У часи кризи чи не єдиною галуззю в Україні, в яку й надалі йдуть інвестиції, є сфера інформаційних технологій. Про цікаві і популярні у світі стартапи з позначкою Made in Ukraine – у статті DW.
Автори проекту SartupBlink з Хорватії та Швейцарії підрахували, скільки стартапів налічується у світі від Кремнієвої долини до Мадагаскару та Кенії. База постійно оновлюється, зараз в ній близько 68 тисяч проектів. Майже половина - у США. У Європі лідирує Великобританія (4303 стартапи), за нею Німеччина (близько тисячі) та Франція (близько 900). При цьому, якщо у Франції всі підприємницькі сили зосереджені в основному в Парижі, то у Німеччині більшість стартапів припадає на Берлін (545), Кельн (142), Мюнхен (124) та Гамбург (101).
Показник України на мапі - 452, Києва - 268. Це хороший результат, який означає, що в Києві стартапів стільки ж, скільки в Стокгольмі, вдвічі більше ніж у Празі та Мілані, і дещо менше ніж в Гонконзі. До того ж, Україна регулярно постачає таланти до Кремнієвої, чи як її називають Силіконової долини - всесвітнього центру ІТ.
Робот для домашніх тварин
Саме тут, у Сан-Франциско, базується один з найцікавіших українських стартапів - Petcube. "Якщо ми не знаємо, що нам належить здолати, то зможемо досягнути ще більшого", - любить казати один із засновників проекту 26-річний Олександр Нескін з Дніпропетровська. Разом із своїми товаришами-однолітками Ярославом Анжюком з Києва та Андрієм Кленом з Черкаської області він спроектував та вже успішно продає робот, що приділяє увагу домашнім тваринам, коли вдома немає господарів.
Окрім офісу в Сан-Франциско, Petcube має ще й офіс у Києві. Лінію виробництва молоді підприємці налагодили у китайському Шеньчжені, де вже працюють над попередніми замовленнями, яких назбиралось близько 1800. Свого часу проект встановив український рекорд за кількістю зібраних коштів на Kickstarter - 251 тисяча доларів США, а також був названий кращим українським стартапом та кращим хардверним стартапом Європи.
Портативні спалахи
Ще один український хардверно орієнтований проект - iblazr - є сучасним портативним LED-спалахом для смартфона. Зараз його можна купити не тільки онлайн, але й в офіційному магазині Apple на П'ятій авеню в Нью-Йорку, де зазвичай займають багатогодинні черги за будь-якою iPhone-новинкою.
Загалом гаджет вже продається більш, ніж в 17 країнах світу, але мало хто знає, що все почалося у самому центрі Києва, завдяки молодим підприємцям, які працювали для свого успіху по 16 годин на добу. Старт проекту також відбувся на краудфандинговій платформі Kickstarter, де українці зібрали втричі більше, ніж планували: 157 тисяч доларів замість 58 тисяч. "Ми дуже задоволені, що не відмовились реалізувати власну ідею", - каже у розмові з DW один із засновників проекту 25-річний донеччанин Влад Тисленко.
Можна і без державної підтримки
Китайський Шеньчжень став частим місцем подорожі для ще одних винахідливих українців - 30-річного Назара Білоуса та 28-річного Дмитра Бариського зі Львова. Тут, на одній з найбільш відомих фабрик Foxconn виробляються iPod і iPhone, замовлення для PlayStation та Amazon Kindle, а тепер ще й український розумний годинник LaMetric. Не дивлячись на відсутність підтримки зі сторони держави, релокацію з України підприємці не розглядають.
"Я щойно повернувся з CES (найбільше Consumer Electronic Show, що проходить у Лас-Вегасі - Ред.), тому можу поділись власними спостереженнями: серйозно стартапи підтримують лише Франція, Ізраїль та США. Всі решта мало що в цьому напрямку роблять зі сторони держави - Україна не виняток", - розповідає DW Назар Білоус. Важкі умови праці лише допомагають, вважає Назар: інших варіантів, окрім рухатись вперед, нема.
Бізнес на валізах
Співзасновники музичного плеєра VOX для Мас OS - 31-річиний Петро Бондаревський з Полтави та 27-річний Іван Абламський з Миколаєва - вимушені розриватись між Україною та США, адже їхній продукт - улюбленець тисяч користувачів "маків". Загалом дітище українців вже користується попитом у більше, ніж 135 країнах світу.
Цього року підприємці планують таки перемістити бізнес у Сан-Франциско, що однак не завадило їм привабити в Україні 400 тисяч доларів інвестицій від AVentures Capital. "Головне - розуміти, що працюєш не заради грошей, а заради вищої мети, тому що грошова мотивація виснажується майже миттєво", - розповідає DW Петро Бондаревський. Він радить молодим підприємцям мати глобальні амбіції і дуже уважно обирати інвесторів. "Кращими є ті, які мають ліпші зв'язки, аніж ті, хто дає вищу оцінку проекту. - пояснює Бондаревський. - Важливою, звісно, є і команда. Але з цим в Україні проблем немає".
Сортування спогадів
Великі перспективи України в IT-секторі відзначає й 33-річний киянин Олександр Лісовський, співзасновник сервісу ZZ Photo. Його проект допомагає навести лад в домашній бібліотеці фотографій і вже був названий кращим інтерактивним стартапом України, а також потрапив до списку 150 найкращих стартапів світу за версією австрійської конференції Pioneers.
"Звичайно, у нас були думки перенести бізнес за кордон", - розповідає DW Олександр Лісовський. За його словами, через напружену ситуацію на Сході України багато IT-компаній переїздять до Польщі, як більш стабільної країни. "Звісно, ми сподіваємось, що ескалації конфлікту не буде, але, про всяк випадок, приготували план евакуації команди за кордон", - пояснює стартапер. В Україні, на думку Лісовського, теж є чим зайнятись: незважаючи на велику кількість спеціалістів, на ринку все ще відчувається дефіцит кадрів.
Емоційні підприємці з України
Не дивлячись на численні успіхи, самореалізації українців нерідко заважає страх, невпевненість в собі та лінь, вважає Анна Петрова, генеральний директор тренінг-компанії Startup Ukraine. "Ще одна причина - нестача профільних знань, як втілити власну ідею для бізнесу", - пояснює DW Петрова. Університетам, на її думку, не вистачає освітнього блоку, що розвивав би такі навички, як розуміння та постановка цілей, тайм-менеджемент і самопрезентація.
За словами експертки, на відміну від академічного навчання, стартаперів вчать створювати бізнес з нуля без великих капіталовкладень та дають базові знання в усіх напрямках одночасно: від основ фінансового менеджменту і маркетингу до продажів й HR. "На старті підприємцям все доводиться робити самостійно, - каже Петрова у розмові з DW, – Але українці багато рішень приймають емоційно, подекуди нехтуючи фінансовими прорахунками, і саме це нерідко призводить до великого успіху".
Ці слова Петрової підтверджує і Ярослав Ажнюк з Petcube. "У мене є особиста мрія, щоб з'явилась компанія, яка зробить українську кухню модною у світі, - зізнався він DW. - Я думаю про розростання якої-небудь "Пузатої Хати" у всесвітню франшизу на зразок "МакДональдсу" або появу кіосків-дерунарень на кшталт кебабних у Європі, у яких можна було би замовляти ситні деруни з різними начинками і зі сметаною, звичайно ж!"