1 січня 2015 року Литва стане дев'ятнадцятою країною Єврозони. Не всі литовці позитивно ставляться до запровадження євро, однак це зміниться, обіцяє міністр фінансів Литви Рімантас Шаджюс в інтерв’ю DW.
Deutsche Welle: Чому ви запроваджуєте євро як валюту у той час, коли у всьому світі тільки й мови про борги та кризу в Єврозоні?
Рімантас Шаджюс: Люди говорять про кризу євро вже не перший день, але євро показав, що він здатний чинити опір зовнішнім ударам та внутрішній напрузі. Гадаю, Єврозона нині досягла стану, коли вона може впоратися з усіма кризами, не потребуючи допомоги ззовні. Литва прив'язала свою валюту лит до євро ще 2002 року. Ми співпереживали усі потрясіння, які випали на долю Єврозони після фінансової кризи: внутрішню девальвацію, скорочення зарплат та соціальних виплат почасти на майже 30 відсотків. Однак ми ніколи не мали права голосу і не могли сповна використовувати переваги євровалюти. Щоправда, ми мали зиск від низьких відсоткових ставок для фінансування нашого хоч і невеличкого бюджетного дефіциту. З першого січня ми теж будемо сидіти за столом, за яким приймаються рішення. Це добре для інвестиційного клімату, бо ми позбавимось будь-якої небезпеки девальвації національної валюти, оскільки поміняємо лит на євро за співвідношенням, яке визначили ще 12 років тому, 2002-го року.
Співвідношення між литом та євро давно визначене. Що ж тоді зміниться для людей, окрім того, що тепер вони матимуть у гаманцях готівку євро?
Їм більше не доведеться сплачувати обмінний збір. Відсоткові ставки на кредити знизяться, не лише для держави, а й для приватних осіб та підприємств. Інвесторам, яких ми терміново потребуємо, буде вигідніше інвестувати в Литві, бо їм не доведеться закладати у розрахунки надбавок за ризик. Валютний ризик повністю відпадає, тому прибуток на інвестований капітал для іноземних вкладників може зрости.
Магічне число для Литви 3,4528. Це офіційний обмінний курс: 3,45 лита за один євро. Як довго люди ще перераховуватимуть в головах, як думаєте?
Досвід інших країн, які запровадили євро, засвідчив, що люди ще дуже довго перераховують, щонайменше п’ять років. Аби полегшити перехід, ми ще з серпня в усіх магазинах запровадили подвійні цінники - у литах та в євро. Так залишатиметься до червня 2015 року. Лише половина людей у Литві на даний момент вірять, що запровадження євро надасть певні переваги. Лише половина! Але ми бачили у сусідній Естонії, що за два роки євро схвалюють вже до 85 відсотків населення. Естонці теж дуже обережні, коли йдеться про їхні особисті фінанси. Думаю, у нас теж мине два роки, перш ніж підтримка буде такою ж високою.
Не виключено, що деякі галузі спробують скористатися зміною валюти, аби підвищити ціни. Як ви плануєте цьому запобігти?
Ми дуже уважно спостерігаємо за розвитком цін. Передусім в секторі послуг ціни зростають. Однак це можна обґрунтувати економічними факторами, оскільки в цій галузі зарплати щороку зростають на 4-5 відсотків. Це не обов’язково пов’язано з євро. У решті секторів ціни поки залишаються стабільними чи навіть падають, оскільки на міжнародному ринку ціни на енергоносії та продукти харчування знижуються. Окрім нашого контролю, вплив, звісно, має і конкуренція. Люди будуть порівнювати, наприклад, яке кафе округлило ціни вгору, а яке стало дешевшим. Туди вони, звичайно, і підуть. Гадаю, ефект подорожчання навряд чи буде. Моніторинг цін триватиме упродовж усього 2015 року.
Після поразки комунізму на початку 1990-их лит став яскравим символом незалежності Литви. Чи не думаєте ви, що деяким людям буде важко втрачати цей символ, а з ним і трохи незалежності?
Так, таке відчуття є. Ми - дуже емоційні люди. Саме тому євромонети з одного боку матимуть зображення литовського національного символу (Витіса - гербового лицаря верхи на коні з мечем у руці - Ред.). Цей символ з XIV століття карбують на наших монетах. Тепер цей литовський символ буде поширений у всій Європі. Від Мальти до Фінляндії. Від Ірландії до Латвії. Це демонструє нашу європейську ідентифікацію.
Як на вашу монетарну та економічну політику впливають конфлікт в Україні та санкції ЄС щодо Росії?
Нам довелося через це скоригувати в бік погіршення наші прогнози щодо економічного зростання цього року. Наступного року ми очікуємо скорочення зростання на 0,9 відсотка ВВП. Наші фірми, які експортують товари до Росії, та ті, що перевозять товари до Росії через територію Литви, переживають скрутні часи. Це, звичайно, має вплив на економіку в перспективі, але водночас ми бачимо, що підприємства здатні переорієнтовуватися і виходити на нові ринки на Заході деінде у Європі. При цьому спільна валюта, звісно, теж допомагає.
Соціал-демократ Рімантас Шаджюс (54 роки) обіймає посаду міністра фінансів Литви з 2012 року. Дипломований хімік та юрист вже перебував на ній з 2007-го по 2008-ий рік. Запровадженню євро в Литві довгий час перешкоджав високий рівень інфляції, який Шаджюсу зрештою вдалося приборкати. Сусідні балтійські країни Естонія та Латвія вже запровадили євро - відповідно 2001-го та 2014 року. За останні сто років валютою в Литві встигли побувати німецька остмарка, лит, радянський рубль, російський рубль, потім деякий час талони, а з 1993-го року - новий литовський лит.