважається тверезим аналітиком. Досі він мав ступінь професора політології Пірейського університету, а головною сферою його досліджень були "країни BRICS" (Бразилія, Росія, Індія, Китай, ПАР). Коциас, який, між іншим, викладав в університеті міста Марбург, напрочуд добрий знавець Німеччини, але водночас і запеклий її критик. Назва його останньої книги говорить саме за себе: "Греція - боргова колонія. Європейська імперія та лідерство Німеччини". Визначальною є також його книжка "Зовнішня політика Греції у ХХІ столітті", у якій лівий політик виступає за зближення з Китаєм, Індією, Росією та Бразилією. Утім, він не ставить під сумнів європейську ідентичність своєї країни.

Коціас був одним із членів-співзасновників молодіжної організації Комуністичної партії Греції (ККЕ) і одержав там прізвисько "Суслов" - натяк на головного ідеолога радянських комуністів. Ліво-ліберальна "Редакторська газета" назвала Коціаса "найбільшим знаком питання нового уряду" і повідомляє про колишні зв’язки між ним та московським ідеологом Олександром Дугіним, який виступає за "Євразійський союз" і захоплений ідеєю "Великоросії".

Складається враження, що Ціпрас, так само як і Коціас, зацікавлений у сильнішій орієнтації Греції на Росію. Хай там як, а одразу після свого вступу на посаду, лівий прем’єр знайшов час для розмови з російським послом в Афінах. За даними ліберально-консервативної афінської газети "Kathimerini", очільник грецького уряду розмірковує над тим, чи не накласти своє вето на можливе рішення ЄС посилити санкції проти Росії. Москва, як пишуть газети, згідна викреслити Грецію з переліку країн ЄС, щодо яких діють санкції на ввіз продуктів харчування до Росії.

Новий міністр оборони Панос Каменос, який очолює право-популістську партію "Незалежні греки", і яка вступила в коаліцію з лівими, створивши таким чином парламентську більшість, виступає навіть за посилення співпраці з Росією у військово-промисловому комплексі. Щонайпізніше до 12 лютого грецькому уряду доведеться однозначно визначитись у російському питанні.

DW

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

АВТОРИЗАЦІЯ


УВІЙТИВІДМІНИТИ
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter   Вконтакте