Терорист в Луцьку. Хто взяв у заручники пасажирів маршрутки і як їх звільняли

Вівторок, 21 липня 2020, 17:00
Колаж: Андрій Калістратенко

Ранок у Луцьку 21 липня сколихнула новина: рейсовий автобус "Берестечко-Краснилівка" захопив терорист.

Маршрутка опинилася на центральній площі міста – Театральному майдані – під прицілом озброєного чоловіка.

Про те, що в автобусі є озброєний терорист, поліція Волині дізналася о 9:25, коли отримала телефонний дзвінок на лінію 102.

Терорист протримав людей в автобусі майже 12 годин.

Силовики оточили місце події та оголосили оперативний план "Заручник". Мобільні телефони пасажирів маршрутки не відповідали.

Спочатку з'являлися різні дані про кількість заручників. За даними поліції в салоні знаходилися від 10 до 20 пасажирів, в тому числі, як повідомляють місцеві ЗМІ – діти та вагітні жінки. СБУ говорило про десятеро людей.

Після звільнення вияснилось, що в маршрутці знаходилося 13 людей, а сам терорист діяв не один, а мав спільників в інших містах. 

Команда журналістів волинської мережі видання Район.in.ua зібрала і систематизувала для УП інформацію, яка відома про захоплення і звільнення заручників у Луцьку.

Як відбувалося захоплення і звільнення заручників у Луцьку

За інформацією СБУ, автобус "Еталон" був захоплений в центрі Луцьку. У нападника з собою була зброя і вибухівка. Зв'язок з водієм було втрачено. Вікна в автобусі розбиті. 

Згодом з’явилось відео, як луцький терорист потрапив в автобус, який захопив. Він заходить останнім у салон та зачиняє після себе двері. З собою чоловік мав великий похідний рюкзак та сумку.

 
Фото: Національна поліція

Важливо, що рейсові автобуси через центр міста зазвичай не курсують, наразі невідомо яким чином та за яким маршрутом автобус "Еталон" прибув на Театральний майдан.

О 9:40 та о 9:52 на Театральному майдані лунали постріли. 

Регулярні постріли також було чутно з 12 до 15 години. Терорист стріляв у правоохоронців і викинув гранату, але вона не спрацювала.

Близько 17-00 зловмисник, який утримував заручників в автобусі в Луцьку, кілька разів вистрілив по безпілотнику, який використовують співробітники СБУ, потім викинув з автобуса предмет, який вибухнув.

Під час затримання у терориста виявився цілий арсенал зброї
Під час затримання у терориста виявився цілий арсенал зброї
Нацполіція

Десь о 19-й правоохоронцям вдалося досягти перших результатів переговорів. Терорист дозволив передати пасажирам автобуса воду.

В момент передачі води заступник голови Нацполіції Євген Коваль хотів домовитися, аби з автобуса випустили дитину, однак  спроба контакту з терористом виявилася невдалою. У відповідь на наближення правоохоронця до автобуса пролунав постріл.

Приблизно через годину шляхом перемовин вдалося звільнити трьох заручників. Терорист відпустив літню жінку, підлітка та молоду вагітну жінку.

Незадовго до цього президент Зеленський виконав одну з вимог терориста, і записав відео, в якому закликав всіх подивитись фільм "Земляни". 

Близько 21-45 міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив, що всіх заручників звільнено, а терориста затримано.

Операцію по звільненню заручників проводили співробітники Центру спеціальних операцій "А" спільно з поліцією.

За інформацією місцевих ЗМІ, терорист сам здався — вийшов з автобусу і ліг на землю.

Вранці наступного дня в соцмережах оприлюднили ще одне відео, на якому видно, що затримання Кривоша й звільнення заручників сталося ще до того, як почався штурм автобуса.

Заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко пояснив викристання спецпризначенцями світлошумової гранати та бронетранспортеру вже після затримання Кривоша тим, що хотіли "психологічно пригнітити волю злочинця".

У свою чергу Аваков повідомив, що у терориста були спільники в інших містах, один з яких затриманий у Харкові. При затриманні у нього виявили патрони і вибухівку, а вранці 22 липня у МВС повідомили, що він погодився співпрацювати зі слідством.

Вже після всіх подій Володимир Зеленський записав відео, у якому розповів, що впродовж 9 годин з терористом розмовляли психологи, журналісти, перемовники.

За словами президента, розглядалась ідея проведення штурму, але завжди є небезпека що можуть загинути люди, тому після наради глава держави вирішив поговорити з терористом, щоб той відпустив людей.

Домовилися, що він відпустить три людини і після цього Зеленський запише відео, а через пів години терорист випускає всіх людей.

Луцький терорист. Біографія

Терористом виявився чоловік за призвіськом "Максим Плохой". На таке ім’я зареєстровані акаунти у соцмережах, де були опубліковані повідомлення і вимоги до влади. Через деякий час всі його аккаунти, крім Вконтакте, були заблоковані. 

Згодом у ЗМІ дізналися справжнє ім'я терориста – це Максим Степанович Кривош, який проживає у Луцьку, а прописаний у місті Дубно Рівненської області.

 
ФОТО: СУСПІЛЬНЕ МЕДІА

Його батьки походять із села на Західній Україні, мати викладала російську мову в школі, писала вірші, які виходили в друк. Жінка померла у 2013 після масової ДТП з 8 загиблими. Брат має інвалідність. 

Батько – радянський вчений, винахідник Степан Кривош. 

"Плохому" 44 роки, він народився у селищі Гай Оренбурзької області (Росія) у листопаді 1975 року. Якийсь час жив в Одесі. 

Сидів у в'язниці, вперше – у 17 років. Всього за гратами провів 11 років. 

У судовому реєстрі можна знайти історію дворічної давнини, коли Максим Кривош майже заробив на онлайн-аукціоні 30,7 тисяч гривень. Він продав там нумізматичну монету 1924 року в 20 доларів. Однак після передоплати покупець отримав порожню посилку – монети в ній не було.  

За рішенням, ухваленим у квітні цього року, Кривош разом із другим продавцем-жінкою, мають повернути покупцеві майже 10,9 тисяч гривень.

Реклама:

Вимоги у соцмережах

Помітно, що пости з його вимогами російською мовою з'явилися системно і синхронно у різних соцмережах.

21 липня на каналі користувача з іменем Максим Плохой з’явилося відео, де чоловік з автоматом у руках вітає глядачів "з днем антисистеми" і висловлює невдоволення "системою в Україні".

Через деякий час відео було видалене. 

Акаунт у Twitter зареєстрований у липні 2020 року, спочатку мав пару підписників, але швидко розрісся майже до  тисячі. Там же "Плохой" викладав свої вимоги. 

Близько 13-ої години  цей акаунт був заблокований "за порушення вимог соцмережі".

Одна з вимог – щоб українські високопосадовці публічно назвали себе "терористами в законі" (орфографія збережена):

"З Днeм Антисистемы. Религиозно-политическая, олигархическая система власти суть террор. 

Государство всегда было и есть первый террорист. Со мной много людей, авт.оружие, гранаты, две бомбы, третья в людном месте города.. 

Все взорвутся если не будет следующего: главы судов (ксу, вс), высшей рады правосудья, генпрокурор, мин.юстиции, дир.криминальна – исполнительной сл., премьер, глава верховной рады, министр обороны, сбу, главы церквов Филарет, Епыфаний, Онуфрий, Шевчук, Ахмед Тамим, протестанстской, римо-кат. , а также Аваков, Порошенко, Ахметов, Коломойський, Пинчук, Медведчук, – все викладывают в соцсети на свои страници и в Ютуб видеообращения с текстом: "я – Ф.И.О., должность, я, – террорист в законе".

 

Також терорист просив подивитися фільм "Земляне". Це американська стрічка 2005 року, де йдеться про проблему експлуатації тварин людьми для одомашнення, розваг, наукових дослідів або з метою виробництва їжі та одягу. Закадровий текст читав відомий голлівудський актор Хоакін Фенікс, відомий роллю у фільмі "Джокер", а музикант Мобі став автором саундтреку.

Цього фільму стосується вимога терориста, яку він адресував особисто Зеленському:

"Президент Зеленский публикует видеоображение с текстом: "фильм "Земляне" 2005 года. 

Раніше Максим Кривош публікував у соцмережах зоозахисні пости, наприклад, про збір коштів на притулок для тварин, який влаштував рівненський священник Василь Коновалюк.

Церковник звертався до Кривоша за рекомендаціями знайомих, аби той простерилізував тварин (Василь Кривош облаштував притулок для безпритульних тварин при церкві). 

"Якщо захоплювача маршрутки в Луцьку справді звати Максим Кривош, то це той чоловік, який торік поцупив мої хрести, ікони та інші речі..." – повідомив Василь Коновалюк у фейсбуці 21 липня. 

"Максим Плохой" також має профіль у соцмережі "Вконтакте", де публікуються аналогічні пости, і він на момент виходу публікації залишався активним. Останній раз чоловік заходив туди близько пів на третю. 

Але ця сторінка не єдина, яку можна пов’язати з Кривошем. У соцмережі існує аккаунт, який має таку саму назву як і книга терориста – Філософія злочинця. Серед депресивних віршів та філософських цитат можна побачити фото російського підривника, анархіста Михайла Жлобіцького, який влаштував вибух біля входу в будівлю ФСБ. Чоловік підірвав себе та поранив трьох ФСБшників.

 

Вимоги луцького терориста

У Twitter "Плохой" хаотично викладав свої вимоги. Він наказав першим особам держави, включно з Епіфанієм та Порошенком прибути до Луцька. 

В його акаунтах з'явилося повідомлення про закладену в людному місці Луцька вибухівку.

 
Фото: Національна поліція

Що характерно, текст заяви був не надрукований, його замінили скріни.

У редакцію Район.in.ua потрапив запис розмови пасажирки автобуса з її сином. Жінку змусили просити, аби інформацію про захоплення заручників повідомили у ЗМІ, зокрема на сайт "Цензор.нет". 

Реклама:

З хлопцем також розмовляв чоловік, який наказував, що робити. Розмова велась українською. Чи був це той самий "Максим Плохой" чи хтось інший, наразі невідомо. 

Також з терористом спілкувалися журналісти луцького сайту "Перший", до яких додзвонилася пасажирка автобуса. Видання зазначає, що чоловік "розмовляє чистою українською мовою і помітно нервує". 

За їхньою інформацією, в автобусі були діти і вагітні жінки. Терорист готовий був їх відпустити, якщо до нього "приїдуть усі журналісти". Це він також сказав у телефонній розмові з журналістом Юрієм Бутусовим.

"Філософія злочинця": книга, написана луцьким терористом

 
Фото: Поліція Волинь

У акаунтах соцмереж нападника зазначено, що він є автором книги "Философия преступника: Апология Свободы Антисистема".

Книгу "Філософія злочинця" під авторством "Максим Плохой" у 2014 році випустило луцьке видавництво "Волиньполіграф". Тираж книги 400 екземплярів, 560 сторінок. 

За інформацією видання "Слідство.Інфо", на книзі зображено торгівельний знак з підписом "Я могу", який Кривош зареєстрував у 2015 році.

Книга автобіографічна, пересипана цитатами з Біблії. Автор описує своє перебування у місцях позбавлення волі та його погляди на життя. 

Автор зазначає, що на нього, піонера, в дитинстві справив сильне враження подвиг Юрія Лелюкова, воїнрука з селища Іваничі Волинської області. 

Реклама:

Вчитель 29 листопада 1984 року на уроці демонстрував учням гранату. Виявилося, що вона не навчальна, а бойова. Чоловік в лічені секунди накрив собою гранату та врятував життя цілого класу. 

"Наш пионерский отряд носил имя Юрия Лелюкова… Государство, которое не в состоянии оценить подвиг своего гражданина, не достойно уважения... Где брать силы, чтобы побороть страх, если представится счастье закончить земной путь, как этот Учитель?"

Ось типовий уривок з цієї книги, який наводив Антон Геращенко: 

"Мене 15 років виправляють, але я не виправився, а скоріше навпаки я ще більше став тим, ким я є. 

Чому? Тому, що я справляюся з самим собою і тому не виправляюся іншими. Тому, що я не продаю себе страхом. Мене можна вбити, але це не виправить. Я – це завжди Я, бо – Я можу. Я можу, тому що є лише одне, чого я не можу – не бути Злочинцем. Я можу, тому що вирішую все сам і живу по-своєму. Я можу, тому що я Один. І я не боюся. Злочинець – це глибина і не може не бути ним той, у кого вона є. Обличчя Бога – в дзеркалі... "

Українська Правда, Район.in.ua

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама:
Головне на Українській правді