Як у Дніпрі фіксують воєнні злочини проти довкілля
Уночі 10 квітня 2022 року російські збройні сили знову завдали декілька ударів по інфраструктурному об'єкту в місті Дніпро в районі аеропорту.
Мешканці міста чули вибухи приблизно о третій годині ранку. Уже в середині дня інформацію підтвердила Дніпропетровська обласна військова адміністрація.
Згідно з публічно доступними даними Українського гідрометеорологічного центру, усю ніч з 9 на 10 квітня дув південний вітер зі швидкістю 5 м/с, тобто існує висока ймовірність, що викиди в атмосферне повітря від пожежі біля аеропорту Дніпра могло знести на місто.
Система SaveEcoBot, розроблена громадською організацією SaveDnipro, – єдиний в Україні екологічний чатбот та мапа, які поєднують дані про забруднення, забруднювачів та інструменти захисту довкілля, – автоматично збирає дані про стан атмосферного повітря з майже всіх наявних онлайн-систем в Україні й надає зручний доступ до даних на мапі, а також через повноцінний API, яким, між іншим, також користуються РНБО та Міндовкілля.
Відкривши карту якості повітря міста Дніпра станом на 4 годину ранку 10 квітня, побачимо, що деякі станції, встановлені в домогосподарствах, працювали, навіть попри те, що багато мешканців вимушено поїхали з міста й потенційно могли вимкнути вдома всі прилади.
Переглянувши історію вимірів, помітимо на декількох станціях величезні стрибки показників дрібнодисперсного пилу.
Станція на проспекті Героїв (житловий масив Перемога-6) зафіксувала стрибок PM2,5 та PM10 до 214,23 мкг/м3 та 304,15 мкг/м3 об 03:24 ранку відповідно. Нижче наведено графік даних PM2,5, PM10 і AQI PM2,5 (розрахований за алгоритмом NowCast).
Станція у центрі міста (вулиця Сергія Єфремова) – показники PM2,5 та PM10 стрибнули до 44,7 мкг/м3 та 77,75 мкг/м3 о 03:51 ранку відповідно.
На графіках вище також наведено індекс якості повітря (AQI PM2.5), розрахований за формулою NowCast (US EPA) для головного забрудника повітря – дрібнодисперсного пилу фракції PM2,5. Цей індекс розроблено US EPA задля розрахунку тривалого впливу забрудненого повітря на організм людини. Він рахується на основі даних за останні 12 годин.
І ми бачимо миттєве зростання індексу із зеленого рівня (добрий рівень) до помаранчевого (шкідливий рівень для чутливих груп – згідно з EPA "Люди із захворюваннями серця або легенів, діти та літні люди найбільше постраждають від впливу забруднення частинками").
Ці станції моніторингу розташовані в напрямку, у якому дув вітер з аеропорту. Згідно з Google Maps, відстань від аеропорту до ж/м Перемога-6 близько 5 км по прямій. Цю відстань приблизно за 20–30 хвилин подолали викиди від вибуху при швидкості вітру 5 м/с, і далі через 30 хвилин викиди вже могли досягти центру міста (по прямій це 10–11 км від аеропорту).
Таким чином ми маємо підтвердження воєнного злочину проти довкілля і населення України – забруднення повітря внаслідок авіаудару та пожежі, спричиненої ним, зафіксоване приладами громадського моніторингу якості повітря.
Які висновки можна зробити?
- Дані про стан довкілля мають бути відкритими навіть в умовах війни не тільки для інформування громадськості, але й задля підтвердження і фіксації воєнних злочинів проти довкілля і населення України.
- Встановлюйте громадські станції моніторингу якості повітря задля збирання більшої кількості даних і вчасного інформування населення України про погане повітря.
- Обов'язково відправляйте повідомлення про воєнні злочини проти довкілля через чатбот SaveEcoBot до Оперативного штабу Міндовкілля для формування позовів до Міжнародного суду ООН для відшкодування збитків країною-агресором.
- Прохання до держустанов, органів місцевого самоврядування, приватних підприємств та інших власників постів спостереження за станом атмосферного повітря, не закривайте дані, а навпаки — відкривайте, щоб якомога більше людей аналізували й використовували їх для цивільної безпеки.
Одразу відповім на застереження, що онлайн-дані про стан атмосферного повітря та станції моніторингу, які працюють, можуть допомогти ворогу. Це безглуздя, бо ворог має власні інструменти для коригування та верифікації – супутники або безпілотні літальні апарати, які можуть фіксувати потрібну інформацію майже за будь-яких метеорологічних умов і на великих відстанях з високою точністю. Закриття цивільних важливих даних навпаки гратиме на руку ворогу.
Не публікуйте жодних фото- і відеоматеріалів про влучення ворожих ракет і навіть те, як вони летять. Не допомагайте ворогу!
Смерть ворогу! Слава Україні!
Павло Ткаченко