Затримання Корбана. Слизька стежка Порошенка

Понеділок, 2 листопада 2015, 14:20

– Влаштували нам все це в суботу зранку, в шаббат, – обурювався ввечері неділі в розмові з "Українською правдою" олігарх Ігор Коломойський.

Привід для незадоволення у нього був серйозний.

Вихідні не склалися з ранку суботи – коли член партії УКРОП, яку пов’язують з Коломойським, і кандидат в мери Дніпропетровська Борис Філатов написав у своєму Facebook, що СБУ затримала голову політради партії Геннадія Корбана.

Корбан – один із найближчих соратників Коломойського, який працював заступником голови Дніпропетровської ОДА, голова його партії "УКРОП".

Подальші події розгорталися швидко.

Речники СБУ І ГПУ Владислав Куценко та Олена Гітлянська дали спільний брифінг, під час якого повідомили, що затримання Корбана – спільна операція. Корбан підозрюється за кількома статтями – розкрадання майна та викрадення людей. Також ГПУ вивчає причетність Корбана до керівництва організованою злочинною організацією.

Затримання спричинило інформаційний вибух. З жорсткими заявами виступили партії і фракції коаліції "Батьківщина" Юлії Тимошенко і "Самопоміч" Андрія Садового.

– Ми категорично проти вибіркового правосуддя. Ті факти, на підставі яких сьогодні звинувачують Генадія Корбана, були відомі і суспільству, і органам правопорядку давно. Діяльність, за яку необхідно було карати, залишилась непоміченою прокуратурою і безкарною в очах суспільства. Однак, лише тепер, коли Генадій Корбан став членом політичної партії, яка виступила з різкою критикою дій президента, його минуле стало підставою для арешту. Тому очевидно, правдивими мотивами затримання є політичне переслідування, – йшлося в заяві партії Садового.

На захист Корбана лунали безліч голосів, на захист Порошенка – одиниці. Більшість у соцмережах зійшлися на тому, що Порошенко демонструє силу проти опонентів та хоче отримати козир у переговорах з Коломойським. Ще більше людей обурили обшуки у волонтерів.

Філатов вдень суботи написав, що УКРОП оголошує загальну мобілізацію і покликав усіх, хто підтримує партію, на мітинг біля Дніпропетровської ОДА.

Ввечері 31 жовтня телеканал 1+1, що належить Коломойському, присвятив ситуації з Корбаном майже увесь випуск вечірніх новин ТСН.

Поки команда олігарха нищіла СБУ, прокуратуру і особисто Порошенка на інформаційному фронті, той мовчав. У суботу з’явився лише коментар першого заступника голови фракції "Блока Петра Порошенка" Ігоря Кононенка, який сказав, що правоохоронці повинні займатися своєю справою незалежно від виборів чи часу.

Порошенко прокоментував ситуацію лише ввечері неділі. В інтерв’ю українським телеканалам він сказав, що на Корбані ніхто спинятися не буде.

– У нас немає імунітету від розслідування, від притягнення до відповідальності за корупційні злочини ні в кого – ні від команди нової влади, де також мають бути порушені справи, ні від старої влади, де всі винні мають бути притягнуті до відповідальності, – сказав Порошенко.

"Українська правда" розбиралася, що відбувалося в АП вихідними, чи знав про можливе затримання Корбан, а також у чому саме полягають звинувачення на його адресу, і до чого це може призвести.

Неочікувана операція

Керівник Адміністрації президента Борис Ложкін, який є головним комунікатором президента із групою Приват, про затримання Корбана дізнався з новин на "Українській правді".

Однак ввечері, близько шостої години суботи, в АП було усе керівництво країни – президент Петро Порошенко, прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, голова МВС Арсен Аваков, генпрокурор Віктор Шокін.

За кілька годин до цього "Українська правда" брала інтерв’ю у Авакова, який запевняв, що не знав про можливість затримання Корбана ще з ранку в суботу. В якийсь момент Авакову на мобільний зателефонував Коломойський. Попросивши поговорити пізніше, Аваков поклав слухавку.

– Злий, – констатував він УП.

Як і у випадку зі звільненням Коломойського з поста голови Дніпропетровської облдержадміністрації, весь негатив через затримання Корбана на себе взяла команда президента.

За інформацією УП, в суботу Яценюк провів off the record зустріч з редакторами ЗМІ, де говорив про поточну ситуацію в країні і натякнув на те, що олігархи не будуть сприяти його відставці з поста прем’єр-міністра.

Співрозмовники УП в Адміністрації президента стверджують, що про операцію з найвищого керівництва держави знав лише Порошенко.

– Очевидно, Шокін відрапортував, що все готово. Хотів показати ефективність, але операція дійсно красива. Ніхто нічого не знав. Накрили багато силовиків, пов’язаних з "Приватом" в Дніпропетровську, – говорить співрозмовник УП в оточенні президента.

Як відомо, над Шокіним вже декілька місяців висить можлива відставка – діяльністю генпрокурора не задоволені ані в США, ані в ЄС. Цьому сприяє нещодавній скандал щодо безвізового режиму, тому генпрокурору вкрай важливо показати свою ефективність.

За офіційною інформацією, з боку ГПУ у спецоперації задіяли близько 50 осіб – слідчих і прокурорів, з боку СБУ – понад 500. До операції готувалися довго – були залучені підрозділи з інших областей України. Крім Корбана були затримані ще кілька людей, прізвища яких зараз не оголошуються.

Чи знав Корбан про можливість затримання? Ще навесні він сам підтверджував, що проти нього порушено вісім кримінальних справ, але тоді співрозмовник УП в Адміністрації президента розповідав, що зібрані проти нього і Коломойського документи поки відклали.

– З ним вже домовилися. Домовилися про те, що кримінального переслідування дніпропетровської команди не буде. А то, якщо справи підуть у хід, хтось згадає про свої ізраїльські паспорти, – говорив тоді співрозмовник.

Журналістка Світлана Крюкова, авторка скандального "Репортажу з багажника", в своєму Facebook опублікувала короткий текст розмови з Корбаном ввечері п’ятниці – напередодні затримання.

У Корбана звонит мобильный. Он берет трубку и тут же ее кладет. Кривится брезгливо.- Кто это? - спрашиваю. - Это мне п...

Posted by Svetlana Kryukova on 31 октября 2015 г.

– Зламують пошту, Facebook, готують обшук в моєму будинку і в будинку моїх батьків, – говорив Корбан.

– Він знав, що його можуть затримати. Міг поїхати. Але не став робити цього, – говорить один із депутатів від НФ.

Чому Корбана затримали саме зараз?

– На нього є матеріал, вибори він програв, а кількамісячні переговори з Бенєю не дають результату. Він все одно не платить в бюджет, – говорить співрозмовник УП, близький до Порошенка.

Мова йде про погашення боргів "Укрнафти" перед державним бюджетом на суму більше 10 млрд – вже більше 15 місяців компанія не сплачує податки.

За інформацією видання "Дзеркало тижня", 20 вересня відбулася закрита зустріч Порошенка, Яценюка, Ложкіна та голови РНБО Олександра Турчинова із співвласником групи "Приват" Геннадієм Боголюбовим. Під час зустрічі були укладені домовленості політичного та економічного характеру – погашення боргів "Укрнафти", питання "Приватбанку". Обговорювалося і можливе затримання Геннадія Корбана, до якого на той момент влада була готова, але вже вкотре арешт було відкладено.

Тож затримання Корбана може бути наслідком недотримання "Приватом" тих домовленостей.

Натомість офіційна версія УКРОПа і безпосередньо Коломойського – Банковій не подобається результат нової політичної сили – в середньому 8% по країні.

– Напевно, президент повернувся з Туркменістану, побачив, що там у глави держави все добре, ніхто йому палиці в колеса не вставляє. А тут ці всі Ляшки, Тимошенко, розбурхалися емоції... Побачив, коли їхав додому білборд із Корбаном, і вирішив, що потрібно щось робити, - висловив свою версію УП Коломойський.

Деталі

Ще в березні цього року тодішній голова СБУ Валентин Наливайченко заявив, що оточення Коломойського підозрюється в створенні злочинного угруповання.

Він докладно розповів про інцидент з працівником СБУ Віктором Мандзиком, який загинув від пострілу в голову. Заяви Наливайченка були жорсткими і різкими.

Наливайченко стверджував, що члени банди, прикриваючись ім'ям добровольчого батальйону, спробували напасти на правоохоронців під час обшуків, які проводилися в Дніпропетровську з санкції суду.

Також СБУ тоді заявила про допит заступників Коломойського – Геннадія Корбана і Святослава Олійника у справі про викрадення працівника Дніпропетровської держадміністрації Олександра Величка.

УП зі своїх джерел тоді стало відомо про справу, яку силовики розслідували в березні. Не відомо, чи саме ця справа фігурує зараз, чи її частково зам’яли. Тоді Корбана підозрювали в організації діяльності банди, до якої нібито входили також депутат і екс-комбат батальйону "Донбас" Семен Семенченко, депутат від БПП Андрій Денисенко та заступник голови" Правого сектора" Валентин Манько.

– Манько, який є головним підозрюваним у справі Величко, нібито зараз переховується на дачі у Корбана в Ізраїлі, – розповів УП високопосадовець в МВС.

Затримання Корбана спричинило інформаційний вибух.  Фото: Фокус

В документах МВС, що є у розпорядженні УП, стверджується, що Корбан планував задіяти Манька і Денисенка для рейдерського захоплення об’єктів ДТЕК у Дніпропетровській, Запорізькій та Кіровоградській області. З цією метою він надав наказ Маньку про передислокацію підрозділів "Правого сектору" з зони АТО до Дніпропетровська та підготовку особового складу.

"Корбан активно залучає до протиправних дій окремі групи озброєних бійців, які раніше перебували у складі добровольчих підрозділів Дніпро-1, батальйону "Січеслав", Правий сектор або охоронної агенції "Січ". Вони отримують від Корбана додаткову доплату до грошового забезпечення", – йдеться в документах.

За даними МВС, Корбан був залучений у наступних силових акціях:

– У серпні 2014 підконтрольна Корбану група з полку "Дніпро-1" викрала голову Держземагентства Сергія Рудика, призначеного за квотою ВО "Свобода", який був змушений написати заяву про звільнення з посади.

– У лютому 2015 року озброєні автоматами члени "Правого сектора" на чолі з Денисенком, застосовуючи фізичну силу та погрожуючи автоматами Калашнікова, примусили написати заяву про звільнення голову Бабушкінського райради Дніпропетровська Дмитра Чабанця, замість якого призначено Миколу Кагіяна, підконтрольного Денисенку та Корбану.

– У лютому 2015 року озброєні співробітники служби охорони Корбана викрали директора Департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міськради Олександра Величка з метою психологічного тиску на секретаря Дніпропетровськоі ОДА Максима Романенка, намагаючись примусити останнього звільнитися з займаної посади.

"Також Корбан через Денисенка, Манька та командира батальйону "Донбас" Семенченка фактично взяв під контроль діяльність громадського формування "Об’єднаний штаб добровольчих сил України", – йдеться в документах.

Є і конкретні приклади.  Так, у документах МВС стверджується, що під керівництвом Манька та Семенченка було скоєно збройний напад на фермерське господарство "Родина" в селі Новосілка в Донецькій області. В результаті у директора сільгосппідприємства викрали реєстраційні документи, дорогу сільгосптехніку, а також більше 2,5 тис тон зернової продукції.

Нападники примусили директора укласти договори про надання охоронних послуг з охоронною агенцію "Правий сектор" на суму 120 тисяч гривень щомісяця з призначенням власного гендиректора.

У лютому 2015 року Манько, "погрожуючи фізичною розправою, вимагав від керівництва підприємства укласти договір про здійснення підприємницької діяльності за умови передачі йому 50% бізнесу". У випадку відмови він "погрожував перешкоджанням здійсненню господарської діяльності".

Адвокат Корбана Олексій Шевчук заявив, що затриманому висунуто підозру за кількома статтями: привласнення, розтрата майна, незаконне заволодіння транспортним засобом, створення організованої злочинної організації.

За його словами, підозра містить комплекс статей, що не взаємопов’язані одна з одною и прописані таким чином, щоб обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Репутаційні втрати

Чи був арешт Корбана саме тими рішучими заходами, які обіцяв Порошенко відразу після закінчення виборів?

Чому в АП вирішили розпочати саме з людей Коломойського, а не з колишніх регіоналів, арешт яких у суспільстві сприйняли б на ура? Чому запланували акцію саме на суботу та не підготувалися інформаційно?

– Все мало бути чітко озвучено від початку. Всі відповіді на очікувані питання, заявлені політично. Але певно боялися витоку інформації, – говорить співрозмовник в АП, близький до Порошенка.

На Банковій зрозуміли, що потрапили в некрасиву ситуацію, і тепер потрібно готуватися і до викликів в парламенті цього тижня.

– Історія не дуже гарна, не треба було робити це до другого туру. Це емоційне рішення однієї людини, – говорить співрозмовник УП.

Зараз в АП будують плани, як вийти з цієї ситуації, і розуміють, що іншого виходу, окрім як починати справи і проти інших – немає.

– В ідеалі виграти в очах як істеблішменту, так і суспільства можна, почавши справи проти Бакуліна, Єфремова, не спустивши "Привату". Тут вже війна або за знищення групи або виконання домовленостей і гра за правилами, – каже співрозмовник з оточення президента.

– Питання не в Корбані. Масово на вулиці ніхто на його захист не вийде. Чому меч відплати не обрушується на голову колишніх – от в чому питання! – каже інший співрозмовник в АП.

Чим може відповісти Коломойський? В його коментарях щодо затримання Корбана прослідковується бажання домовлятися. На відміну від Філатова, він не робить різких випадів в бік президента.

Філатов вдень суботи написав, що УКРОП оголошує загальну мобілізацію і покликав усіх, хто підтримує партію, на мітинг біля Дніпропетровської ОДА. Фото: FB Бориса Філатова

– Або силовики серйозно вдарять по членам банди Януковича, або у нас будуть нові силовики. Саме недоведеність цих справ викликає критичне сприйняття затримання Корбана. Кримінальних проваджень щодо відомих екс-урядовців ПР так само багато, як і проти Корбана. Що заважає їх реалізувати – саботаж, непрофесіоналізм чи маневри, не важливо, – написав ввечері неділі у своєму блозі на УП керівник фракції БПП Юрій Луценко. Він так само не знав про операцію із затриманням Корбана і повернувся до Києва лише у неділю ввечері.

Затримання Корбана також стало своєрідним маркером щодо тих, хто висловився на його захист – "Самопоміч", яку частково пов’язували з Коломойським, але прямих доказів не було. Місяць назад джерела УП розповідали, що Коломойському вдалося відновити діалог з Тимошенко. Можливо, саме тому на захист Корбана виступила і "Батьківщина".

Але навряд чи Коломойський стане розкачувати човен коаліції і висмикувати фракції з її складу. У нього були можливості зробити це після своєї відставки, коли так само лунали жорсткі заяви на адресу Порошенка з боку оточення Коломойського, але олігарх обрав інший варіант – домовлятися і останнім часом жорсткої конфронтації між командами не було.

До того ж, між УКРОПом і "Солідарністю" почалися перемовини щодо співробітництва в міських радах.

Наприклад, за інформацією УП, з Філатовим була домовленість про те, що у разі його перемоги у Дніпропетровську пост секретаря міськради залишається за БПП. Аналогічна домовленість є і з Вілкулом. Хоча під час виборів в штабі БПП Сергій Березенко, нардеп, який в БПП займався виборами, не приховував, що легше співпрацювати з Філатовим, і домовленість з УКРОПом в Дніпропетровську – єдиний можливий шлях.

Але очевидно, що черговий конфлікт між елітами доведеться вирішувати в тому числі і голові АП Борису Ложкіну, який є своєрідним буфером між Порошенком та олігархами, особливо групою "Приват" через давню дружбу із Боголюбовим.

Два незалежних між собою джерела розповіли УП, що в суботу Ложкін двічі писав заяву про відставку через те, що питання проведення спецоперації із ним не погодили. Але в оточенні Ложкіна це спростовують.

– Очевидно, йому доведеться займатися звичною для нього роботою – умиротворенням сторін. Так що до відставки ще далеко. Як би цього не хотілося, наприклад, Григорішину, – каже співрозмовник.

Але президенту, який місяць тому збирав медійників зі своєї фракції, щоб порадитися, як відбивати інформаційні атаки з боку команди Коломойського, доведеться ще пояснити ситуацію депутатам від БПП.

В понеділок 2 листопада на 17 годину вечора заплановано засідання фракції за його участі.

– Це повномасштабна політична війна. Остаточний розвал Ради. Хаос. Перевибори. Ще гірше, – охарактеризував настрій один із депутатів від БПП.

В інтересах Порошенка, щоб таких настроїв не було ані у депутатів, ані у суспільства. Проте не менш важливо, аби такі дії дійсно були для наведення ладу, а не для того, щоб отримати важель у домовленностях і довести, хто в хаті хазяїн.

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама:
Головне на Українській правді