Міноборони vs Генштаб ЗС та Мінстратегпром vs Укробронпром. Що спільного в цих конфліктах?
Останнім часом стали аж занадто публічними конфлікти між відомствами силового блоку: Міністерством оборони і Генеральним штабом ЗСУ, та між новоствореним Міністерством стратегічних галузей промисловості та концерном Укроборонпром.
Найпростіше звести ці конфлікти до особистісних, але насправді не все так просто.
Ці конфлікти були закладені в різний час, але мають спільну рису — невідповідність принципам задекларованих реформ державного управління та державних інституцій.
Після розвалу Радянського Союзу пройшло вже 30 років, але радянські традиції державного управління в Україні досі не викорінені.
Ми досі перебуваємо в парадигмі радянського розділення системи влади, в якій політику формували партійні органи, а уряд та міністерства виконували політику та керували державними підприємствами.
У випадку реформування Міністерства оборони давно йшлося про те, що його має очолювати цивільна особа. За радянської традиції головним військовим країни завжди був міністр оборони.
У демократичних країнах прийнято, що міністерство оборони формує державну політику в сфері безпеки і оборони, виходячи з інтересів усього суспільства і держави, а не тільки військових. Тому й очолювати його має цивільна особа.
Реалізацію політики в частині безпосереднього військового управління та планування оборони здійснює Генеральний штаб, начальник якого і є "головним військовим" України — Головнокомандуючим ЗСУ.
Читайте також: Вперед у минуле Або великі апетити Мінпрому та перший цвях в реформу "Укроборонпрому"
Пауза в реформі "Укроборонпрому": Атака бюрократів
Мінстратегпром чи Міністерство з антиутопії Орвелла: Кому належатиме оборонна промисловість України
В українських реаліях, коли влада здійснює реформи "з-під палиці" — під тиском або суспільства, або закордонних партнерів, часто реформи здійснюються формально.
Відповідно до закону "Про національну безпеку Україну" з 1 січня 2019 року міністром оборони мала стати цивільна особа. Як була виконана тоді ця норма закону? Як у нас часто буває — "зміною вивіски".
13 жовтня 2018 року Президент України Петро Порошенко повідомив, що задовольнив рапорт генерала армії С. Полторака про звільнення з військової служби, і що він і надалі очолюватиме Міністерство оборони.
Робимо "все так, але трішечки не так", як казав класик українського гумору Тарапунька. Формально Полторак став цивільною особою, по суті — залишився "головним військовим" країни.
Володимир Зеленський незабаром повторив цю ж помилку, коли замінив цивільного міністра оборони в уряді Гончарука Андрія Загороднюка на формально цивільного — генерала Андрія Тарана. Хто ж тепер головний військовий в Україні — міністр оборони чи начальник Генштабу?
Крім традицій, від яких важко відмовитись, існують і проблем законодавчого регулювання повноважень рідних органів влади та дублювання функцій.
Досі в законодавстві немає чіткої відповіді, що таке формування політики, а що — її реалізація? Наприклад, фінансування збройних сил та її потреб — це перше чи друге?
Декілька років тому в Кабміні і серед експертів обговорювалась ідея взагалі позбавити міністерства функцій реалізації політики.
А реалізовувати державну політику та стратегії мали б інші центральні органи виконавчої влади (агентства, служби та інспекції) і державні підприємства. Тоді цей крок видався занадто радикальним, і все залишилось, як було.
Тому окремі міністерства не здатні або не хочуть якісно формувати державну політику, тому що завзято та традиційно виконують невластиві для себе функції — управління державним майном та підприємствами, видачу ліцензій та дозволів тощо.
Така діяльність їм і більш зрозуміла, і часто більш фінансово приваблива. Зате окремі агентства чи державні підприємства краще обізнані в питаннях законотворчості, ніж профільні міністерства.
Щось подібне відбувається і між Міністерством стратегічних галузей промисловості та концерном Укроборонпром.
До створення міністерства в Кабміні за великим рахунком нікому було формувати політику в сфері озброєнь та військової техніки, і ця функція була розпорошена між Мінекономрозвитку, Міноборони, Укроборонпромом, Офісом Президента та РНБОУ.
З одного боку, добре, що з'явилось таке міністерство. З іншого, відповідно до його Положення та повноважень і завдань це — управлінський монстр. Функцій і завдань для нього вистачить на три великі міністерства!
Головне питання, яке зараз обговорюється в професійній спільноті — як розділити повноваження Мінстратегпрому та концерну Укроборонпром? І чи потрібна взагалі така "прокладка" між міністерством та підприємствами оборонної галузі?
Відповідь однозначна — звичайно, потрібна. У якійсь формі — державного агентства, концерну чи державного акціонерного товариства — але має бути.
Тому що функції управління державною власністю та державними підприємствами — невластиві для міністерства в новій парадигмі. Зате така функція була основною в радянській системі координат.
Функції замовника, виконавця і контролера в ефективній системі управління мають бути розділені. Укравтодор багато років поєднував ці три функції, в результаті — маємо найгірші дороги в Європі.
І у випадку Міноборони / Генштабу, і у випадку Мінстратегпрому / Укроборонпрому цей принцип має неуклінно виконуватись.
А в Кабміні має бути структура, яка не тільки стежитиме за здійсненням реформи державного управління, але й за дотриманням принципів належного урядування під час створення нових органів виконавчої влади, чи при їх реорганізації.
Цю функцію мала б виконувати Координаційна рада з питань реформи державного управління, яка теж, на жаль, стала формальною структурою без реальних функцій і повноважень.
Незавершені реформи — гірше відсутності реформ. Тому що перехід від одного стану до іншого, метою якого є реформа, — це завжди період хаосу. Адже старі правила вже не діють в повному обсязі, а нові — ще не діють.
Оскільки реформа державного управління в Україні "зависла", "зависла" й держава у стані хаосу і невизначеності. Як і інші системні реформи: судова, оборонна, медична, економічна тощо.
Якщо зліпити автомобіль із несумісних між собою вузлів і деталей, то він не поїде. Хай би якими якісними не були ці вузли. Тобто шуму і споживання ресурсів буде багато, але користі — ніякої.
Машина поїде, коли кожний її вузол буде виконувати належні йому функції, і ці вузли будуть між собою взаємодіяти належним чином.
Так і з реформами — важко поєднати "хотєлки" політиків і закони управління та принципи належного урядування. Можна схитрувати і зробити вигляд, що все ніби зроблено належним чином, і ніхто не помітить підміни, або помітять і "нікуди не дінуться".
Але таким чином "країна не злетить". І суди не стануть чесними та справедливими, армія — боєздатною, державне управління — ефективним, а економіка не процвітатиме.
Сергій Сорока, для УП
Колонка — матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст колонки не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ній піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора колонки.