Auf Wiedersehen, незалежний суд

П'ятниця, 16 грудня 2011, 11:26

15 грудня, усі суди України були схожі на клумби, на декотрих з яких, з-поміж розкішних квітів, проглядалися і різнобарвні пакунки.

Разом зі святом Дня працівника суду по судах дефілювала корупція, адже відповідно до закону про протидію їй, прийняття суддями дарунків вартістю понад 502 гривень вважається корупційним правопорушенням.

Втім, судове свято з корупційним шлейфом залишилось у дні вчорашньому.

Й у тому ж вчорашньому дні, очевидно, залишилося щось, що хтось несміливо ще називав в Україні незалежним судом.

Раніше тільки результати опитувань громадян свідчили, що рівень довіри українців до судів є найнижчим серед усіх соціальних інститутів.

А нині уже і самі судді не приховують того, хто на них тисне і на кого вони орієнтуються у своїй правосудній роботі.

Так, згідно з даними соціологічного опитування 579 суддів, проведеного Радою суддів України та Центром суддівських студій влітку цього року, кожен п’ятий суддя відзначив, що стикався з тиском із боку представників виконавчої влади (20,8%).

Тих, хто відчув на собі тиск прокурорів, виявилося 18,5% серед опитаних, законодавців – 17,3%, керівників своїх судів – 11,9% та вищих інстанцій – 11% (під час анкетування суддя міг обрати кілька варіантів відповідей).

А днями один дисертант під час захисту кандидатської по судоустрою навів результати свого опитування 370 суддів з різних інстанцій.

На запитання дисертанта "який рівень впливу на формування внутрішнього переконання судді у судовій справі мають представники політичних сил", 22% опитаних суддів визнали цей вплив значним (4-5 балів за 5-бальною шкалою). Причому такі "внутрішньо вмотивовані представниками політичних сил" судді працюють переважно в місцевих судах в межах п’ятирічного строку.

А 70% опитаних дисертантом суддів заявили, що такий вплив на їх внутрішнє переконання у справі має авторитетна для них людина!

… Ці місцеві судді через певний час призначатимуться вищими кваліфікаційними комісіями, вищими радами юстиції та президентом у суди вищих інстанцій.

З урахуванням того, що сьогодні владі у судовій системі залишилось розібратися з останнім "головним болем" Банкової – Верховним Судом, не виключено, що хтось із цих місцевих суддів опиниться й у кріслах суддів верховних.

Слово "незалежність" у контексті діяльності судів навіть вживати буде незручно…

Олена Перепадя, для УП

Колонка – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст колонки не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ній піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора колонки.
Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування

Соціальний бюджет-2025

Як не перетворити військового омбудсмена на весільного генерала

Полюбіть критичне політичне мистецтво. Промова Олени Апчел на нагородженні УП 100

ЄС обмежує, Україна – надає преференції. Що має змінитися у рекламуванні тютюнових виробів

Діти Майдану

Дорогою ціною