Україна заслуговує на краще

П'ятниця, 27 грудня 2013, 15:22

Цей текст англійськю Ukraine deserves better

Боюся, що 2013 рік не був найкращим роком для України.

Я сподівався на інше. Я сподівався, що Україна увійде у 2014 рік сильною і цілісною державою з ефективною програмою економічних реформ за підтримки МВФ і з підписаною Угодою про асоціацію та поглиблену і всеосяжну зону вільної торгівлі з Європейським Союзом.

Це те, що мені казали президент і прем’єр-міністр України. Це те, що казали  українському народові. І це, поза сумнівами, те, що було б найкращим для країни.

Натомість, перемовини з МВФ були заморожені, підписання угоди з ЄС було відкладено на невизначений час, підписано непрозорі контракти з Росією. Ті, хто намагалися знайти пояснення - розгубилися, а ті, хто першими висловили свій протест на Майдані – були побиті міліцією.

Як і люди, які щодня стоять в Києві на холоді, я переконаний, що Україна заслуговує на краще.

Україна – країна з великими перспективами, від Львову на заході до Луганську на сході. І причин, чому країні весь час не вдається повністю реалізувати свій потенціал, не існує.

Істина, проте, в тому, що вийти з теперішньої кризи непросто. Необачні рішення, прийняті впродовж останніх двох тижнів, тільки погіршили ситуацію, а роки невмілого керування привели країну до межі економічного колапсу.

Необхідність змін, можливо, ліпше за все показує положення України у рейтингу "Індекс сприйняття корупції", що його склала Трансперенсі Інтернешенл: Україна посідає 144 місце у списку зі 177 країн.

Якщо Україна не готова з власної волі прийняти більш-менш постійну залежність від доброї волі Москви, єдиним виходом стане програма комплексних економічних реформ, які за ідеальних умов здійснюватимуться за підтримки МВФ.

Виконання такої програми буде болісним у короткостроковій перспективі. Проте, після її виконання Україна зможе створити міцну базу і на ній збудувати краще майбутнє.

Це те, на що заслуговує ця країна, те, що має робити президент, і те, що має підтримувати політична опозиція.

Якщо на те буде воля українського народу, до такої програми реформ могла б увійти й перспектива оновленого і більш щирого європейського вибору. Голови держав і керівники урядів країн-членів Європейського Союзу щойно зустрічалися у Брюсселі і дали "зелене світло": Європейський Союз готовий підписати Угоду про асоціацію та поглиблену і всеосяжну зону вільної торгівлі, як тільки Україна буде готова до цього.

Хочу зазначити ще раз: йдеться про вільний вибір. Хоч російська пропаганда стверджує зворотнє, ЄС не нав’язує свою політику сусідам. Угода – це пропозиція. І ця пропозиція достатньо приваблива для тих, хто нею цікавиться.

В українських дебатах не було і дня, коли б не лунали все нові фантастичні суми, які начебто потрібні на європейську інтеграцію. На такі аргументи посилався і сам Прем’єр-міністр, намагаючись пояснити, чому Україна раптом вирішила не підписувати угоду з ЄС під час Вільнюського саміту.

Реальність, вочевидь, зовсім інша. Будь-який серйозний аналіз показує, що Україна виграє у разі підписання і виконання угоди з ЄС, отримуючи високе економічне зростання та підвищення заробітної платні. А ті, хто не вірить економічним прогнозам, можуть подивитися на те, що європейська інтеграція значила для Польщі і інших сусідів України, які усім серцем прийняли європейську інтеграцію.

Тому я покладаю свої сподівання на те, що 2014 буде більш вдалим роком для України,  роком, коли країна зможе повернути довіру і віднайти свій шлях вперед.

Можливості безмежні. Цілеспрямованість протестувальників на Майдані є достатнім доказом готовності країни до руху, якщо знайдеться той, хто готовий очолити цей рух.

Люди, які здатні тиждень за тижнем протестувати за мінусової температури, готові перенести болісні, проте необхідні економічні реформи. Народ, який зібрався на найбільшу проєвропейську демонстрацію усіх часів, гідний того, щоб одного дня його країна повністю долучилася до європейського співробітництва.

Україна – європейська країна, і вона належить до європейської родини народів.

Карл Більдт, Міністр закордонних справ Швеції

Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Головне на Українській правді