На шпальтах європейської преси 28 січня триває дискусія щодо України. Кут зору на ситуацію різний: від розмірковування про загрозу громадянської війни до міжнародних зусиль з врегулювання ситуації.
Німецька газета Westfallen-Blatt пише, що "барикади у Києві настільки високі, що перемахнути через них не вдаєтсья ні владі, ні опозиції". А демонстрантам ніяк не вдається з них спуститись, вважає видання.
"Шлях до мирного врегулювання здається зарегульований і - само собою зрозуміло - найбільшою перешкодою на ньому є автократичний президент Віктор Янукович.
Для нього - або все, або нічого. Адже колись він може помінятись місцем із ув'язненою Юлією Тимошенко і опинитися у тюрмі.
І саме цього вимагає усе більш розпачливий протестний рух, який щодня віддає людські життя і, незважаючи на це, отримує від уряду плювки в обличчя у вигляді негідних пропозицій", - переконане видання з Білефельда.
Чеська ліберальна газета Hospodarske Noviny пише про непередбачуваність розвитку ситуації, котра склалась в Україні. "Ще у п’ятницю виглядало на те, що Віктор Янукович повільно, але впевнено міг запровадити диктатуру. Однак тоді протести із Києва поширилися на регіони, включно із областями на Сході країни.
Одного не можна забувати: незалежно від того, хто перетягне канат на себе, основоположні проблеми країни мають бути вирішені.
До них належать корумпованість політичної еліти, відсутність незалежного судочинства, марнування електроенергії та залежність частини економіки від російського ринку. Тож не дивно, що Арсеній Яценюк не поспішає стати головою уряду", - пише видання.
Небезпека громадянської війни
Деякі видання застерігають про небезпеку громадянської війни в Україні.
Так, німецька газета Badische Neueste Nachrichten зазначає: "Якщо президент Янукович хоче уберегти країну від громадянської війни, він повинен якомога швидше сісти за стіл з опозиційними лідерами і оголосити про свою відставку, а також про позачергові вибори парламенту. Компроміси та напівфабрикати Україні більше не допоможуть", - вважає білефельдська газета.
Тему продовжує видання Rheinische Post, яка вважає, що час для мирного врегулювання конфлікту в Україні минає дуже швидко, а Янукович досі переконаний, що може впоратись з ситуацією трюками на кшталт пропонування посад опозиціонерам.
"Те, чого він таким чином досягнув, - подальша радикалізація протестів. Може здатись, що саме це і було його таємною метою: під градом пострілів гумовими кулями та сльозогінного газу проєвропейськи налаштовані демонстранти об'єднались з національністично налаштованими групами.
А в цьому союзі втрачають саме демократи. Громадянська війна та розкол вже не є якимись нереальними перспективами. Уникнути їх можна тільки у тому випадку, якщо опозиції вдасться відправити Янковича у відставку. Боротьба за владу має повернутись з вулиці на політичну арену", - вважає Rheinische Post.
Обговорення ситуації в Україні з Росією
Австрійська газета Die Presse коментує політичні можливості Євросоюзу з огляду на ситуацію в Україні. "Цими днями Європейський Союз наразився на інше звинувачення. Він не достатньо рішуче підтримав проєвропейськи налаштованих людей в Україні. Із Брюсселя надійшли заклики та погрози, однак не дії. (…)
В руках у ЄС напевно є засіб для болісного тиску. Він міг би запровадити заборону на в'їзд для кліки Януковича та заморозити їхні рахунки. Коли представниця ЄС з питань зовнішньої політики Ештон нині поїде до Києва, вона мала би дохідливо продемонструвати Януковичу інструменти для тортур. Можливо таким чином можна буде утримати його від гіршого. Це буде ницо, якщо саме Європа залишить рух Євромайдану напризволяще".
Німецьке видання Badische Zeitung звертає увагу на те, що з приводу України обов'язково мають спілкуватися офіційні Німеччина та Росія. "Нині зрозуміло, що по той бік подій у Києві потрібно знайти й нову формулу відносин з Росією.
Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу заявив, що під час зустрічі з Путіним відбудеться "відкрита дискусія". Аби вона була переконливою, ЄС не може дозволити, щоб склалося враження, ніби він через острах хаосу ввідає Україну на відкуп Росії з її претензіями на регіональну гегемонію. Водночас він не повинен дозволити втягнути себе й в стратегічну конфронтацію з Росією.
І ось тут на німецьку дипломатію чекає випробування. З новим міністром закордонних справ Франком-Вальтером Штайнмаєром тон спілкування з Кремлем став більш довірливим. Тожі у цій справі Путін має отримати від Німеччини чіткий сигнал: Росія теж не може бути зацікавлена в такій Україні, яка б і надалі небезпечно радикалізувалась", - вважає Badische Zeitung.
Французька газета Libération пише про саміт ЄС-Росія за участі Володимира Путіна, на порядок денний якого винесене й українське питання. "ЄС повинен набратися сміливості і надіслати Путіну чіткий сигнал. Виглядає на те, що Путін хоче зробити з України символ західно-східного протистояння радянської доби.
При цьому перед початком Олімпійських ігор у Сочі в нього було б достатньо аргументів, аби переконати українського президента Віктора Януковича організувати нові вибори.
Вони видаються доцільними, аби уникнути проявів екстремізму на барикадах у Києві. Удавані поступки, які Янукович запропонував опозиціонерам, нікого не переконали і не покладуть край кризі, котра є визначальним випробуванням для майбутнього європейської політики", - вважає французька газета.