Віталій Кличко: Я веду переговори з усіма великими політичними гравцями для об'єднання на парламентських виборах
Минулого тижня "Українська правда" провела цілий день з мером Києва Віталієм Кличком. Це був досить напружений день для самого Кличка. Мер столиці тренувався на велосипеді, проводив транспортну нараду в КМДА, їздив з легендами світового боксу до дитячого будинку, зустрічався з президентом Петром Порошенком, а потім брав участь в автограф-сесії разом з Леноксом Льюїсом та Евандером Холіфілдом.
Близько 18:00 втомлений мер Києва повернувся до будівлі КМДА. Після виснажливого дня Кличко порухом руки просить дати йому час на перепочинок. Знімає піджак і відкидається на спинку стільця. Тільки-но ми починаємо розмовляти, як на телефон мера дзвонить віце-прем’єр-міністр Геннадій Зубко.
"Гєна, вибач, сьогодні ніяк не можу під’їхати. Сьогодні просто якийсь розрив", – дещо змученим голосом переконує він Зубка, який просив мера про зустріч.
Прес-служба Кличка обіцяла нам виділити 30 хвилин на розмову – в результаті ми проговорили майже годину, але все одно не встигли розпитати все, що хотіли.
Як професійний боксер Кличко не давав заганяти себе в глухий кут, але уточнення та повторення незручних запитань його відверто дратували і змушували нервувати.
"Удар" братиме участь у парламентських виборах. Ми в переговорах"
– Ми розуміємо, що ви хочете зробити з Києва приклад для всієї країни, але також цікавить майбутнє вашої партії. "Удар" братиме участь у парламентських виборах?
– "Удар" однозначно братиме участь у парламентських виборах. Від парламенту залежить дуже багато. Якби в парламенті не було 40 "штиків" наших партійців, мені було б дуже важко відстояти інтереси нашого міста. Перед президентом, перед Кабміном ці люди відіграють велику роль для того, щоб відстоювати інтереси столиці.
Наголошу, що з великою повагою ставлюся до інших міст, але все починається не з Дніпра, не з Харкова, все починається зі столиці.
Тому ми будемо брати участь у парламентських виборах. У якому саме форматі, поки сказати не можу, але однозначно "Удар" продовжує своє життя.
– Які в партії є варіанти формату участі на парламентських виборах? Як "Удар" може йти на ці вибори?
– Ми можемо об’єднати зусилля з іншими політичними силами, які близькі до нас за поглядами. З ким конкретно – наразі не готовий розповідати, ми ведемо переговори.
– З БПП ведуться такі переговори зараз?
– Так. Як політик я змушений спілкуватися з кожним політичним гравцем.
– З Тимошенко теж про це говорите?
– З пані Тимошенко – ні. Стосовно форматів я зараз не готовий називати, бо йдуть переговори. А з ким конкретно спілкуємося – щоб не виникало спекуляцій, немає сенсу бігати і розповідати, що я з тим говорив чи з цим поговорив. До моменту прийняття рішення не бачу сенсу говорити про це.
– Чи можливий у вас союз з Володимиром Гройсманом на парламентських виборах?
– Жодного разу не чув. Ми з Гройсманом кожного тижня спілкуємося, але він мені нічого не говорив про такі плани.
"Мене ніхто не контролює і ніколи не контролював"
– Давайте повернемося до 2014 року. Порошенко виграв вибори в першому турі завдяки тому, що ви його підтримали і не брали в них участі. Яка була аргументація, коли вас вмовили не балотуватися?
– Петро Порошенко мав дуже позитивну динаміку, і тоді ще не було відкритої інформації, але вже надходили сигнали, що ми можемо втратити не тільки Донецьк і Луганськ, а й Харків, Одесу, Миколаїв. Тобто плани розширювалися, і в цей момент будь-які ігри могли катастрофічно закінчитися для України.
Потрібна була людина, яка мала невідкладно взяти на себе відповідальність за процеси, що відбуваються в країні, за майбутнє держави. І перемога була потрібна одразу в першому турі. Тому що другий тур – це однозначно ще популізм, втрата часу і відсутність головнокомандувача.
Тобто ми змагаємося і ділимо посади в той момент, коли стоїть питання, чи Україна взагалі буде існувати. І я до сьогоднішнього дня переконаний, що це було правильне рішення.
– Вас Порошенко переконав не йти на вибори чи хтось інший?
– Мене ніхто не переконував. Я сам спілкувався з людьми, зважував усю ситуацію. Помилка могла коштувати дуже дорого.
– Якщо вірити нашим джерелам, то суть домовленостей між вами така: ви – мер, Порошенко – президент, "Удар" об’єднується з БПП, і список партії ділиться 50 на 50%. Ще якісь були умови?
– Ми розглядали варіанти, яким чином ідемо на вибори. Але головне – це зони відповідальності. (Переривається на дзвінок).
Місто Київ – моя зона відповідальності. Треба розуміти, що дуже важлива стабільна ситуація в Києві, не треба забувати, що ситуація була досить турбулентна. Все було напівзруйноване, адміністрацій як таких не існувало, всі розбіглися.
Тобто був повний хаос, на Хрещатику стояли барикади. Нам треба було в дуже короткі строки все систематизувати, щоб запустити роботу. У цьому напрямку потрібна була злагоджена робота, а не боротьба один проти одного.
– Але домовленості, що ви не берете участі в президентських виборах, ділите з Порошенком партію 50 на 50 – ці умови виписані? Між вами укладена угода?
Читайте також
– (Робить довгу паузу). Партія не 50 на 50. (Пауза). Ми домовлялися з ним про відповідальність за Київ і також, яким чином ідемо на парламентські вибори.
– Тобто ви домовлялися про парламентські вибори, але список мав бути 50 на 50?
– Ні… 30 на 70. Дійсно, спочатку було 50 на 50… Було багато дискусій, але вийшло, як вийшло. Якщо ми будемо копатися чому, як – це дуже довго розповідати.
– Ви не вважаєте, що Петро Олексійович вас просто обдурив?
– Вийшло, як вийшло.
– То як це розуміти?
– (Довго тримає паузу). Вийшло, як вийшло.
– У 2014 році ви зустрічалися у Відні не лише з Петром Порошенком, але й з Дмитром Фірташем та Сергієм Льовочкіним. Розкажіть про ці зустрічі, як вони відбувалися?
– Я на цю тему багато вже говорив. У мого брата був день народження, він тренувався в Австрії, і так сталося, що я летів через Відень. Так сталося, що у Відні ми зустрілися. Ми говорили про те, як стабілізувати ситуацію.
Я прилетів – Петро Олексійович там був. Була пропозиція зустрітися, я зустрівся, і було лише одне питання – як стабілізувати ситуацію.
– Яку роль на зустрічі відігравали Фірташ і Льовочкін? Чому вони мали стабілізувати ситуацію?
– Я приїхав на зустріч, а ці люди там були. Це перше.
– Тобто ви не були в курсі, що вони мали бути там?
– Ці люди були там присутні, коли я приїхав. Ми говорили про майбутнє, поговорили про вибори, і я далі поїхав до брата.
– Зустріч у такому форматі була випадковою?
– Я плановано летів до брата. Але потім прийшла пропозиція зустрітися.
– Від кого?
– Я вже не пам’ятаю, пройшло багато часу. Я отримав пропозицію зустрітися – і чому б ні?
– Тоді я процитую такі слова: "Ми добилися, чого хотіли. Порошенко став президентом, Віталій Кличко – мером". Дмитро Фірташ говорив це під присягою віденського суду. Можете прокоментувати, що він мав на увазі?
– Потрібно було презентувати у Відні, що людина навіть керувала процесами, які відбувалися.
– Тобто він обманював, ви це хочете сказати?
– Я сказав те, що сказав. Не перекручуйте, будь ласка. (Нервує).
– Тоді ще одна цитата з віденського суду. "Стало зрозуміло, що Янукович не збирається втілювати реформи. Я подумав, що потрібен новий кандидат на 2015 рік... Я знайшов такого кандидата. Це був Віталій Кличко". Це казав Фірташ.
– Я не був присутнім на тому суді. Я не можу коментувати те, де я не був присутній.
– Але він фактично говорить, що вас контролював.
– Перше – мене ніхто не контролює і ніколи не контролював. Можуть говорити все, що завгодно. Багато людей, презентуючи себе, багато разів говорили, що Кличко добився успіхів у спорті нібито завдяки Бакаю, комусь ще. І кожна людина презентує себе, що завдяки йому все відбувається. Люди багато чого говорять, я не звертаю на це уваги.
– Тобто він себе в цій ситуації рятував і обманював суд?
– Це можуть бути будь-які висновки. Ваші висновки. Я говорю про ті речі, які відбувалися. Я ніколи не дозволяв мене комусь контролювати.
Коли кажуть, що хтось чийсь проект, то я завжди кажу, що я свій проект. Віталій Кличко – проект моїх батьків. (Починає посміхатися і трошки заспокоюється).
– Чи Фірташ і Льовочкін вплинули на ваші домовленості з Порошенком?
– Не впливали. Це мої домовленості з Порошенком.
– Чому Фірташ і Льовочкін були на вашій зустрічі з Порошенком?
– Щоб хто не говорив – час як лакмусовий папірець показує, хто є хто. І всі заяви будь-якої людини можуть бути лише заявами, а час усе розставляє. Якщо б Кличко був проектом Фірташа чи Льовочкіна – він відстоював інтереси тієї чи іншої сили.
Зробіть висновки по голосуванню Верховної Ради, по моїй роботі в Києві. Кличко презентує інтереси Фірташа? Льовочкіна? Ахметова? Чи ще якихось гравців? Кличко представляє інтереси виключно киян.
– Тобто їхня присутність – це випадковість?
– Так.
– Можете відповідально зараз сказати, що ні Льовочкін, ні Фірташ не мають на вас жодного впливу?
– Ні Фірташ, ні Льовочкін не мають на мене жодного впливу.
"Якщо я з кимось лечу, це не означає, що ми друзі"
– Хто такий Вадим Столар?
– Вадим Столар був народним депутатом, балотувався до Київради, має частину людей, які прямо чи безпосередньо впливають на рішення в Київраді.
– Чому його називають вашою правою рукою?
– Скажіть, хто називає? (Починає сердитися).
– Я не можу називати прізвища, бо це люди, які говорили не під запис.
– Ви кажете, що хтось вам сказав, і я починаю коментувати чутки. Якщо ви фаховий журналіст – зробіть приклад.
– Давайте подивимося на сюжет Радіо Свобода, де ви прилетіли з паном Микитасем на чартері, і на тому самому літаку з вами був Столар. Що він робив з вами в літаку?
– Дивіться, перше – мене запросили на літак. Друге – я літаю постійно і не можу відповідати за всіх людей, яким чином люди летіли з Мюнхена, Відня, Неаполя, з тими чи іншими людьми.
Мене запросив Микитась (раніше президент корпорації "Укрбуд", тепер нардеп – УП). Навіть звернення було до перевіряючих органів – будь ласка, доводьте, що Микитасю були надані якісь преференції. Все було перевірено, і ніякої відповіді немає.
Більше того, я заплатив за свій переліт, мене не можна звинуватити в корупції.
– У яких ви відносинах зі Столаром? Чому ви разом літаєте?
– Я знайомий з багатьма людьми, які живуть у нашому місті. Це не означає, що, якщо я зі знайомим лечу по тих чи інших напрямках, – це не означає, що ми друзі.
– Він веде від вашого імені політичні переговори?
– Ні в якому разі. Яким чином він може вести переговори?
– Я чув від дуже високопоставленої людини, що ви разом зі Столаром були в Адміністрації президента. Не знаю, з ким ви зустрічалися, але ви там були разом.
– Одне можу сказати. Коли я приходжу в АП, я зустрічаю там дуже багато різних людей, і це нічого не означає.
– Тобто ви могли там зустрітися випадково?
– Так.
– Які у вас сьогодні відносини з Петром Порошенком?
– Робочі.
– За 30% фракції ви на нього не образилися?
– Я не маю звички на когось ображатися. Ображатися можна лише на себе.
– Чи будете ви підтримувати Петра Порошенка на виборах президента в 2019 році?
– (Кілька секунд мовчить). А він що, балотується?
– Він балотуватиметься.
– Мені про це не відомо. На цю тему ми з ним поки що не говорили. Коли він зробить заяву – тоді я зможу відповісти на ваше запитання. Приходьте трохи пізніше, і скажу, кого буду підтримувати в 2019 році.