Українська правда
Постійне посилання: https://www.pravda.com.ua/inozmi/deutsche-welle/2012/06/18/6966934/

DW-Trend: українці помітили охолодження відносин з ЄС та Німеччиною

Бернд Йоганн, Захар Бутирський _ Понеділок, 18 червня 2012, 12:43

Українці констатують погіршення відносин з Євросоюзом та Німеччиною. Попри це, більшість і надалі висловлюється за вступ до ЄС.

На тлі невпинної критики щодо браку демократії та правової держави в Україні відносини між Києвом та Брюсселем, на думку українських громадян, помітно охолонули. Про це свідчить актуальне репрезентативне опитування DW-Trend для України за червень. Соціологічний інститут IFAK Ukraine на замовлення української редакції Deutsche Welle опитав 1000 осіб віком від 18 до 65 років по всій Україні.

Так, частка українців, які оцінюють відносини між їхньою країною та Європейським Союзом як дружні або партнерські, знизилась до 15 відсотків. Це є серйозним падінням на 32 відсотки, якщо порівнювати з результатами опитування DW-Trend, проведеного у квітні 2011-го. На сьогодні 37 відсотків вважають відносини з ЄС напруженими або навіть ворожими. Третина українців оцінює їх як нейтральні.

Відносини з Німеччиною також оцінюються як негативні. Якщо ще в квітні 2011 року 51 відсотків опитаних характеризували двохсторонні відносини як дружні або партнерські, то нині лише 24 відсотки дають позитивну оцінку. 43 відсотки оцінюють відносини як нейтральні. Кожен п’ятий (22 відсотки) вважає їх напруженими або ворожими.

Більшість українських громадян і не очікують, що за президента Віктора Януковича відносини з ЄС та Німеччиною покращуватимуться. Вони радше чекають на подальше погіршення. Лише кожен десятий вважає, що відносини України з ЄС (10 відсотків) та з Німеччиною (9 відсотків) за Януковича стануть кращими. Водночас кожен третій опитаний чекає на погіршення відносин з Європейським Союзом. Добра третина опитаних (27 відсотків) вважає, що й з Німеччиною відносини розвиватимуться негативно.

Українські громадяни, крім того, вказують на те, що їхня країна не може похвалитися добрим іміджем в Європі. Лише три відсотки опитаних дотримуються думки, що Україну в Європі розглядають як надійного стратегічного партнера. Це зниження на 15 відсотків у порівнянні з квітнем 2011 року. Сьогодні 36 відсотків опитаних вважають, що Україна не відіграє ролі на міжнародній арені. 34 відсотки припускають, що їхня країна має значення лише як постачальник сировини та дешевої робочої сили.

Попри це, більшість українців (54 відсотки), як і раніше, виступає за вступ їхньої країни до ЄС. Щоправда, частка опонентів вступу, порівнюючи з попереднім роком, зросла. 29 відсотків нині відповідають "ні" на запитання, чи має Україна стати членом Євросоюзу. Це приріст на одинадцять відсотків, якщо порівняти з опитуванням у квітні 2011-го.

Затяжна фінансова та економічна криза в Україні могла дати привід для скепсису. Як і раніше, ЄС сприймається українцями насамперед як економічна спільнота. Кожен другий (49 відсотків) вважає, що економічне зростання - це найголовніша мета ЄС. І 69 відсотків опитаних підтримують мету економічного зростання. Тим не менше, кожен четвертий називає спільною справою з ЄС розвиток спільних цінностей, включно з демократією та свободою слова.

Оголошене дистанціювання деяких європейських політиків від чемпіонату Європи з футболу в Україні на знак протесту проти порушень прав людини підтримує лише меншість українців (25 відсотків). Більше половини (54 відсотки) відкидає такий політичний бойкот. Відповідно, ймовірний політичний бойкот Зимових олімпійських ігор у 2014 році в Сочі підтримується лише незначною кількістю українців.

© 2000-2018 "Українська правда"
Передрук матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.pravda.com.ua