Зима єдності
Вересень повномасштабного вторгнення приніс нові теракти для українських міст.
Спершу росіяни вдарили ракетами по Харківщині — поцілили в найбільшу Харківську ТЕЦ-5 та ще два обʼєкти критичної інфраструктури. Без електрики опинились Харківська, Сумська, Полтавська, Дніпропетровська та частково Донецька області.
Без струму зникло водопостачання, почалися проблеми з мобільним звʼязком, зупинився наземний і підземний електротранспорт. Менш ніж за тиждень потому росіяни обстріляли Кривий Ріг. Точні кинжали та іскандери влучили в криворізьку дамбу і гідротехнічні споруди. Місто почало затоплювати.
Цими терактами російська федерація запустила українцям трейлер свого фільму жахів про те, що чекатиме на нас взимку. Ніхто не приховує жалюгідної кремлівської тактики — бити по обʼєктах критичної інфраструктури.
Українці свідомі, наскільки складною будуть осінь і зима. Ми до цього готуємось.
Для Європи кремль демонструє дещо інше: вже декілька місяців поблизу кордону з Фінляндією завод з виробництва скрапленого газу "Газпром Портова" спалює факелом 4,34 млн кубів газу на день. Це те блакитне паливо, яке раніше експортували до Німеччини. Аналітики з компанії Rystad Energy порахували, що в цьому факелі щодня згорає енергоносія на $10 млн.
За пару тижнів настануть холоди і Європа та Україна увійдуть в найскладнішу зиму з часів ІІ Світової. За прогнозами Світового банку, вже цього року середні ціни на енергоносії підскочать на 50%, а це найбільше здорожчання з 1970-х років.
Велика Британія попереджає, що рахунки на електрику цієї зими зростуть на 80% — до 3500 фунтів на рік для домогосподарства.
За даними Energy Prices Index, тільки за серпень ціни на електрику в Бельгії, Естонії та Греції зросли ледь не на 30%, газ подекуди піднявся ціні майже до 40% (Бельгія, Данія, естонія, Греція, Болгарія).
Через подорожчання енергоресурсів, стає дорожчим і життя.
Світовий Банк попереджає про найбільший ціновий шок за останні пів століття. Індекс цін на продовольчі товари, опублікований ООН, показує, що вони рекордні за весь час обчислення, тобто останні 60 років. І прогнози невтішні: пшениця подорожчає на 42,7%, ячмінь – на 33,3%, соя – на 20%, олія – на 29,8%, курятина – на 41,8%.
І якщо на Заході ціну війни можна обрахувати коштами, для України ситуація набагато складніша. Понад 3,5 млн українців втратили домівки, пошкоджено 2 129 освітніх закладів і 830 — медичних.
У таких містах як Маріуполь, Харків, Чернігів, Буча, Сєверодонецьк та Лисичанськ зруйновано понад половину житлового фонду. Це люди, які через агресора опинились без даху над головою і цієї зими виживатимуть.
Ми часто порівнюємо путіна з Гітлером, а цю повномасштабну війну з ІІ Світовою. Давайте згадувати в цьому контексті і єдність, з якою виступили країни альянсу проти нацистів. Без цієї єдності перемоги не було би. Чи було страшно тоді нашим бабусям і дідусям? Було. Як вони втримались? Бо були єдиними і вірили в перемогу. Тепер і ми живемо цією вірою, а надто, коли чуємо свіжі новини про перемоги Сил оборони України.
Платники податків країн-партнерів цієї зими переживатимуть певні побутові негаразди. І це одна із стратегій путіна: змусити людей сумніватись, що перемога взагалі можлива. Але усі ми — тут в Україні, чи в Європі — маємо памʼятати, що агресор впаде і в нас попереду ще багато роботи з відбудови своєї країни і побудови безпечного світу. Світу, який базується на ключових речах:
- Єдність. Давайте цієї зими бути пліч о пліч з людьми, які дивляться на світ однаково.
- Майбутнє. Сьогодні ми бʼємось за те, щоб наші діти не повторювали такої ж війни за своє право бути українцями. А діти Європи і далі жили в мирі.
- Спільні демократичні цінності. Правда в тому, що у ІІ Світовій агресора перемогли сили добра, які боролись за світло і свободу. Наступні покоління мають йти з тими, хто підтримує нас, вільний світ і свободу.
Чи буде легко цієї зими? Ні. Але ціна для кожного різна: комусь прохолодніші батареї в квартирі, а хтось заплатить життям. І треба вже відповісти бодай собі самому: яку ціну ви готові заплатити за демократію, гідність та свободу.
Що ми можемо зробити, щоб полегшити цю зиму? Підтримувати одне одного, де б і ким не були і бути єдиними в цій підтримці. Це легко: надсилати теплі речі, гроші, зброю, посилювати санкції.
Кіра Рудик