"Розвалиться коаліція чи ні?" — питання, яке мало цікавить пересічного українця. Однак в політичних колах його активно обговорюють вже три місяці.
Участь у коаліції дає змогу депутатам та їхнім покровителям долучитися до розподілу посад та сфер впливу, а добровільний вихід із неї зазвичай свідчить про початок нових підкилимних перемовин.
1 вересня від участі у парламентському об'єднанні відмовилася Радикальна партія Ляшка. Згодом до ультиматумів почала вдаватися "Батьківщина". Депутати "Самопомочі" теж не приховують, що вихід з коаліції для них — лише справа часу.
Як довго ще триватиме союз "постмайданівських" політичних сил, достеменно знають, мабуть, тільки в "Опозиційному блоці": Юрій Бойко нещодавно заявив, що починає готуватися до позачергових парламентських виборів. Решта політиків у своїх прогнозах не такі впевнені.
"Українська правда" пропонує читачам пройти тест, щоб пригадати, хто кого зраджував у парламентах 2006-2012 років. Чим кращий результат — тим більша ймовірність того, що ви зможете передбачити долю нинішньої коаліції.
Запитання 1 з 7:
Після перемоги помаранчевої революції і парламентських виборів у березні 2006 року Блок Юлії Тимошенко, Наша Україна та Соціалістична партія об'єдналися у коаліцію демократичних сил. Згідно з домовленостями між ними, БЮТ мав отримати крісло голови уряду.
Хто став прем'єр-міністром?
Правильна відповідь: Янукович
Поки БЮТ та Наша Україна сперечалися через те, хто має очолити Кабмін — Тимошенко чи Порошенко, лідер Соцпартії Олександр Мороз вступив у змову із Партією регіонів та "комуністами". Вони утворили "Антикризову коаліцію", завдяки якій Мороз отримав крісло голови Верховної Ради, а Янукович — прем'єра.
Запитання 2 з 7:
У серпні 2006 року президент Віктор Ющенко представив важливий документ, охарактеризувавши його такими словами:
"Цей документ є політичним проривом, який засвідчує нашу глибоку відданість до українських пріоритетів і ставить високу планку до нашої свободи і демократії".
Що це був за документ?
Правильна відповідь: Універсал національної єдності "Універсал національної єдності" - документ, що мав лягти в основу нової коаліції, головними учасниками якої планували стати фракції Наша Україна та Партія регіонів. Одразу після підписання цього документу Ющенко подав до Верховної Ради кандидатуру Януковича на посаду прем'єра.
До коаліції, як відомо, справа не дійшла, бо за кілька місяців "нашоукраїнці" звинуватили "регіоналів" у невиконанні зобов'язань, передбачених у документі, і перейшли в опозицію.
Запитання 3 з 7:
2 квітня 2007 року президент Віктор Ющенко видав указ про розпуск Верховної Ради.
Як на це відреагували депутати?
Правильна відповідь: Залишилися в Раді на ніч і пускали паперові літачки
У відповідь на указ Ющенка Верховна Рада оприлюднила "звернення до народу", у якому рішення президента назвала безпідставним. Спроби розпустити парламент саботувалися, однак після кількох місяців баталій і судових тяганин вибори таки відбулися — 30 вересня 2007 року.
Запитання 4 з 7:
30 листопада 2007 року. Блок Юлії Тимошенко набрав на позачергових парламентських виборах достатню кількість голосів, щоб створити з НУНС "Коаліцію демократичних сил".
Привітати лідера БЮТ прийшов Юрій Луценко. Він цілував її руки та щоки, подарував букет троянд, з якого були "обрізані всі колючки".
Чим завершилося об'єднання цих двох політичних сил?
Правильна відповідь: Синхронним голосуванням БЮТ та Партії регіонів
Коаліція БЮТ та НУНС була слабкою. Для ухвалення потрібних їм законопроектів часто бракувало голосів, тож нерідко доводилося просити допомоги у фракцій КПУ та Блоку Литвина.
Влітку 2008 року конфлікт між тодішнім прем'єром Юлією Тимошенко та президентом Віктором Ющенком загострився. Голова уряду звинуватила Віктора Балогу, який керував секретаріатом президента, у тому, що він підмовив вийти з коаліції двох депутатів, поставивши під сумнів легітимність такого об'єднання.
У вересні фракції БЮТ та Партії регіонів неочікувано вдалися до синхронного голосування, в тому числі й щодо подолання вета президента. Такі події у Верховній Раді стали причиною екстреної заяви НУНС про вихід з коаліції.
Запитання 5 з 7:
"Ширкою" в українській політиці називають коаліцію, яка передбачала:
Правильна відповідь: Спільне правління Януковича та Тимошенко до 2029 року
Таємні переговори між Юлією Тимошенко та Віктором Януковичем почалися ще навесні 2008 року, а вже восени їхні політсили синхронно голосували у Верховній Раді.
Вже після Революції Гідності були оприлюднені документи, які стали доказом того, що Тимошенко та Янукович домовлялися по черзі керувати країною, змінивши Конституцію і передбачивши в ній право обирати президента у Верховній Раді. Довести справу до кінця Янукович та Тимошенко не змогли, в тому числі й через взаємну недовіру.
Інформація про таку змову стала приводом для розпаду "Коаліції демократичних сил" і розпуску парламенту у 2008 році. Однак позачергових виборів не відбулося — коаліцію "врятував" Володимир Литвин.
Запитання 6 з 7:
Пригадайте автора цитати, озвученої напередодні виборів 2010 року:
"Тимошенко і Янукович — це дві політичні фігури в Україні, які нічим не відрізняються, крім статі. Все інше у цих політичних фірмах працює за єдиним правилом: "это мне, это мне, и все, что осталось, тоже мне, в том числе и вся страна".
Правильна відповідь: Арсеній Яценюк
У 2010 році Арсеній Яценюк претендував на посаду президента, але за результатами виборчих перегонів посів лише четверте місце. Вже у 2012 році він очолив фракцію "Батьківщина", яка організувала навколо себе у парламенті "об'єднану опозицію". У 2013 році партія Яценюка "Фронт змін" злилася з ВО "Батьківщина", лідером якої є Юлія Тимошенко.
Останнє запитання:
Після перемоги Віктора Януковича на президентських виборах у 2010 році, Партія регіонів безуспішно намагалася організувати навколо себе коаліцію, яка б налічувала більше 226 голосів.
Як "регіонали" вирішили цю проблему?
Правильна відповідь: Узаконили "тушок"
9 березня 2010 року Верховна Рада ухвалила зміни до регламенту, які дозволили входити в коаліцію не лише фракціям, але й окремим депутатам.
За кілька днів у парламенті створили коаліцію "Стабільність і реформи". До неї увійшли ПР, Компартія, Блок Литвина та 16 перебіжчиків з БЮТ та НУНС, яких згодом почали називати "тушками", а процес переходу з однієї фракції до іншої — "тушкуванням".
Восени 2010 року Конституційний суд скасував політреформу 2004 року і повернув у дію Конституцію 1996 року. Це рішення, зокрема, відмінило потребу у створенні коаліцій.