Гра в боротьбу з корупцією

Четвер, 14 січня 2016, 15:48

У Порошенка є можливість одним ударом вирішити декілька надзвичайно важливих для нього проблем.

Перша – прибрати з дороги конкуруюче у політичному і корупційному відношенні угруповання Арсенія Яценюка.

Державні фінансові потоки міліють на очах, і український бюджетний Болівар уже просто не в змозі нести на собі дві потужні корупційні команди.

Друга – продемонструвати електорату рішучість президента у боротьбі з корупцією.

Порошенку терміново потрібно вивести з-під критики Заходу не тільки себе, а й вкрай потрібного йому Шокіна.

Пауза після дуже гучних президентських заяв при арешті Корбана аж надто непристойно затягується. Не менш гучні обіцянки Юрія Луценка, що або Шокін відправляє Януковича в суд, або Рада відправляє Шокіна у відставку – так само непристойно зависли у повітрі.

Порошенку дуже терміново потрібні дуже гучні антикорупційні перемоги.

Якщо показово відправити за грати 3-4 корупціонерів топ-рівня з команд Яценюка або інших конкурентів – обидві проблеми Порошенка будуть вирішені одним махом.

1) Конкурентне поле буде зачищене для "своїх";

2) Наївна народна віра, що суворе покарання 3-4-х високопосадовців зламає хребет корупції, буде задоволена.

Але складність для президента в тому, що він, попри контроль над прокуратурою і спецслужбами, не може собі дозволити особисто нанести вражаючий удар Яценюку.

І тому, що команда прем’єра контролює фракцію "Народного фронту", без якої коаліція неможлива. І тому, що прямий удар Шокіна по знакових прізвищах з оточення Яценюка майже гарантовано викличе удар у відповідь від Авакова по знакових прізвищах з оточення Порошенка.

Тому Порошенку вкрай необхідно нанести такий удар чужими руками.

І на таку роль чи не ідеально підходить Міхеіл Саакашвілі. Але, звичайно, не в статусі "людини президента", а в статусі "лідера народної боротьби з корупцією".

Зрозуміло, "волю народу" президент не зможе проігнорувати. Мовляв, він зовсім не збирався чіпати людей Яценюка – але народ примусив…

Для переконливості картинки Порошенко навіть може пожертвувати деякими другорядними фігурами з БПП – але в жодному разі не з ближнього оточення.

Саме для цього Міхеілу і потрібні масові народні антикорупційні форуми. Шість тисяч пересічних українців – найкраща народна масовка для потрібної телекартинки. А якщо ще й з гастролями по Україні…

Чим більше пересічних випадкових людей на форумах – тим легше ними маніпулювати.

Саме для цього і розповсюджуються слухи про нібито бажання Саакашвілі почати створення власної політичної сили. Мовляв, Порошенко втрачає вплив на Міхеіла, і той перетворюється на самостійну фігуру.

Але насправді ніякої власної політичної сили Саакашвілі створювати не збирається. Він має достатній політичний досвід, щоб розуміти всю примарність такого шляху.

Усе, що йому потрібно – це лише дистанціюватись від Порошенка в іміджевому плані.

PR-врожай в Одеській області в основному уже зібрано – отже, і триматись за посаду губернатора особливих резонів немає.

*   *   *

Така "боротьба з корупцією" несе загрози страшніші, ніж навіть відвертий саботаж. Вона створює ілюзію лікування, і тим самим дозволяє страшній хворобі зберегтись і навіть прогресувати.

Це не значить, що з корупцією неможливо успішно боротися.

Мова йде не про погані наміри, а про погані методи.

Це значить, що масові народні "антикорупційні" форуми не є інструментом такої боротьби. Вони – лише чудовий інструмент маніпуляцій і імітації.

Геннадій Люк, спеціально для УП

Колонка – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст колонки не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ній піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора колонки.
Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування

Чому важливе чесне розслідування причин падіння літака "Азербайджанських авіаліній"

Фінансове планування для держкомпаній за новими правилами

"Турецький двір" та "міністерство саботажу". Реакція на "антиумєрівські публікації"

Грузія страждає і бореться: як проходять протести в Тбілісі і чому скоро буде загострення

Запити українізуються. Що та як українці шукали в Google?

Як стартапам триматися на плаву під час війни