Чи відають вони, що творять?
З тих пір написано чимало петицій, складених за схемою: "Вельмишановний Пане Президенте! Звертаємося до Вас із проханням...". У відповідь - стандартне мовчання.
Останнім часом щораз більше стурбованих петицій уже приходить з-за кордону, наприклад, від тимчасового директора Інституту міжнародної преси пана Маккензі. З боку влади - жодної відповіді по суті, а лише декларації, які не виконуються.
На YouTube висять численні докази незаконного використання Служби безпеки України та міліції для переслідування журналістів. На Банковій, знову ж таки, цього впритул не помічають - у кращому разі презирливо відмахнуться: "Та буде вам 5-й канал, буде!".
А пан Хорошковський у цей час успішно виявляє у блогосфері потенційних "убивць" президента і, засвідчивши цим свою потрібність, доводить справу з телечастотами TVi та 5-го каналу до завершення: на 16 серпня призначено судове засідання, яке покликане остаточно позбавити згадані канали їхньої ліцензії.
За весь піврічний період цієї боротьби президент країни жодного разу не відповів на запитання, чому він мириться з очевидним конфліктом інтересів, коли власник найбільшої в Україні медіа-групи "Інтер" - він же голова СБУ - відверто і публічно використовує державну Службу безпеки у своїх приватних бізнесових інтересах.
Президент має ще кілька днів, щоб усунути цей конфлікт інтересів, звільнивши пана Хорошковського з посади голови СБУ за кричуще зловживання своїми службовими обов'язками.
Суспільство не чуло роз'яснень президента, чому він допускає, щоб позивач у судовій справі щодо розподілу частот був водночас членом Вищої ради юстиції (до речі, підпорядкованої президентові), від якої залежні усі судді, оскільки ця Рада призначає і звільнює суддів.
Президент має ще кілька днів, щоб забезпечити справедливість і прозорість судового процесу.
Президент і його команда ігнорують численні повідомлення в пресі, що призначення нових членів Національної Ради України з питань телебачення й радіомовлення відбувалося з грубими порушеннями закону.
Президент має ще кілька днів, щоб зупинити беззаконня й подати суспільству сигнал, що з таким кричущим беззаконням нова влада миритись не буде.
Президентові добре відомо, що 16 грудня 2009 року Антимонопольний комітет попередив Національну Раду з питань телебачення і радіомовлення, що отримання групою "Інтер" додаткових ліцензій може змінити ситуацію на ринкові телевізійних послуг і негативно вплинути на конкуренцію.
Президент України має сьогодні останній шанс не допустити монополізації впливу на медійний ринок з боку групи "Інтер" та його власника Валерія Хорошковського, що означатиме також монополізацію впливу на медіа з боку Служби безпеки України.
Якщо всього цього президент не зробить, я як громадянин цієї держави матиму всі підстави і моральне право дійти висновку, що шеф СБУ просто ретельно виконує план, заздалегідь затверджений президентом, відповідно до якого медійну територію України слід "зачистити" від непокірних каналів і надто волелюбних журналістів.
Задоволення особистих бізнес-інтересів пана Хорошковського в цьому випадку виконує роль понаднормової премії за успішне виконання плану. Ця ситуація є настільки небезпечною для моєї держави, що я вважаю своїм громадянським обов'язком публічно поінформувати про цю загрозу голову Ради національної безпеки України пані Раїсу Богатирьову.
Щоб у майбутньому нікому у вищих ешелонах влади не спало на гадку ховатися за майже біблійним: "Ми не відали, що творили".
Мирослав Маринович, колишній правозахисник, багатолітній в'язень брежнєвських таборів