Поза межами можливого. Відвідайте щорічну премію УП 100

Бунт?..

Вівторок, 29 листопада 2011, 13:22

Захоплення Донецької облдержадміністрації протестуючими пенсіонерами – непересічний факт, який говорить про майже тектонічні зсуви в суспільній свідомості українських громадян. Звичайно, подібне вже траплялося, наприклад, у Львові.

Та й взагалі "вогнища" силового протистояння громадян і влади з початком президентської каденції Януковича виникають дедалі частіше – у тій чи іншій формі.

Проте що означає саме цей факт – понеділкове захоплення Донецької ОДА мітингувальниками?

По-перше, усе виглядало досить театрально: вили, лопати, скривлені від люті обличчя, що можна бачити на фото. Створювалося враження певної штучності, опереточності того, що відбувається. Як у 1648-му, коли польську шляхту "брали на вила". Ніби хтось розігрує історичну сценку, погано знаючи історію.

І вже з'явилися відповідні коментарі, зокрема, голови ОДА Андрія Шишацького, про те, що останні акції в Донецьку – чиясь зорганізована провокація.

Проте, видається, ті, хто так каже й так оцінює ці події – надто відірвані від життя.

Це просто звичайні люди! Реальні люди, втомлені бідністю, розчаровані "покращенням", знесилені безвихіддю. Люди, які не бачать для себе іншого шансу на справедливість, іншої надії на захист прав, окрім силового протесту.

І тому вони просто беруть вили – бо більше нічого.

І просто ідуть із понуреними чи роздратованими обличчями, бо їх довели до стану відчаю.

По-друге, вкрай важливо, що захоплення ОДА сталося саме в Донецьку. Це найкращий показник настроїв, які панують серед базового електорату ПР і президента Януковича. Подібну акцію у Львові можна виправдати. З ідеологічної точки зору – "бандерівщиною", з політичної – несприйняттям "проросійської", "східної" і так далі влади.

Однак у Донецьку таку поведінку людей можна пояснити лише одним – повним провалом економічних "реформ" влади й остаточною зневірою в міфі про "покращення". А загалом – розчаруванням.

По-третє, вочевидь, люди, які пішли з вилами на будівлю ОДА, не бачать жодної альтернативи ПР і Януковичу на електоральному полі. Вони не збираються чекати виборів, адже не голосуватимуть за жодні "інші" політсили. Вони зневірилися в електоральному методі реалізації демократії й перейшли до прямого способу – на жаль, силового.

По-четверте, захоплення ОДА – ще один приклад того, як у наших людях може прокидатися солідарність. Адже майже немає сумнівів, що суттєвим поштовхом до маленького повстання протестуючих стала загибель – чи вбивство?!.. – шахтаря-інваліда Геннадія Конопльова.

Зрештою, варто згадати відомий вислів про те, що це революції творяться в столицях, а бунти починаються в провінціях. Чи не є маленьке за масштабами захоплення ОДА початком великого бунту? 

Адже в Північній Африці все теж починалося з "маленьких" подій.

Олексій Краснопьоров, політолог, консалтингова агенція Concept GRoup, спеціально для УП

Колонка – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст колонки не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ній піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора колонки.
Реклама:

УП 100. Поза межами можливого

"Українська правда" представить свій другий в історії рейтинг лідерів — сотню українців, які роблять найбільший внесок в незалежність та майбутнє України.

Київ | 20 листопада
КУПИТИ КВИТКИ
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування

Чотири інтриги матчу Албанія – Україна

Навіщо ми створюємо парламентський бюджетний офіс

Де на шляху підприємця до успіху контроль за деталями

1000 днів тому почалось широкомасштабне вторгнення росії в Україну: звернення ЗСУ

Хроніка особистої війни

1000 днів війни – 1000 днів надії