Примхи Садового. Як "Самопоміч" тероризує коаліцію

Четвер, 10 вересня 2015, 16:35

На сходах біля "Українського дому" напередодні з’їзду "Самопомочі" голова однойменної фракції Олег Березюк був незвично багатослівним.

– Коаліції сьогодні немає. Працюючої немає, – переконував він кореспондентів "Української правди", анонсуючи засідання Ради коаліції, яке відбувалося того ж дня 8 вересня в кабінеті спікера парламенту Володимира Гройсмана.

– Ми вже не будемо цяцькатися з ними, – незвично різко продовжив Березюк.

Далі нардеп почав озвучувати цілу низку факторів, що не влаштовують "Самопоміч" в коаліції.

Це і те, що прем’єр і президент перестали зустрічатися з парламентськими фракціями, і голосування із "Опозиційним блоком" за важливі законопроекти чи призначення, і неефективна робота силового блоку, а також неправильно пораховані тарифи. І це – лише верхівка айсбергу претензій "Самопомочі".

"Українська правда" розбиралася, яка стратегія фракції "Самопоміч" в коаліції та на місцевих виборах і що відбувається в середині фракції.

Внутрішня опозиція

Кілька місяців тому депутати від БПП жартували: "Самопоміч" буде першою, хто вийде з коаліції, а "Батьківщина" – останньою.

– Ми усі підемо, а Юля залишиться, – сміявся тоді один із нардепів.

Але не так сталося, як гадалося.

Першою з коаліції 1 вересня вийшла фракція "Радикальної партії Олега Ляшка". Це, звичайно, посилило розмови, що наступною з коаліції піде "Самопоміч". Проте поки що у фракції обрали тактику внутрішньої опозиції.

– Якщо коаліція розвалиться – це буде катастрофа нашої держави. "Самопоміч" буде в ній до того часу, поки буде хоча б одна невеличка можливість виправити ситуацію, – переконував журналістів мер Львова Андрій Садовий.

Насправді, ситуація всередині фракції "Самопоміч" теж непроста.

– У нас частина фракції вважає, що нас вже достатньо разів "кидали" і треба виходити з коаліції. Частина – за те, щоб лишатися, що ще можна щось змінити. Других наразі більше, – говорить один із нардепів від "Самопомочі".

Вимог "щось змінити" у "Самопомочі" – купа.

Найбільше претензій – до Генерального прокурора, за призначення якого 10 лютого "Самопоміч" відмовилася голосувати. Останнім часом до критики силового блоку додалася ще тема реформи прокуратури і судів.

"Самопоміч" наполягає на тому, що якщо не можна швидко замінити 9,5 тисяч суддів в Україні, то для початку можна звільнити 300 суддів Апеляційного суду Києва.Також партія Садового останнім часом "сіли" на тему ЖКГ тарифів.

– Ми не кажемо, що тарифи завеликі чи занизькі – тарифи пораховані принципово неправильно. Перерахуйте! Але вони ж цього не роблять, бо вони знають, що погано порахували тарифи, – говорить Березюк.

 Це не усі вимоги і умови від примхливих до своїх політичних партнерів по коаліції. Проте у "Самопомочі" уникають прямої відповіді на запитання, що може стати причиною їхнього виходу із коаліції.

– Ми повинні сісти у себе на фракції і визначити, що для нас "червона лінія", – розмірковує нардеп Вікторія Войцицька.

Поки що "Самопоміч" налаштована активно працювати в публічній площині. Наприклад, в понеділок депутати зустрічалися з послами Великої сімки і Швейцарії щодо останніх подій в коаліції.

– А як же! – знизує плечима Березюк. – Ми їх інформуємо. До речі, було видно, що вони проінформовані. Ми мусили їм розказати, як розуміють все це люди.

У публічній риториці "Самопоміч" більше критикує президента, аніж уряд. Березюк недобирає виразів.

– Ми його не критикуємо, ми його просто товчемо, – каже голова фракції і додає, що діалогу з Порошенком немає.

Свій до свого по своє

Кілька місяців тому Порошенко зустрічався з усією фракцією "Самопомочі". Тоді депутати розповідали, що зустріч пройшла у теплій, дружній атмосфері і президент був надзвичайно приязним.

Чому між фракцією та Порошенком пробігла чорна кішка?

Березюк розповідає, що напередодні голосування за зміни до Конституції, від "Самопомочі" в Адміністрацію президента надійшли конкретні пропозиції щодо децентралізації. Але звідти від голови АП Бориса Ложкіна надійшла відписка, що вони вивчені. І сталося це 28 серпня – напередодні голосування.

– Це була відписка. Дякую дуже вам, приємно, – роздратовано зізнається Березюк.

Плюс до цього – ситуація з міністром АПК Олексієм Павленком. Він – єдина квота "Самопомочі" в Кабміні.

На початку квітня депутати від БПП називали Павленка одним із кандидатів на виліт із Кабміну. Мовляв, аграрний сектор є рушієм української економіки, а міністр недостатньо ефективно працює над залученням інвестицій.

Джерела УП в уряді розповідають, що ще два тижні тому питання про звільнення Павленка було вирішене, але зараз не обговорюється. "Економічна правда" писала, що людиною, яка зробила із Павленка міністра, називають нардепа від "Самопомочі" Івана Мирошниченка. Він є власником кількох фірм на Кіровоградщині, звідки родом. Саме він рекомендував Павленка на пост міністра.

Тож продовження роботи Павленка в Кабміні може стати умовою торгів між фракцією і Банковою.

"Українська правда" вже писала, що у Мінінфраструктури і АПК до останнього був свій "куратор" від Банкової – бізнес-партнер Бориса Ложкіна Михайло Бейлін, який встановив нові правила гри на ринку і змусив міністрів усі дії погоджувати з ним особисто.

На питання, чи контролюють МінАПК з Банкової, Березюк відповідає наступне:

– Пробують. Наш міністр не міг довго призначити собі заступників, там зараз є багато виконуючих обов’язки в підприємствах зокрема. Ми назбирали багато інформації, і будемо робити її публічною, бо нас не чують, – каже він і додає, що не знає нюансів щодо Бейліна.

У "Самопомочі" готові піти на компроміс у питанні із відставкою міністра Павленка, проте не готові миритися із Віктором Шокіним на посаді генерального прокурора.

– Ми їх запитали, кого вони готові підтримати, якщо Шокіна відправлять у відставку. Вони говорять, що Сакварелідзе. Але вибачте – справа діамантових прокурорів розвалюється, – говорить один із депутатів від БПП. Він натякнув, що Сакварелідзе юридично не готовий обійняти посаду Генпрокурора і зараз Шокін не заважає йому працювати.

Плюс до цього депутат нарікає, що "Самопоміч" хоче змінити Генпрокурора тільки тому, що начебто на цій посаді себе бачить Єгор Соболєв.

Політичний сепаратизм

Члени "Самопомочі" побоюються, що позиція фракції призведе до того, що політичні партнери почнуть переманювати частину їхньої команди на свій бік.

Минулого тижня "Самопоміч" виключила п’ятьох депутатів з фракції через голосування за законопроект про зміни в Конституцію. Фракція вирішила голосувати проти червоними кнопками, а "п’ятірка" проголосувала за.

Задля того, щоб виключити депутатів, у "Самопомочі" навіть змінили положення про фракцію, ввівши норму, яка дозволяє виключати з фракції 2/3 голосів, а не 3/4 як раніше.

Одна з виключених депутаток, перший номер списку "Самопомочі" на дострокових парламентських виборах Ганна Гопко жалілася, що Садовий навіть не зателефонував їй після голосування.

Садовий на питання "чому" реагує спокійно. Мовляв, він двічі пропонував Гопко йти з "Самопомочі", і не дивлячись на голосування, буде їй допомагати і в усьому підтримувати. Але у фракції не дуже задоволені виключеними депутатами.

– П’ятьом депутатам, яких ми виключили, дали завдання зробити власну групу з 19 депутатів. Але питання – де вони візьмуть ресурс?

Садовий про можливий вихід депутатів з фракції говорить філософськи.

– Я ніколи не дозволю собі чинити тиск на депутатів і переконувати їх в тому чи іншому питанні, – говорить мер Львова. Він додає, що право кожного депутата, залежно від ідеології і переконань, ухвалювати те чи інше рішення, і не можна тиснути на людей.

Поки що в партії Садового зосередились на місцевих виборах, хоч виставляють кандидатів не в усіх регіонах і містах.

На те, що катастрофічно не вистачає людей, а особливо жінок, квота яких у списках повинна бути не меншою, ніж 30%, жаліються в усіх партіях.

"Самопоміч" – не виключення. На з’ізді 8 вересня члени партії затвердили, що вона висуватиме 46 кандидатів в мери, 12 – в обласних центрах.

У Києві кандидатом в мери став ресторатор Сергій Гусовський, в Харкові лікар Тарас Сітенко. Там "Самопомочі" вдалося отримати підтримку від бізнесменів, серед яких – генеральний директор компанії "Агротрейд" Всеволод Кожемяко ($196 мільйонів за оцінками Forbes). Він був присутнім на з’їзді партії 8 вересня.

Раніше Садовий розповідав журналістам, що витрати на вибори – на плечах місцевих організацій партії. Він пообіцяв, що під час кампанії будуть опубліковані звіти про витрачені кошти.

Перспективи у "Самопомочі" на виборах непогані. За рейтингами, що робилися за замовленням БПП, партія Садового має 12%. Це – другий результат після БПП.

Але за серйозними заявами і серйозними напрацюваннями стоїть нелюбов і взаємні претензії всередині коаліції.

Кілька разів "Українська правда" вже чула від депутатів від "Самопомочі", що зустрічі Ради коаліції перетворилися на те ж саме, що політики говорять на ток-шоу, і що між учасниками вже давно немає довіри.

"Один лікар казав, що є 180 видів шизофренії. У Садового – 181. Він прокидається, бачачи себе наступним президентом і засинає, бачачи себе ним", – жартував один із депутатів від БПП в присутності кількох журналістів.

Тож "Самопомочі" доведеться багато працювати, аби їх вимоги почули і сприйняли серйозно. 

Роман Кравець, Марія Жартовська, УП

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Головне на Українській правді