Керівник представництва німецького фонду Конрада Аденауера в Україні Ніко Ланґе про "політично вмотивований" вирок Юрію Луценку та відсутність справедливого судочинства в Україні.
Deutsche Welle:Пане Ланґе, як Ви оцінюєте сьогоднішній вирок Юрію Луценку?
Ланґе: Моя перша, інтуїтивна реакція зводиться до того, що цей вирок доводить: кожна людина, кожен політик в Україні просто так може бути засуджений до тюремного ув’язнення. І це незалежно від того, чи насправді існують для цього ґрунтовні кримінальні докази. У справі Луценка це, на мій погляд, проявилося ще більш показово, ніж у випадку Юлії Тимошенко, а саме: те, що в Україні немає справедливого судочинства та чесного провадження кримінальної справи.
DW:Тобто,Ви вважаєте вирок суду винятково політичним?
Ланґе: Мені навіть важко зрозуміти самі звинувачення, які були висунуті Луценку і те, у чому саме полягає шкода, якої він, як постановив суд, заподіяв. Тим більше, що на судовому процесі виступало безліч свідків, котрі наполягали на невинуватості підсудного. Тепер же його засудили за витрати на святкування Дня міліції та якісь оборудки з водієм. Але у будь-якому разі, напрошується питання, чому за цими обвинуваченнями людина має стільки часу проводити за ґратами? Враховуючи все це, іншого пояснення, крім того, що йдеться про суто політичний вирок, тут важко знайти.
DW:Як тепер відреагують на цей вирок ЄС і Німеччина, які послідовно критикували весь судовий процес над Луценком?
Ланґе: Я не впевнений, що після оголошення цього вироку потрібна ще додаткова реакція. Ми бачили вже на Давоському форумі, якому передувало скасування візиту Януковича до Брюсселя у жовтні, що європейська сторона готова вести діалог лише у разі покращення стану демократії та системи правосуддя в Україні. Останні події демонструють, що жодного покращення не відбувається і Європейський союз не готовий підписувати Угоду про асоціацію з Україною за таких обставин. У свою чергу федеральний уряд Німеччини і дипломати послідовно висловлювали українській стороні свої застереження. Гадаю, що їхня позиція не змінилася.
DW:Сьогодні пролунала думка, що Луценка можуть усе ж достроково звільнити, приміром, у період виборів до Верховної Ради. Наскільки реалістичним Ви вважаєте цей прогноз?
Ланґе: Мені це уявляється малоймовірним. Я можу спиратися лише на факти, а вони доводять, що президент Віктор Янукович неодноразово обіцяв на найвищих рівнях і трибунах, у тому числі і канцлеру Німеччини Меркель та іншим європейським топ-політикам, що анахронічний український Кримінальний кодекс буде змінено. Цієї обіцянки він не дотримав. Це стосується й справ Тимошенко та Луценка. І я не бачу ніяких підстав, щоб говорити про наявність політичної волі українського керівництва знаходити розв’язання цій проблемі й випускати на волю обох екс-урядовців. Можливо, українські політологи бачать інші сигнали, але я їх не бачу. Навіть навпаки - схоже на те, що в Україні і надалі зберігатиметься система залежного від політики правосуддя.
Інтерв’ю провів Дмитро Каневський
Редактор: Євген Тейзе
Передрук матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на www.pravda.com.ua