Децентралізація як шанс для розвитку партій

Понеділок, 19 січня 2015, 10:15

Правлячий клас майже рік успішно відтерміновує процес передачі повноважень та відповідальності в регіони. Можновладці виявилися не готовими ділитися владою й бюджетним пирогом.

Причина проста: хто контролює ситуацію на місцях – той виграє вибори.

Як для президента, так і для прем'єра важливо не тільки контролювати, але й формувати регіональну політику. Тим паче, що місцеві гравці, котрі отримають бюджетну незалежність від центру, вестимуть свою гру без орієнтації на вищі бізнесово-номенклатурні еліти.

Партії, як основні суб'єкти політичного життя, будуть змушені конкурувати між собою не лише на центральному рівні, де визначальну роль продовжують відігравати ЗМІ, фінансові ресурси та персональні бренди їх лідерів. Відправною точкою стануть вибори до місцевих рад. Їхні результати змінять конфігурацію регіональних сил і визначать засади, на яких буде проводитися децентралізація.

Простими словами, хто виграє вибори – "під того" і децентралізація. Боротьба політичних партій за контроль над фінансами й правом формувати виконавчі комітети місцевих рад буде ще жорсткішою.

Цей процес неминуче змістить політичну конкуренцію на місцевий рівень, що дасть поштовх для розвитку партійної системи, і в першу чергу відкриє нові можливості для позапарламентських партій.

У зв'язку із цим, можна виокремити основні тенденції в розвитку політичних партій на місцевому рівні:

1. Вихід на авансцену політичних партій, побудованих за горизонтальним принципом "знизу до гори".

2. Поступове зменшення ваги проектів вождистського типу, котрі формуються за принципами бізнесових чи кланово-олігархічних інтересів.

3. Партійні бренди, з метою кадрового підсилення та позитивного позиціонування, розпочнуть рекрутинг "нових облич" із числа місцевих громадських активістів та інтелігенції.

4. Партійний праймеріз стимулюватиме внутрішньопартійну конкуренцію, що у свою чергу мінімізує втручання в місцеві справи партійних функціонерів із центрального рівня.

5. Позапарламентські партії отримають реальну можливість впливати на формування регіональної політики.

6. Розвиток та розбудова первинних партійних осередків стане першочерговим завданням для партій.

7. Активна участь у суспільно-політичному житті громади буде постійно тримати партійні організації в тонусі, а не лише напередодні виборчих кампаній.

Анатолій Октисюк, старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД), спеціально для УП

Колонка – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст колонки не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ній піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора колонки.
Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування

Дозвільна кухня: Реєстрація потужностей чи експлуатаційний дозвіл для бізнесу?

Уроки впровадження накопичувальних пенсій у Польщі, що варто взяти до уваги

Як головування Польщі у ЄС дозволить посилити тиск на імпорт російських енергоносіїв

Цифрова трансформація правосуддя: як Україна створює сучасну судову систему

Як АРМА стало "золотим парашутом" для росіян

Людина і її місце. Промова на врученні Премії Шевельова