Росіяни все ближче підбираються до Куп'янська, що там відбувається насправді – знає комбат, полковник Вахрамєєв

Середа, 11 грудня 2024, 05:30

Цієї осені російська армія змогла зайти в Куп'янськ і переправитися через річку Оскіл.

13 листопада кілька російських військових із розбитої Силами оборони колони заповзли на околиці Куп'янська, що стоїть на правому березі Оскола. А за пару тижнів ворожі човни перепливли й саму річку, яка довгий час була для них неприступним бар'єром.

Уперше з початку наступальних дій армії РФ на Куп'янському напрямку, які тягнуться з 2023-го року, окупанти наблизилися до українських військових і цивільних. Тому про можливу повторну втрату Куп'янська, який був звільнений на початку вересня 2022-го, заговорили настільки голосно.

Реклама:

Щоб зрозуміти й побачити, наскільки ці події змінили обстановку на Куп'янському напрямку, "Українська правда" з'їздила до командира одного з тамтешніх підрозділів – комбата бригади "Буревій" Національної гвардії України, полковника Костянтина Вахрамєєва.

Два виступи над Осколом, Куп'янськ і потужності росіян

Ми зустрічаємось з полковником Вахрамєєвим не в Харкові, не в Шевченковому, яке є проміжним пунктом цивілізації, й навіть не в Куп'янську, а на лівому березі Оскола, переважно зайнятому росіянами. Звідти до лінії бойового зіткнення (ЛБЗ) лишається всього кілька кілометрів. 

Як розповість згодом сам Вахрамєєв, з початку повномасштабного вторгнення він намагається працювати поближче до ЛБЗ. Адже що ближче командний пункт, то дієвіше управління. 

З іншого боку, якщо комбат управляє батальйоном з лівого берега річки, то ситуація на Куп'янському напрямку не настільки критична, як може здатися з новин. Вона радше "тяжко контрольована", як каже Вахрамєєв. 

До точки зустрічі з комбатом ми їдемо бронемашиною. Швидко минаємо побитий і малолюдний Куп'янськ, ще швидше – переправляємося на лівий берег. 

Реклама:

Переправи тут живуть недовго, розповідають УП солдати "Буревію" – по кілька днів – тижнів, по тому їх прицільно знищують російські КАБи. Кожен, і ми – не виняток, мріє з тими КАБами розминутися. На щастя, нам це вдається.

За переправою повільно й обережно проїжджаємо, чи радше перепливаємо, місце розлиття Оскола. 

 
Розлитий Оскіл виглядає, як місцеве море
Фото: Ольга Кириленко, УП

Села на лівому березі Оскола постають ще більш спустошеними й жахаючими за Куп'янськ, але й тут лишаються люди – ми бачимо їх з вікна броньовика. Окрім поодиноких місцевих, про нещодавнє існування цивілізації тут нагадують вцілілі каркаси багатоповерхівок, дитячі майданчики та яскраво-зелена трава посеред зими.

 
 
Лівий берег Оскола

Полковник Вахрамєєв чекає нас на своєму командному пункті, який розгорнули в одному з місцевих підвалів. Він спокійний, стомлений, але не виснажений. 

"Сьогодні проводили наступальні операції в районі села Кругляківка – нанесли ураження противнику, він відійшов, ми зайняли його позиції. Звичайний день, звичайна ніч. Ніч, яка переходить у день", – окреслює він свої будні й водночас запевняє, що готовий приділити нам стільки часу, скільки треба. 

 

Вахрамєєву 32, він з нового – свідомого й людяного – покоління української армії. Після сьомого класу пішов вчитися в Київський ліцей Богуна, потім у військовий заклад вищої освіти та зрештою в Національну гвардію. Незадовго до великої війни потрапив у Першу президентську бригаду НГУ, яка нині носить назву "Буревій".

Батальйон Вахрамєєва зайшов на Куп'янський напрямок наприкінці серпня 2024-го. Тоді, пригадує полковник, тут усе вже "сипалося": одна з новосформованих бригад не втримала оборону й дала противнику захопити Піщане – село за 15 кілометрів на південний схід від Куп'янська. Ситуація в цій бригаді була настільки катастрофічною, розповідає Вахрамєєв, що на деяких позиціях на всю посадку могли стояти два солдати.

"Нашим першим рішенням було швидко побудувати оборону, щоб зупинити противника і збити його кураж. Збити кураж – найтяжче. Коли в їхніх солдат виходить наступати, то все, вони вже ходять на бадьорому (радісні – УП), впевнені, що зараз підуть штурмувати і в них усе вийде. Тому нам спочатку довелося "приземлити" їх артилерією – так вони зрозуміли, що тут змінилася бригада", – пригадує початок осені на Куп'янщині Вахрамєєв.

26 вересня "Буревій" разом із 77 бригадою та батальйоном "Ахіллес" зупинив один із найбільших штурмів росіян на напрямку. Тоді з уже захопленого Піщаного в бік Кругляківки та Колісниківки їхали 50 одиниць броньованої техніки з російським десантом. Відсотків 70% з них було знищено FPV-дронами, орієнтовно 20% – дистанційними мінами та майже 10% – самими військовими.

Реклама:

Попри подальшу злагоджену роботу українських підрозділів, російська армія завдяки величезній перевазі в піхоті все ж змогла розвинути наступ і пройти майже 10 кілометрів на захід. 

У середині жовтня окупанти вперлися в Оскіл, а станом на 10 грудня розтягнулися вздовж нього майже на 6 кілометрів. Таким чином під Куп'янськом утворився відчутний російський виступ. 

Саме його наразі намагається роздробити, а потім відсунути від річки батальйон Вахрамєєва. 

"У нас працюють спеціальні штурмові групи та дрони. За одну дію можемо знищити 5–7 або навіть 10–12 їхніх людей – і це без поранених з нашого боку. Річку на нашій ділянці вони не перейшли, сидять по хатах. А навіть якщо перейдуть 20 людей, то їх одразу виб'ють. Щоб повноцінно перейти річку, їм треба планувати потужну операцію", – пояснює з оптимізмом у голосі комбат.

На запитання, чи допоможе росіянам здійснити перехід через воду зима та морози, Вахрамєєв відповідає негативно – навряд чи Оскіл вкриється настільки товстою кригою. 

Паралельно з просуванням від Піщаного російська армія утворила на цій лінії ще один виступ – північніше від Куп'янська, в районі окупованого Лимана Першого. І там, на жаль, росіянам вдалося перейти, точніше перепливти річку на човнах. Спершу на захід від окупованої Масютівки, а потім на захід від окупованого Новомлинська – буцімто оточуючи селище Дворічна. Втім, за даними DeepState, з Новомлинська на початку грудня росіян таки вдалося вибити.

З цього ж виступу, який умовно можна назвати "північним", росіяни ненадовго змогли заскочити і в сам Куп'янськ. Ці події спричинили чимало чуток про захоплення міста. 

 

На відміну від більшості напрямків, де росіяни беруть українські міста в напівкільце, змушуючи Сили оборони відійти, на цьому відтинку їм треба дещо більше – повне витіснення української армії за Оскіл. А потім і сам Куп'янськ.

"Їм треба все – Борова, Куп'янськ Вузловий. Усе, що по цей бік Оскола. Якщо вони тут закріпляться, нам буде в десять разів важче їх штурмувати – бо ж це треба буде робити через річку. Якщо в них вийде, вони отримають значну тактичну перевагу", – пояснює Вахрамєєв.

"Чи бачите ви наразі критичну загрозу для Куп'янська?" – уточнюємо в комбата.

Реклама:

"Та ні. З тими силами та засобами… Тут 15-ий мотострілковий полк, який у них сформований переважно із зеків. Іноді трапляються такі діди, що ми навіть не розуміємо, як вони йдуть пішки 10 кілометрів до позицій. Хоча є і молоді контрактники – 1998–1999 року народження, половина з Криму. 

Я вважаю, що в противника немає сил, які він може сюди додати. Тому загрози для самого Куп'янська немає. Тут до Куп'янська ще воювати і воювати", – відповідає він.

 

Гвардія наступу, брак зброї й тотальна втома

Це вже наша друга зустріч із полковником Вахрамєєвим. Перша відбулася далеко від фронту – на одній із заправок під Києвом у квітні 2023-го. Тоді Офіс президента вже кілька місяців як активно просував проєкт "Гвардії наступу", а Вахрамєєв саме формував у її межах свій батальйон. 

Його перша президентська бригада оперативного призначення імені Дорошенка Нацгвардії ставала однією з восьми бригад Гвардії наступу НГУ – під назвою "Буревій".

На запитання, що змінювалося під час таких трансформацій, Вахрамєєв відповідає – штатна структура, забезпечення, підхід до набору людей і рівень свободи комбатів. Так у нього в штаті з'явилися сучасніші бойові посади (які передбачають взаємодію з БПЛА та РЕБом), новесенькі бронемашини, право на відбір людей, яких присилали ТЦК, та право розставляти військових на посади за їхніми вміннями.

Комбат Костянтин Вахрамєєв про свій досвід підготовки батальйону: 

"Озираючись на свій досвід, я думаю, можливо, я недостатньо звертав увагу на заняття з інженерної підготовки, а також – з протидії БПЛА. У нас проводиться дуже мало занять у навчальних центрах щодо протидії ворожим БПЛА, тобто що робити солдату, коли він бачить ворожий дрон. Це ж критичне питання!

У кожного російського полоненого, якого ми беремо, є з собою методичні рекомендації – що робити під час виявлення БПЛА. Від того, що треба вдати з себе мертвого, до того, як треба закопатися. Ми від цього всього відстаємо.

Зараз війна зовсім не така, як я вчив у військових закладах. Зараз моя основна задача – не дати піхоті противника дійти до моїх позицій. Піхота нині – останній аргумент. Спочатку воює артилерія, бойові машини, дрони, і тільки потім піхота.

Штаб батальйону прораховує маршрути просування противника, розвідка планує вогневе ураження, артилеристи кожен ранок наводять вогневі засоби, бо знають, що з цієї точки, з цього куща, з цього дерева може піти противник. 

Зараз війна працює на випередження".

Свій батальйон у квітні 2023 Вахрамєєву вдалося укомплектувати приблизно на 80%. Співвідношення досвідчених військових і тих, хто тільки-но прийшов за рекламою "Гвардії наступу", було приблизно 50 на 50. Усі пройшли 45-денний вишкіл на полігоні в Україні, а потім, у травні 2023-го, вперше вирушили на схід – у район Білогорівки на Луганщині. 

Після Білогорівки "Буревій" тримав оборону і контратакував у Кремінському лісі, де разом працювали одразу три бригади Гвардії наступу: "Буревій", "Азов", "Хартія". І зрештою бригаду перевели на Куп'янськ.

Реклама:

"Деякі бригади, як-от "Червона калина", брали участь у наступах 2023 року. А нас застосовували в тих місцях, де провалювалася оборона. Нашою задачею було не дати противнику почуватися вільно в певних місцях", – пригадує Вахрамєєв.

"Чи є у вас розуміння, нащо було створено окремий проєкт з назвою "Гвардія наступу"? З огляду на те, що у вашої бригади доволі типові задачі", – уточнюємо в комбата.

"Думаю, що концепція була така, що ми мали атакувати. Не сидіти в обороні, а саме йти вперед. Але є певні причини, через які ми цього робити не можемо. Перше – у нас проблеми з кількістю особового складу та зброї: зброї на всіх не вистачає. Друге – проблеми з мотивацією особового складу. Ми тут стоїмо вже рік, ніхто не їздить додому. Важко спланувати якийсь маневр з втомленими людьми. Їм треба перепочинок. Я вважаю, що після шести місяців активних бойових дій треба хоча б на три місяці вийти", – відповідає Вахрамєєв. 

На легших, тобто відносно не обстрілюваних позиціях піхотинець з батальйону Вахрамєєва нині може стояти 20–30 днів. На важких, таких, що перебувають під постійними обстрілами та скидами – 7.

Людей, які готові заходити на важкі позиції, ділиться Вахрамєєв, стає все менше і менше.

***

Долю Куп'янська вирішить кількість української піхоти та грамотність у підходах до її управління. Наразі, навіть попри перевагу росіян у людях, FPV-дронах і наявності безпілотників на оптоволокні, Сили оборони стримують ворожу навалу.

 
Над міськрадою Куп'янська майорить український прапор

Ольга Кириленко, УП

Чому вам варто приєднатися до Клубу УП?
Нам усім хочеться бути частиною якоїсь групи – місця, де можна говорити, слухати, радити та впливати. Якщо вам цікаві люди, історії, процеси навколо (та головне, як вони відбуваються і що буде у підсумку) – Клуб "Української правди" буде вашим найкращим варіантом. І нашим, мабуть, теж.
Ольга Кириленко – військова репортерка УП

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Головне на Українській правді