Російський підрозділ німецького автоконцерну Volkswagen продаватиме автомобілі в Криму. Чи порушить компанія цим санкції ЄС, з'ясовувала DW.
У суботу, 20 грудня, набувають чинності нові санкції щодо Криму, які ухвалили глави держав та урядів ЄС на саміті в Брюсселі у четвер. Тепер країнам Євросоюзу заборонено експортувати на півострів товари та технології у цілій низці галузей, включно з транспортом, йдеться у прес-релізі Європейської Ради.
Водночас, як з'ясувала DW, російська дочка одного з найбільших німецьких автовиробників Volkswagen має намір продавати в Криму автомобілі марки Audi, яка належить концерну. Чи можна це вважати порушенням санкційного режиму? З таким запитанням DW звернулась до німецьких компетентних відомств.
Клієнт важливіше від усього?
Російська компанія "Фольксваген Груп Рус", яка є підрозділом німецького автоконцерну, уклала угоду з сімферопольським автодилером "Тавріда Моторс", який продаватиме у Криму автомобілі Audi.
"Ми ухвалили рішення, бо маємо піклуватися про наших клієнтів, - заявили в "Фольксваген Груп Рус" у відповідь на запит DW. - Турбота про клієнтів - це один з головних пріоритетів Volkswagen Group. Аби підтримати наших клієнтів у Криму, "Фольксваген Груп Рус" почне поставки тим дилерам групи, які вже є". До референдуму про приєднання Криму до Росії, що відбувся у березні, продажі на півострові відбувались через українське представництво Volkswagen, пояснили DW у прес-службі. Нині цим займатиметься російська дочка концерну.
У "Фольксваген Груп Рус" не уточнили, якої зборки будуть автомобілі, що постачатимуться до Криму, - російської чи німецької. Автомобілі для російських споживачів компанія збирає на своєму заводі в Калузькій області.
В головному офісі Volkswagen у німецькому Вольфсбрурзі на запит DW щодо бізнесу російського підрозділу в Криму не відповіли. У міністерстві економіки та МЗС Німеччини повідомили, що їх ніхто не інформував про угоду компанії з кримським дилером. У відповідь на запит DW в мінекономіки наголосили, що німецькі компанії не зобов’язані повідомляти відомство про бізнес у Криму.
Нові санкції
Новий санкційний пакет Євросоюзу торкається сфери інвестицій, послуг та торгівлі з Кримом, йдеться у прес-релізі Європейської Ради: "Забороняється експортувати окремі товари та технології кримським компаніям і для використання в Криму. Це стосується транспорту, телекомунікаційного та енергетичного секторів".
Ці та низка інших обмежень доповнили санкції, що увів Євросоюз влітку цього року. Тоді європейська влада заборонила імпорт з Криму та Севастополя, а також інвестиції європейських компаній в інфраструктурні проекти в транспортній сфері, телекомунікації, енергетику та нафтогазові проекти.
"Відповідальні слідчі органи Німеччини розслідують кожне можливе порушення санаційного регламенту", - наголосили в міністерстві економіки ФРН. У разі порушення санкцій компанії загрожує покарання у вигляді штрафу, а її керівництву - у вигляді позбавлення волі, пояснили у відомстві. Чи мало місце порушення, з'ясує суд.
Під заборону потрапляють лише вантажівки
Уклавши угоди з кримським автодилером, компанія "Фольксваген Груп Рус", здається, не порушувала санкційного режиму. Як пояснили DW в міністерстві економіки ФРН, обмеження на експорт не поширюються на легкові автомобілі. В МЗС Німеччини додали, що заборона поширюється лише на вантажівки.
Крім того, дія штрафних заходів не поширюється на угоди, які уклали до набуття санкціями чинності, підкреслили в обох відомствах. Утім, ще до введення санкцій німецькі компанії не виказували жвавої цікавості до роботи в Криму, додали в Мінекономіки.