Україна поза мильною бульбашкою: війна за реальність триває
А тепер саме час вийти з нашої бульбашки і подивитися на країну крізь призму одного дослідження, яке оприлюднив Детектор-медіа наприкінці березня цього року.
Відповідно до цих даних країна не зовсім така, якою ми її у своїй бульбашці собі уявляємо.
І тенденції загрозливі, особливо щодо оцінок війни та залипання на російських медіа.
Українським медіа час схаменутися – уявлення людей про реальність у ваших руках, ви значною мірою завели їх в нинішній стан, і при цьому люди вислизають з ваших рук і відвертаються від українського наративу.
Але головне інше – усі респонденти є нашими співгромадянами, з ними треба працювати, політику щодо них потрібно корегувати, щоб ось це "Україна – єдина країна" залишалося реальністю.
Війна за реальність триває. І ми маємо воювати жорстко, але розумно, спираючись на чітке розуміння реальності. Емоційна бравада, сліпота і образи – це шлях до поразки.
Далі просто цитати і цифри без оцінок. Одразу попереджаю, що це дуже великі цифри. Тільки прочитайте все і знайдіть в собі сили сприйняти ці дані:
- Якщо в лютому 2018 року 57% довіряли центральному телебаченню щодо війни на Сході України, то зараз – лише 39%. Також є тенденція до зниження частки тих, хто довіряє інформації з українських Інтернет-сайтів і соціальних мереж.
- Відносно найвищі показники має "1+1", якому довіряють 24% жителів України. Утім, рік тому йому довіряли 35%.
- 4% респондентів зазначили, що вони отримують інформацію про ситуацію в Україні і світі з російських телеканалів (у лютому 2018 року – 5%). Хоча, з одного боку, це значно менше, ніж українські джерела, але, з іншого боку, в абсолютному вимірі – це близько 1,3 млн громадян України.
- Загалом, кожен п'ятий українець, який активно "черпає" інформацію з соціальних мереж, робить це з російських соціальних мереж.
- Простежується низький інтерес до телерадіопрограм, відеоблогів, які ставлять за мету боротися з фейками, інформаційними маніпуляціями та кремлівською дезінформацією.
- За останній рік з 52% до 48,5% зменшилася частка тих, хто вважає, що війну першими почали сепаратисти і Росія. Частка тих, хто вважає, що війну почала Україна, становить 17% (проти 15% у лютому 2018 року).
При цьому кожен третій українець (35%) "не може визначитися зі своєю думкою" щодо питання, хто першим почав війну.
- Також за останній рік з 43% до 38% стало менше тих, хто вважає, що в Криму і "ДНР"/"ЛНР" переслідуються україномовні громадяни і патріоти. Натомість з 10% до 15,5% стало більше українців, які вважають, що в Україні переслідуються етнічні росіяни і російськомовні громадяни.
- 49,5% вважають помилкою заборону російських телеканалів (у лютому 2018 року – 44%), правильним кроком це вважають 32% (проти 37% минулого року). Не підтримують заборону окремих російських фільмів і артистів – 55,5% (проти 53% минулого року), підтримують – 27% (проти 29%).
- Разом з цим з 33% до 38,5% зросла частка тих, хто вважає, що в Україні забагато прокремлівських пропагандистських ЗМІ.
Дмитро Кулеба
Оригінальний текст взято з Facebook-сторінки Дмитра Кулеби