Кінець блокади, початок спікеріади
Після 9 днів блокади Партія регіонів дозволила Верховній Раді працювати, отримавши натомість 15 контрольних комітетів та можливість впливати на кадрові призначення в областях.
Після чергового раунду переговорів, який розпочався о 9 годині, на 11 депутати зібрались в сесійній залі.
Лідер Партії регіонів вийшов на трибуну і урочисто зачитав угоду між опозицією та коаліцією.
За його спиною при цьому стояло близько 40 депутатів ПР.
Фото Анни Андрієвської |
Розпочав він патетично.
За його словами, "опозиція захищала не тільки свої права, але й права українського народу".
Фото Володимира Струмковського |
Фото Анни Андрієвської |
"Ми повинні бути єдиними у цій залі, так само єдиною повинна бути і Україна", - додав він.
Янукович повідомив, що сторони досягли домовленостей, які викладені у 9 пунктах, серед яких:
Фото Володимира Струмковського |
- за заступником Голови ВР України від депутатської фракції Партії регіонів у ВР України закріплюється організація та забезпечення контрольних функцій парламенту;
- за опозицією закріплюються комітети ВР, квоти розподілу посад перших заступників, заступників голів, секретарів та членів комітетів визначити відповідно до статті 6 Закону України "Про комітети ВР України";
- внесення пропозицій Президенту України щодо кандидатури Прем'єр-міністра здійснюється відповідно до частини 8 Статті 83 Конституції України, частини 3 Статті 64 Регламенту ВР України;
- призначення кандидата на посаду Прем'єр-міністра України за поданням Президента України здійснюється відповідно до пункту 12 частини 1 Статті 85 Конституції України, частини 9 Статті 200 Регламенту ВР України шляхом відкритого голосування;
- створити робочу групу з представників фракцій, яка разом з Секретаріатом Президента протягом тижня готує перелік органів державної влади з контрольними функціями, керівництво якими передається опозиції;
- до 24 липня 2006 р., з метою сформування повного складу Конституційного Суду України, одночасно привести до присяги суддів КСУ, відповідно до процедури, визначеної частиною 3 Статті 17 Закону України "Про КСУ";
- призначення на посади і звільнення з посад голів держадміністрацій здійснюється після консультацій Кабінету Міністрів та секретаріату президента з відповідними радами;
- створити робочу групу для опрацювання протягом тижня пропозицій щодо внесення змін до положень Регламенту ВР, які б надали опозиції права та встановити механізми контролю за діючою владою з подальшим закріпленням цих норм у законі, який регулюватиме діяльність парламентської опозиції;
- протягом 10 днів після затвердження складу Кабінету Міністрів припинити сумісництво депутатського мандату з іншими видами діяльності.
Фото Володимира Струмковського |
Фото Анни Андрієвської |
Фото Анни Андрієвської |
"Сторони погоджуються, що сьогодні, в цей час ми розблоковуємо Верховну Раду, і вона починає працювати в робочому режимі. І крапка!", - завершив свій виступ Янукович.
При цьому його фракція почала аплодувати.
"Я хочу почути підтримку нашої коаліції. Чи бажання нема працювати?", - закликав Янукович, після чого Юлія Тимошенко підняла руки і поплескала в долоні. Роман Безсмертний при цьому відсилав смску по телефону.
Тоді лідер Партії регіонів заявив: "Я прошу своїх колег дати можливість працювати президії". Після чого його однопартійці залишили трибуну.
Під час виступу Янукович помітно хвилювався, тому неправильно робив паузи у реченнях і припустився помилки у слові "плюралізм", прочитавши його як "пРюралізм".
Фото Володимира Струмковського |
Слідом за Януковичем на трибуну вийшла Тимошенко, яка розповіла, що вони створювали ці правила, "не знаючи, хто буде владою, хто – опозицією".
За її словами, за підсумками переговорів між більшістю та опозицією було вирішено надати "15 комітетів опозиції та 15 комітетів можливій майбутній владі".
Фото Володимира Струмковського |
Тимошенко також зазначила, що до комітетів опозиції, зокрема, належать регламентний, свободи слова, нацменшин, контролю за діяльністю правоохоронних органів, контролю за екологічною політикою та природокористуванням, з питань функціонування системи правосуддя, з питань приватизації, контролю державної регуляторної політики.
Після цього у Верховній Раді було оголошено перерву, щоб зареєструвати всі домовленості.
Після неї мало відбутися голосування по спікеру. На цю посаду було висунуто дві кандидатури – Петро Порошенко та Микола Азаров. І тут знову процес почав заходити в глухий кут.
Фото Володимира Струмковського |
За кілька годин перерви виявилось, щосоціалісти відмовляються підтримувати кандидатуру Порошенка. Разом з цим з'явились чутки про те, що соціалісти вже домовились з Партією регіонів.
Фото Анни Андрієвської |
Разом з тим регіонал Тарас Чорновіл заявив, що взагалі не впевнений у збереженні формату коаліції.
Фото Володимира Струмковського |
"Мені здається, будуть несподіванки. Вираз обличчя і текст виступу Юлії Тимошенко (на ранковому засіданні) багато про що говорить. Ми готові бути членами коаліції, ми про це заявили, і в нас є відчуття, що сьогоднішнє голосування продемонструє таке протистояння в коаліції, що завтра мова йтиме про зовсім іншу коаліцію", - зазначив Чорновіл.
Фото Анни Андрієвської |
Йосип Вінський вже подав у відставку з посади першого секретаря політради СПУ через бажання однопартійців створити коаліцію з Партією регіонів.