«Мовчання влади нас убиває»
55 нерозкритих злочинів проти активістів
Роман Сініцин, Марина Хромик
та друзі Катерини Гандзюк спеціально для УП
Друзі Катерини Гандзюк та адвокати постраждалих активістів зібрали та передали Українській Правді дані про 55 нападів на громадських діячів, що сталися з початку 2017 року. Усі вони лишилися не розкритими, їх замовників - не названо, а самі розслідування тривають мляво або не відбуваються взагалі.
Увечері 22 вересня в одеському дворі звичайного житлового будинку поблизу Головного управління Нацполіції в Одеській області пролунав постріл. Невідомі стріляли у голову одеського осередку партії «Сила людей» Олега Михайлика, який вертався додому. Куля пройшла крізь руку та застрягла в легені між ребрами. Михайлик втратив 1,5 літра крові, пережив клінічну смерть однак уже прийшов до тями.
Два дні поспіль в Одесі активісти мітингують з вимогою ефективного розслідування та відставки місцевого керівництва поліції. Одеські поліцейські порушили справу про замах на вбивство й створили посилену слідчо-оперативну групу. 5 підозрюваних у нападі на Михайлика уже затримали. Президент обговорив напад на Михайлика з міністром внутрішніх справ та генпрокурором.
«Це тільки початок. Насильства будуть жорсткішими»
«Це тільки початок. Насильства будуть жорсткішими», – каже Катя Гандзюк, активістка й чиновниця Херсонської міськради, яка лікує тяжку опікову хворобу після жахливого нападу в рідному місті. 1 липня біля під'їзду невідомий чоловік облив Катерину сірчаною кислотою. Від початку справу кваліфікували як «хуліганство» і тільки під тиском громадськості поліція перекваліфікувала її на «замах на вбивство з особливою жорстокістю». Катерина отримала близько 35% опіків шкіри, досі перебуває у реанімаційному відділенні однієї зі столичних лікарень.

«Останні місяці країну захлиснула хвиля спланованих нападів на активістів і ми спостерігаємо їх тотальне ігнорування з боку органів правопорядку, що починають діяти тільки під тиском громадськості», – йдеться у відкритому зверненні, під яким підписалися півсотні громадських організацій та ініціатив, а також десятки політичних партій та окремі діячі.
Правозахисники наголошують, що зібрані відомості - лише те, що потрапило у поле їхньої уваги, а реальна кількість таких злочинів набагато більша. У переважній більшості напади - це побиття без застосування зброї, що призвели до тяжких або легких тілесних ушкоджень; у 15 випадках нападники використовували вогнепальну, травматичну або холодну зброю.
З 2017 року атак зазнали 5 жінок, одну з них – правозахисницю Ірину Ноздровську, було вбито, а всього у 55 випадках нападів чотири закінчилися смертю активістів.
Напади на активістів та журналістів – наслідок змови влади із місцевими елітами
Напади на активістів та журналістів – не поодинокі спалахи агресії проти конкретних людей. «Між усіма нападами на громадських активістів, які сталися останнім часом, існує зв'язок. Існує контекст, що виходить за межі регіонального», – вважає Катерина Гандзюк.


«Місцеві «князьки» надають повну підтримку Петру Порошенку на президентських виборах, а в обмін отримують гарантії власної недоторканості та вседозволеності, що дозволяє їм знищувати активних громадян, переслідувати критиків влади на містах", – вважають автори так званого «Списку Гандзюк» з переліком нерозкритих злочинів проти активістів. У списку переважно – адвокати та правозахисники, екологи, журналісти та антикорупціонери - ті, хто контролюють роботу влади.
«СПИСОК ГАНДЗЮК»
32 - Активісти з Авдіївки
Напад стався 25 липня 2018 року на Донеччині.

Під час особистого прийому у керівника Військово-цивільної адміністрації група невідомих у камуфляжі і балаклавах прямо з кабінету викрали трьох представники міської організації "Громадська платформа захисту Конституції України та прав громадян" - Володимира Дергільова, Антона Чорноморця і Сергія Тишика. На двох джипах і мікроавтобусі активістів вивезли в район Авдіївської промзони, били по голові. Злочинців не зупинив інвалідність одного з захоплених авдіївців. Поліція розслідує напад як викрадення та "легкі тілесні".
1 - Андрій Верба, адвокат
Напад стався 16 лютого 2017 року у Дніпрі.

Адвокат пов'язує цей напад із професійною діяльністю і вважає, що його було здійснено, щоб змусити його відмовитися від захисту клієнта. Андрій Верба займається справою викрадення людини, яку у 2015 році декілька осіб тортурами примусили переписати майно своєї сім'ї на них. На думку адвоката, його хотіли залякати побиттям.

Верба повідомив Центру інформації про права людини, що розслідування його справи затягується, нападники не встановлені, так як поліція не вживає активних заходів для цього.
Замовників не встановлено
2 - Михайло Берчук, активіст-еколог
Напад стався 14 березня 2017 року на Кіровоградщині.

Напад на активіста пов'язаний із його діяльністю у сфері екології. Зокремa він проводив aктивну боротьбу проти зaбруднення довкілля місцевими підприємствами з виробництвa олії та мaйонезів (ТОВ «Гідросенд» та приватне підприємство «Віктор і К» - ТМ "Королівський смак"). Ефективне розслідування не проведене, нападники та замовники не встановлені.
Замовників не встановлено
3 - Володимир Садиков, власкор
Напад стався 29 квітня 2017 року на Дніпропетровщині

Як власний кореспондент "СтопКору" у м. Марганець Володимир Садиков розслідує діяльність міської влади. Відкрито кримінальне провадження за ст. 345-1 "погроза або насильство щодо журналіста"
Замовників не встановлено
4 - Віктор Гануляк, екозахисник
Напад стався 3 травня 2017 року у Львові.

Гануляк пов'язує напад із своєю активною позицією, спрямованої на захист міста Львова від незаконних забудов. Він є членом погоджувальної комісії щодо конфліктних забудов, приймав незручні для місцевої влади та забудовників рішення. На його думку, в такий спосіб його намагаються залякати та змусити приймати рішення, яких від нього очікують. Напали двоє молодих чоловіків, які бризнули в нього з газового балончика та побили його битою і ногами. Рік тому на нього також було здійснено напад. За словами Віктора, поліція не проводила ніякого розслідування та всіляко уникала контакту із потерпілим
Замовників не встановлено
5 - Світлана Підпала, журналістка, екоактивістка
Напад стався 24 червня 2017 року на Одещині.

Пов'язує напад із своєю професійною діяльністю і громадянською позицією. Світлана є журналісткою та екоактивісткою, учасниею розслідувальної «Групи 2 травня», рухів «Генпротест» і «Зелений лист». Підозрюваний у нападі встановлений, проте не встановлені замовники.
Замовників не встановлено
6 - Сергій Чагаров, антикорупціонер
Напад стався 13 липня 2017 року та 27 серпня 2018 року на Київщині.

Сергій Чагаров, 17-річний активіст з селища Гатне, бореться проти місцевої корупції. У липні 2017 року депутат Києво-Святошинської районної ради від Блоку Петра Порошенка Олександр Паламарчук напав на активіста та погрожував йому за публікації, які той розміщував у Facebook, у яких активіст розкритикував розкішне життя депутата райради Паламарчука та его нареченої. Лише після хвилі обурення у ЗМІ поліція відкрила кримінальну справу за статтею "навмисне нанесення легких тілесних ушкоджень". Пізніше у двір будинку, де Чарагов проживає з батьками, невідомі кинули вибухівку.
Замовників не встановлено
7 - Євген Дідківський, активіст, член партії УКРОП
Напад стався 15 липня 2017 року на Житомирщині.

Євген бореться із незаконним видобутком бурштину. 15 липня в місті Коростишеві на Житомирщині невідомі скоїли на нього напад. Дві кулі влучили йому в живіт, дві у спину. В наслідок отриманих ран Дідківського прооперували, він вижив. Лікарям вдалось дістати усі чотири кулі. Поліція розпочала кримінальне провадження за ст. 121 (Умисне тяжке тілесне ушкодження). Під час усього терміну госпіталізації у Євгена була охорона. Спочатку його охороняла Поліція Охорони, а потім Житомирська КОРД.
Замовників не встановлено
8 - Богдан Новак, журналіст
Напад стався 29 серпня 2017 року на Вінничині.

У вінницькому мікрорайоні Сабарів журналісту видання Vlasno.info Богдану Новаку під час зйомок зламали ніс, він отримав численні синці та забої. Вже більше одного року триває досудове розслідування у кримінальному провадженні за ст. "умисне заподіяння журналісту легких або середньої тяжкості тілесних ушкоджень у зв'язку зі здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності". За 12 місяців поліцейські слідчі не знайшли підозрюваних, досудове розслідування триває.
Замовників не встановлено
9 - Дмитро Булах, депутат облради, координатор Харківського антикорупційного центру
Напад стався 30 серпня 2017 року у Харкові.

На Булаха напали двоє невідомих, коли той йшов на роботу. Били, зламали ребра. Під особистий контроль справу Блаха взяв начальник харківської поліції. Слідству вдалося встановити організаторів та виконавців.
Замовників не встановлено
10 - Аліна Радченко, активістка, "Національного руху України"
Напад стався 11 вересня 2017 року в Одесі.

Рік тому в центрі Одеси вдень невідомий чоловік напав на активістку «антитруханівського майдану» та організації «Народний Рух України» Аліну Радченко. Він зі спини вдарив жінку, свідки не змогли його затримати. За словами потерпілої, слідство ідентифікувало і нападника, і замовника, проте жодних розшукових дій слідчі не вчинили. Радченко у нападі звинувачує працівників напівлегального угрупування "Муніципальна охорона" з департаменту Муніципальної безпеки Одеської міськради.
Замовників не встановлено
11 - Євген Лісічкін, аналітик "Харківського антикорупційного центру"
Напад стався 18 вересня 2017 року в Харкові.

Єаген Лісічкін: "В этот понедельник, 18 сентября, во дворе моего дома на меня напали двое неизвестных. Нападение выглядело довольно странно: оба нападавших попали на несколько камер видеонаблюдения, не использовали хоть какую-то конспирацию...Во время нападения была произнесена в мой адрес реальная угроза: "Хоть куда-то еще полезешь - убьем".. В полиции я узнал, что в райотдел пришло двое возможных преступников, которые написали чистосердечное признание о своем участии в событиях 18 сентября... С их слов, они не нападали, а инсценировали нападение. Я якобы был заранее об этом предупрежден".
Замовників не встановлено
12 - Ігор Захарченко, ЛГБТ-активіст
Напад стався 22 жовтня 2017 року в Одесі.

Двоє невідомих напали у під'їзді будинку, коли Ігор Захарченко та його партнер поверталися додому. Потерпілий переконаний: приводом для нападу стала їхня сексуальна орієнтація, оскільки ще напередодні на стінах у його будинку з'явилися гомофобні надписи із погрозами. Він отримав легкі тілесні ушкодження, однак його партнер перебуває у важкому психологічному стані і відчуває постійні панічні атаки. Поліція розслідування саботує.
Замовників не встановлено
13 - Олег Сторожук, голова "Автомайдану"
Напад стався 31 жовтня 2017 року в Хмельницькому.

Артур Сторожук повертався додому, біля будинку невідомі ззаду нанесли йому удари в голову. Після падіння на землю - добивали ногами далі. В поліції відкрили кримінальне провадження, Сторожук заявляє про тиск зі сторони слідства.
Замовників не встановлено
14 - Олександр Пилипчук, Активіст, ветеран АТО
Напад стався 10 листопада 2017 року у Житомирі.

У селі Стрижівка Коростишівського району здійснили напад на активіста Олександра Пилипчука, який перешкоджав незаконному вивезенню піску. На думку чоловіка, замовив напад, ймовірно, власник кар'єру, де видобувають пісок. Олександр вже не вперше перешкоджає незаконній діяльності. За словами постраждалого, зловмисник використовував вогнепальну зброю, якою і наносив удари. Триває досудове розслідування.
Замовників не встановлено
15 - Лариса Гольник, суддя Жовтневого райсуду
Напад стався 22 листопада 2017 року в Полтаві.

Лариса Гольник - справжній викривач і чи не єдиний публічний суддя-антикорупціонер. У травні 2016 року вона показала відео, на якому мер Полтави Олександр Мамай намагається "домовитися" з нею про закриття корупційного адмінпровадження проти нього. На Гольник тисну голова суду, де вона працювала. У підсумку протистояння Гольник з прокурорсько-суддівсько-мерським кланом, на жінку та її чоловіка скоїли напад. Досудове розслідування триває.
Замовників не встановлено
16 - Ірина Ноздровська, правозахисниця
Вбита 29 грудня 2017 року під Києвом.

1 січня 2018-го тіло Ірини Ноздровської знайшли у Вишгородському районі Київської області. Зниклу правозахисницю шукали два дні. Ноздровська кілька років займалася справою про загибель своєї сестри - Світлани Сапатінської, яку насмерть збив племінник глави суду Вишгородського району Дмитро Россошанський. Сестра Ноздровської отримала тяжкі травми й померла. За версією слідства, Россошанський-старший взяв на себе всю провину, але на слідчому експерименті фізично не зміг повторити механіку злочину. Справа в суді, її розгляд - триває.
Замовників не встановлено
17 - Борис Бичков, помічник депутат міськради партії УКРОП
Напад стався 5 січня 2018 року у Кривому Розі.

Бориса Бичкова – помічник депутата Криворізької міськради Миколи Колесника, який є головою Криворізької міської організації цієї партії УКРОП і очолює в міськраді її фракцію. За даними партії, троє невідомих осіб жорстоко побили Бичкова біля власного гаража. Потерпілий зазнав закритої черепно-мозкової травми та численних ушкоджень м'яких тканин. Колесник поінформував, що Бичков останнім часом допомагав йому у справах, що стосуються відстоювання інтересів громади, зокрема, у виявленні порушень при реконструкції парку та палацу культури. Досудове розслідування триває.
Замовників не встановлено
18,19,20 - Сергій Стерненко, керівник
ГО "Небайдужі"
Напади сталися 7 лютого, 1 і 24 травня 2018 року в Одесі.

Двоє невідомих скоїли замах на екс-керівника одеського "Правого сектора" Сергія Стерненка. Це був уже третій замах на Стерненка. Під час зіткнення він отримав ножове поранення у руку. Один з нападників утік, але згодом був затриманий і відпущений поліцією - він проходить у справі як свідок. Іншого Стерненко вбив. Поліція розслідує убивство нападника на Стерненка як умисне і відмовляється коментувати результати слідства щодо нападу на самого активіста. У інших справах прогресу немає. Стерненку чотири рази відмовляли в наданні державної охорони.
Замовників не встановлено
21 - Сергій Корнієвський, президент асоціації "Союз інвесторів транспортної інфраструктури Києва"
Напад стався 28 лютого 2018 року в Києві.

Корнієвського били битами дві особи прямо біля його будинку. В асоціації вважають, що це напад пов'язаний з професійною діяльністю Сергія. "В союзе инвесторов считают, что нападение напрямую связано с попыткой предпринимателей остановить незаконное решение инвестиционной комиссии Киевсовета", - говорять в Союзі. Інформація про розслідування, відкриття проваджень, вручення підозр - відсутня.
Замовників не встановлено
22 - Василь Дмитришин, екоактивіст
Напад стався 2 березня 2018 року на Львівщині.

У березні напали на головного мисливствознавця Дрогобицького району Василя Дмитришина. Чоловік 24 роки працює у лісовій галузі, 10 з них бореться із лісовою мафією. Василь захищався травматичним пістолетом і поранив одного з нападників. В облуправлінні поліції повідомили, що за інцидентом відкрито кримінальне провадження за статтею "хуліганство", розслідування триває, встановлено особу пораненого нападника. Більшість з близько 25 кримінальних проваджень, які сьогодні відкриті за фактами незаконних рубок у Дрогобицькому районі, виявив та ініціював Дмитришин.
Замовників не встановлено
23 - Микола Петіченко, Активіст ГО "Стоп корупції"
Напад стався 9 березня 2018 року у Чернівцях.

У Чернівцях невідомі здійснили напад на координатора громадської організації «Стоп корупції» Миколу Петіченка. Чоловіка били молотками по голові та ногах. За словами потерпілого, напад може бути пов'язаний із його антикорупційною діяльністю - викриттям корупційної схеми між начальником митниці, першим заступником прокурора міста та начальником управління захисту економіки нацполіції в Чернівецькій області. "Фактично, вони поділили область під свій контроль: контрабанда, вирубка лісу", — каже постраждалий. Відкрито кримінальне провадження, Петіченко ідентифікував нападників, інформація щодо вручення їм підозр відсутня.
Замовників не встановлено
24 - Сергій Мокряков, блогер, член політичної партії "Сила людей"
Напад стався 16 березня 2018 року у Кривому Розі.

Біля власного будинку був жорстко побитий відомий в місті громадський діяч, співзасновник партії "Сила Людей" Кривого Рогу Сергій Мокряков. Нещодавно він став замом голови Центральної контрольно-ревізійної комісії партії. У Кривому Розі відомий гострою критикою влади. У партії повідомляють, що нападників було мінімум четверо, атакували ззаду, били важкими предметами та ногами. Відкрито кримінальне провадження, підозрювані не встановлені.
Замовників не встановлено
25 - Микола Ярема, екоактивіст, член ГО "Біличанський рибалка"
Убитий 26 березня 2018 року на Київщині.

У Києві невідомі вбили активіста ГО «Біличанський рибалка» Миколу Ярему, який перебував на нічному чергуванні на базі Святошинського озера. Судячи із численних гематом на тілі загиблого, смерть настала у результаті нанесення важких тілесних ушкоджень. Аактивісти ГО «Біличанський рибалка» пікетували Генеральну прокуратуру з вимогою не допустити кровопролиття через спроби рейдерів захопити Святошинські озера, а напередодні новорічних свят випустили майже три з половиною тонни риби у Святошинське озеро в Києві. Ведеться розслідування, підозрювані не встановлені.
Замовників не встановлено
26 - Олег Філіпас, активіст, член партії "Рух нових сил"
Напад стався 29 квітня 2018 року в Кременчузі.

Кременчуцький відділ поліції в Полтавській області розслідує факт спричинення тілесних ушкоджень Олегу Філіпасу, активісту місцевого осередку «Руху нових сил». За свідченнями 52-річного потерпілого до його побиття причетні троє чоловіків. Незнайомці увірвалися до приватного будинку, в якому перебував кременчужанин, та, завдавши численних ударів, зникли у невідомому напрямку. Ведеться розслідування, інформація щодо підозрюваних відсутня.
Замовників не встановлено
27 - Дмитро Вербич, ветеран АТО, учасник оборони Донецького аеропорту
Напад стався 2 травня 2018 року в Києві.

На Подолі в Києві кілька невідомих людей напали на колишнього бійця "Правого сектору", майданівця Дмитра Вербича. Вербич вижив, хоча й отримав серйозне ножове поранення спини. За даними поліції, напад скоїли троє хлопців та двоє дівчат, які були одягнені у маски. Вони вдарили Вербича ножем в спину, намагалися забризкати його газовим балончиком та бити молотком по голові. У поліції відкрили провадження за статтею "хуліганство". Одна з п'ятьох нападників – 24-річна дівчина - отримала 3 роки позбавлення волі умовно. Служба безпеки України встановила, що організатором нападу на ветерана АТО є громадянин Росії, прокуратура заочно повідомила йому про підозру, Інтерпол оголосив у розшук.
Замовників не встановлено
28 - Віталій Устименко, керівник одеського "Автомайдану"
Напад стався 5 червня 2018 року в Одесі.

У червні в Одесі двоє невідомих напали з ножем на Віталія Устименка, активіста "Автомайдану" і члена Громадської ради при НАБУ. Віталій отримав поранення сідниці. Напад на активіста Нацполіція розслідує як замах на вбивство. Надану після нападу на Устименка державну охорону поліція прибрала. Розслідування триває.
Замовників не встановлено
29 - Микола Бичко, активіст, адміністратор групи "Ініціативна молодь Есхара"
Знайдений мертвим 5 червня 2018 року на Харківщині.

У Чугуєві знайшли повішеним активіста Миколу Бичко з селища Есхар, який боровся з корупцією. У поліції розслідують справу як "самогубство". Місцеві мешканці не вірять у самогубство хлопця — вони вважають, що його вбили через громадянську позицію. Микола займався благоустроєм Есхара і слідкував за ситуацією навколо очисних споруд. У справі досі не провели вчасно слідчі дії та експертизу, а також загубили важливі докази.
Замовників не встановлено
30 - Сергій Нікітенко, активіст, журналіст сайту "Мост"
Напад стався 18 червня 2018 року в Херсоні.

18 червня у Херсоні двоє чоловіків побили місцевого журналіста, редактора видання «Мост», активіста руху «Чесно» Сергія Нікітенка. Він пов'язує напад зі своєю журналістською діяльністю. За фактом злочину місцева поліція відкрила кримінальне провадження за статтею про погрозу або насильство щодо журналіста. Дані щодо ходу розслідування відсутні. Двоє чоловіків, які побили активіста, схожі на людей, які раніше завдали ножових поранень голові одеського «Автомайдану» Віталію Устименкові - розповів сам Нікітенко.
Замовників не встановлено
31 - Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії Корупції
Напад стався 17 липня 2018 року в Києві.

Шабуніна облили зеленкою та закидали тортами під час мітингу біля Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Громадський дія отримав хімічний опік обох очей. Нападала група молодиків у військовій формі, особи яких пізніше встановили самі ж активісти та журналісти. Нападниками виявилися співробітники поліції. Генпрокурор доручив відкрити кримінальне провадження, однак поліція не склала на нападників навіть протоколу про адміністративне правопорушення.
Замовників не встановлено
32 - Активісти з Авдіївки
Напад стався 25 липня 2018 року на Донеччині.

Під час особистого прийому у керівника Військово-цивільної адміністрації група невідомих у камуфляжі і балаклавах прямо з кабінету викрали трьох представники міської організації "Громадська платформа захисту Конституції України та прав громадян" - Володимира Дергільова, Антона Чорноморця і Сергія Тишика. На двох джипах і мікроавтобусі активістів вивезли в район Авдіївської промзони, били по голові. Злочинців не зупинив інвалідність одного з захоплених авдіївців. Поліція розслідує напад як викрадення та "легкі тілесні".
1 - Андрій Верба, адвокат
Напад стався 16 лютого 2017 року у Дніпрі.

Адвокат пов'язує цей напад із професійною діяльністю і вважає, що його було здійснено, щоб змусити його відмовитися від захисту клієнта. Андрій Верба займається справою викрадення людини, яку у 2015 році декілька осіб тортурами примусили переписати майно своєї сім'ї на них. На думку адвоката, його хотіли залякати побиттям.

Верба повідомив Центру інформації про права людини, що розслідування його справи затягується, нападники не встановлені, так як поліція не вживає активних заходів для цього.
Замовників не встановлено
Left
Right
54-55 - Михайло Кузаконь і Григорій Козьма
Напад стався 2 серпня 2018 року в Одесі.

Михайло Кузаконь - голова Одеської міської організації Народного Руху України; Григорій Козьма - журналіст. На автомобіль, в якому вони їхали, наїхала вантажівка, водій якої перед тим вискочив і втік. Постраждалі не зазнали тілесних ушкоджень. Підозрювані затримані.
Замовників не встановлено
33 - Катерина Гандзюк, активістка
Напад стався 31 липня 2018 року у Херсоні.

31 липня 2018 Катерину Гандзюк, активістку, співробітницю міської ради Херсона облили концентрованою сірчаною кислотою. У неї опіки 40% шкіри. Активістку було терміново транспортовано в Київ, де вона перенесла більше 10 операцій і досі перебуває в реанімації. Поліція почала розслідувати напад як "хуліганство". Під тиском громадськості справу прекваліфікували спочатку на "умисні тяжкі тілесні ушкодження", згодом на "замах на вбивство". Замовників досі не встановлено.
Замовників не встановлено
34 - Віталій "Сармат" Олешко, активіст, журналіст газети "Час справедлиовсті"
Убитий 31 липня 2018 року в Бердянську на Запоріжжі.

Невідомий пострілом у спину убив учасника АТО і громадського активіста Віталія "Сармата" Олешка. Поруч в момент нападу у дворі його будинку-готелю була його дружина та друзі. За даними ЗМІ, "Сармат" був учасником самооборони Бердянська, добровольцем батальйону "Донбас", учасником боїв за Іловайськ, побував в полоні. Соратники Олешка вважають, що АТОшника вбили через його боротьбу з місцевою владою і "депутатом-регіоналом Пономарьовим, який по факту контролює Бердянськ".
Замовників не встановлено
35 - Віталій Чернявський, депутат Кам'янської міськради від БЮТ, директор КП "Трамвай"
Напад стався 2 серпня 2018 року.

Депутата міськради Віталія Чернявського підірвали у власному авто. Чернявський перебував у машині разом із собакою, тварина загинула. Сам депутат залишився живий, хоча і сильно постраждав. Чернявський відомий своєю волонтерською діяльністю для фронту. Поліція розслідує напад як замах на вбивство, долучені співробітники Департаменту стратегічних розробок та Головного слідчого управління Національної поліції.
Замовників не встановлено
36 - Ігор Гришачов, активіст
Напад стався 8 серпня 2018 року на Київщині.

Двоє невідомих чоловіків завдали активісту тяжкі тілесні ушкодження. Нападники підібрали місце нападу, щоб камери розташованих поблизу будівель не змогли зняти інцидент. "Все говорить про те, що це був спланований і показовий напад" - вважає Гришачов. За словами активістів та мешканців міста, вони борються з забудовником ТОВ "Євро-2000" за право володіння землею міського парку, що належить територіальній громаді міста.
Ведеться розслідування, інформація про його хід відсутня.
Замовників не встановлено
37 - Павло Карась, Депутат Черкаської міської ради
Напад стався 28 серпня 2018 року на Черкащині.

П'ятеро невідомих завязали Павлу Карасю руки, били та вимагали, щоб він перестав займатися політичною діяльністю і не балотувався у мери Черкас. "Убивати не хотіли, лише налякати. Голоси незнайомі. Але з вимови зрозумів, що місцеві" - розповідає Павло Карась. Поліцейські відкрили кримінальне провадження за розбій та незаконне заволодіння транспортними засоби. Однак, за словами депутата, слідчий прокуратури відмовив йому в проходженні судово-медичної експертизи.
Замовників не встановлено
38 - Віктор Дібров, Голова ГО "Еко-Родина"
Напад стався 5 вересня на Донеччині.

5-го вересня в місті Миколаївка Слов'янського району Донецької області троє чоловіків у масках побили активіста, голову громадської організації "Еко-Родина" 33-річного Віктора Діброва. Він відомий на Донеччині своєю боротьбою із незаконною вирубкою лісу. Дібров неодноразово затримував порушників, які спилюють здорові дерева під виглядом санітарної чистки, в тому числі. Прикриваючись дозволами на очищення доріг. Поліція порушила справу за 125-ю статтею ККУ – це нанесення умисних легких тілесних ушкоджень.
Замовників не встановлено
39 - Олег Михайлик, Голова Одеської міської організації партії "Сила людей"
Напад стався 22 вересня в Одесі.

Олег Михайлик – громадський діяч, один із лідерів одеського осередку партії "Сила людей". Він активно бере участь в акціях проти забудов, часто критикує місцеву владу та критично висловлюється на адресу керівництва держави. Одеські поліцейські порушили справу про замах на вбивство. У Михайлика стріляли біля його, за 200 метрів від Головного управління Нацполіції в Одеській області, у самому центрі міста. Куля пройшла крізь руку та застрягла в легені між ребрами, Олег втратив 1,5 літра крові, однак лікарям вдалося його стабілізувати. Нацполіція та СБУ розслідують справу.
Замовників не встановлено
40 - Артем Морока, громадський активіст, волонтер
Напад стався 22 вересня у Кривому Розі.

"Побили Артема Мороку, просто увірвалися в будинок і побили. А він, крім осанни ДВБ поліції, нічого такого не писав у ФБ", – повідомив на своїй сторінці у Фейсбуці депутат Криворізької міської ради Микола Колесник, оприлюднивши фото із закривавленим обличчям Мороки. У Мороки струс мозку та зламаний ніс. Артем Морока в коментарі Центру інформації про права людини висловив підозру, що напад може бути пов'язаний із його громадсько-політичною діяльністю. Поліція проводить перевірку.
Замовників не встановлено
41 - Сергій Лукін, голова Запорізької міської організації партії "Демальянс"
Напад стався 22 вересня у Запоріжжі.

Близько четвертої дня напали на голову Запорізької міської організації партії "Демальянс" Сергія Лукіна. Лікарі діагностували струс мозку. Сергій Лукін віддавна контролює діяльність місцевої влади у селищі під Запоріжжям – Кушугум. Зокрема, відслідковує прозорість рішень селищної ради, якість та вартість робіт, які вона замовляє. Проводиться перевірка, поліція наполягає на відсутності політичного підтексту.
Замовників не встановлено
42 - Костянтин Федосов, Активіст, волонтер благодійного фонду "Архангел"
Напад стався 24 вересня на Вінничині.

Побитий, підозру на струс мозку. Обставини події з'ясовуються.
Замовників не встановлено
43 - Валентина Аксьонова, активістка ініціативи Петропавлівської Борщагівки "Захисти ліс"
Напад стався 30 квітня 2017 року на Київщині.

Валентина Аксьонова є лідеркою місцевої ініціативи громади Петропавлівської Борщагівки "Захисти ліс", за громадську діяльність їй двічі палили машину, погрожували. Через такий тиск Валентина не одноразово зверталась до поліції із заявами про погрози та залякування, однак, за її словами, поліція бездіяльна. Через переслідування з боку правоохоронних органів, які діють у зв'язці з забудовником та сільським головою с. Петропавлівська Борщагівка Валентина Аксьонова з чоловіком терміново покинула країну.
Замовників не встановлено
44 - Микита Тютюнник, керівник штабу осередку партії "Національний корпус"
Напад стався 9 травня 2018 року у Херсоні.

"9 травня, близько 21:30, відбувся замах на вбивство керівника штабу Херсонського осередку партії Національний Корпус Микити Тютюнника. Напад відбувся, коли наш побратим повертався додому з офісу штабу партії. На місце скоєння злочину одразу був викликаний патруль Національної поліції", - повідомили в партії. Тютюнник не постраждав - куля пройшла над головою, другий вистріл - осічка. Ведеться розслідування, інформація про його хід відсутня.
Замовників не встановлено
45 - Валерій Аріні, журналіст, активіст
Напад стався 7 березня 2018 року у Чернівцях.

Увечері невідомі особи скоїли напад і побили представника організації "Стоп корупції" Валерія Аіріні. Медики поставили постраждалому діагноз "Забій м'яких частин голови. Поліція розпочала розслідування.
Замовників не встановлено
46 - Євген Матковський, депутат міської ради, партія "Свобода"
Напад стався 11 квітня 2017 року у Херсоні.

Депутат Херсонської міської ради сам повідомив про напад на нього невідомих осіб пізно ввечері 11 квітня 2017 року. Ведеться розслідування, інформація про його хід відсутня.
Замовників не встановлено
47 - Костянтин Белов, Голова ГО "Антикорупційний рух Запоріжжя"
Напад стався 9 липня 2017 року на Запоріжжі.

Активісту порізали колеса на авто. Він пов'язує це зі своїм розслідуванням розтрати на реконструкції проспекту Маяковського в Запоріжжі. Нападники не знайдені.
Замовників не встановлено
48 - Ірина Бабій, Анатолій Бабій, громадські активісти
Напад стався 30 липня 2017 року на Запоріжжі.

В наслідок побиття Анатолій Бабій отримав численні забої м'яких тканин по всьому тілу. Подружжя Бабіїв повідомило, що пов'язують побиття із своєю громадською діяльністю. Кажуть, що нападники й самі казали, що б'ють Анатолія за їхню активну позицію у захисті зеленої зони та річки. Поліція порушила кримінальну справу. Бабії не дуже сподіваються на розслідування. «Люди в нас тут вже зневірені від бездіяльності місцевої поліції.
Замовників не встановлено
49 - Георгій Бариленко, голова міської організації "Сокол"
Напад стався 2 вересня 2017 року на Одещині.

На керівнику Одеського відділення «Сокол» Георгія Бариленко було здійснено збройний напад, в результаті якого активіст отримав тілесні ушкодження. Завершене досудове слідство. Встановлені организатор та виконавці.
Замовників не встановлено
50 - Борис Золотченко, активіст громадської організації "Гей-альянс Україна"
Напад стався 21 січня 2018 року у Кривому Розі.

У Кривому Розі близько дев'ятої вечора п'ятеро чоловіків в масках, вигукуючи "Зіґ хайль!" і "Смерть п****ам!", атакували чотирьох активістів громадської організації "Гей-альянс Україна", коли ті поверталися додому з ком'юніті-центру для ЛГБТ Queer Home Кривбас. Нападники застосували проти активістів сльозогінний газ та побили їх. Двоє активістів отримали пошкодження легкого і середнього ступенів важкості, їх доправила до лікарні бригада швидкої.

Замовників не встановлено
51 - Всеволод Новохатько, редактор сайту "ЗОВ"
Напад стався 24 травня 2018 року у Дніпропетровську.

Незнайомі напали на редактора сайту "ЗОВ" Всеволода Новохатко, нанесли кілька ударів ногами по голові. Постраждалий звернувся до поліції і викликав швидку. У лікарні зафіксовані багаточисленні забої. Ведеться розслідування, злочин кваліфікується як хуліганство.
Замовників не встановлено
52 - Борис Золотченко, активіст, голова оргкомітету "КривбасПрайд"
Напад стався 30 червня 2018 року у Кривому Розі.

Відомого у місті лгбт-активіста побили коли той вертався додому, він потрапив у лікарню. Поліція відмовилась виїжджати на місце події. Це вже другий напад на активіста. Кримінальна справа щодо його побиття у січні була закрита через відсутність підозрюваних.
Замовників не встановлено
53 - Сергій Раковський, громадський активіст, відеоблогер
Напад стався 27 липня 2018 року на Рівненщині.

Нападників відлякали, постраждалий не зазнав тілесних ушкоджень. Дані щодо ходу розслідування відсутні.
Замовників не встановлено
54-55 - Михайло Кузаконь і Григорій Козьма
Напад стався 2 серпня 2018 року в Одесі.

Михайло Кузаконь - голова Одеської міської організації Народного Руху України; Григорій Козьма - журналіст. На автомобіль, в якому вони їхали, наїхала вантажівка, водій якої перед тим вискочив і втік. Постраждалі не зазнали тілесних ушкоджень. Підозрювані затримані.
Замовників не встановлено
33 - Катерина Гандзюк, активістка
Напад стався 31 липня 2018 року у Херсоні.

31 липня 2018 Катерину Гандзюк, активістку, співробітницю міської ради Херсона облили концентрованою сірчаною кислотою. У неї опіки 40% шкіри. Активістку було терміново транспортовано в Київ, де вона перенесла більше 10 операцій і досі перебуває в реанімації. Поліція почала розслідувати напад як "хуліганство". Під тиском громадськості справу прекваліфікували спочатку на "умисні тяжкі тілесні ушкодження", згодом на "замах на вбивство". Замовників досі не встановлено.
Замовників не встановлено
Left
Right
Громадяни не отримують всебічної інформації про результати розслідувань та не мають гарантій щодо власної безпеки. Активісти вимагають від міністра МВС публічного звіту з трибуни Верховної Ради по кожному випадку побиття чи збройного нападу на активіста, та просять ВР створити тимчасову сліду комісію для розслідування цих злочинів.
"Доки військовослужбовці на Сході продовжують захищати територіальну цілісність і тримати фронт, війна триває і глибоко в тилу країни. З кожним днем стає небезпечно жити тим, хто через власні принципи та переконання має мужність називати речі своїми іменами, захищає інтереси місцевих громад, бореться з корупційними схемами, заважає політичним договорнякам", – йдеться у відкритій заяві, поширеній 26 вересня друзями та адвокатами потерпілих активістів, під якою підписалися понад півсотні громадських організацій та об'єднань, а також політичні партії та прості громадяни.
Держава в особі органів правопорядку має достатньо ресурсів і можливостей, щоб оперативно, всебічно та об'єктивно розслідувати злочини та інформувати громадян про результати. Натомість, вона лише імітує бурхливу діяльність, яка допомагає уникнути покарання злочинцям і збільшує насилля з кожним днем.
Активісти вимагають від президента скликати позачергове засідання Ради національної безпеки і оборони у зв'язку зі зростанням інтенсивності нападів на них всередині країни.
Так далі не може тривати у державі, яка пережила Революцію Гідності

Так далі не може тривати у державі, яка пережила Революцію Гідності, застерігають владу активісти.
Українці довго терплять, але рішуче роблять висновки за умови бездіяльності влади.
"Мовчання вбиває" бездіяльність влади у розслідуванні нападів на активістів спровокувала протести по всій країні. 27 вересня представники громадського сектору у Києві, Харкові, Львові, Запоріжжі, Дніпрі, Чернігові, Вінниці, Тернополі, Ужгороді, Кропивницькому, Сєвєродонецьку влаштовують акцію солідарності з побитими активістами.
"Ніч на Банковій"
Київ, під Адміністрацією Президента України
"Ніч на Банковій" — акція солідарності з громадськими діячами, численні напади на яких не розслідуються належним чином, а замовники залишаються безкарними.

Акцію влаштовують друзі та захисники побитих активістів, напади на яких так і не були розкриті, а кривдники — не покарані.

Разом з друзями постраждалих активістів подію планують відвідати понад 5 тисяч користувачів Facebook

Хто замовив активістів?
"Хто замовив усіх цих людей? Хто покриває їх замовників? Чому така кількість розслідувань саботується? І чому ми мовчки маємо спостерігати і терпіти, поки найактивніших з нас калічать та вбивають? Відколи це стало нормою?" – питає у своєму відеозверненні Катерина Гандзюк і констатує, що ці питання уже стали риторичними.
Made on
Tilda