Хто заробляє на Євро-2012? Перша частина розслідування
Підготовка України до Чемпіонату Європи з футболу 2012 року перетворилася на бермудський трикутник, в якому зникають державні кошти.
"Українська правда" вже писала, що реконструкція Національного спорткомплексу "Олімпійського" перевершила за ціною берлінську "Олімпію" та дише у потилицю мюнхенській "Альянс-арені".
Натомість в Україні з'явилося декілька фірм, які під час кризи тріщать від державних замовлень, адже без тендерів засвоюють багатомільярдні бюджетні вливання в інфраструктуру Євро-2012.
Троє "щасливців"
Усього на реконструкції НСК "Олімпійський" працює три генеральних підрядники - "Київміськбуд", дніпропетровський завод "Майстер-Профі", а також товариство з обмеженою відповідальністю "АК Інжинірінг".
На момент обрання президентом Віктора Януковича на НСК "Олімпійський" було два великих виконавці: холдингову компанію "Київміськбуд" визначили генпідрядником без проведення конкурсу, а дніпропетровська компанія "Завод Майстер-профі Україна" в 2009 році виграла тендер на спорудження покрівлі НСК "Олімпійський", а згодом отримала статус генпідрядника.
Третій генеральний підрядник - "АК Інжиніринг" - був визначений у червні 2010 року, тобто коли підготовкою до Євро-2012 у повному обсязі керував віце-прем'єр Борис Колесніков.
Фірму "АК Інжиніринг" залучили без проведення повноцінного тендеру рішенням підконтрольного Колеснікову Нацагентства по Євро-2012. Вона займатиметься внутрішніми та зовнішніми опоряджувальними роботами на стадіоні, здійснюватиме монтаж нового обладнання та влаштування інженерних мереж.
На сьогодні офіційний бюджет реконструкції НСК Олімпійський складає 3 мільярди 266 мільйонів гривень, але вже ніхто не приховує, що остаточна вартість ще має підрости на 1-2 мільярди.
Яку частину грошей з 4-5 мільярдного кошторису НСК "Олімпійський" засвоїть "АК Інжиніринг" - це загадка. Але в Україні знайшлося би чимало фірм, готових виступати генпідрядником на такому об'єкті. Особливо якщо для цього не слід вигравати жодних тендерів.
Окрім того, "АК Інжиніринг" сплив у ще одному "жирному" об'єкті, який будуть ремонтувати за кошти бюджету - київському Палаці спорту.
"АК Інжиніринг" знову без конкурсу визначено виконавцем робіт з технічного переоснащення інженерних систем та поточного ремонту "Палацу спорту" - за процедурою закупівлі в одного учасника. Кошторис - 80 мільйонів гривень, повідомляє "Вісник державних закупівель".
Отже, чому саме цій фірмі вирішили віддати багатомільйонний підряд на засвоєння бюджетних коштів, що рівнозначно дотації в часи нинішньої кризи?
Хто стоїть за "АК Інжиніринг"?
Центральний офіс "АК Інжиніринг" розташований в непримітному будинку по вулиці Ярославів Вал. Зовні ніколи не скажеш, що тут сидить підприємство, що оперує сотнями мільйонів державного замовлення.
Офіс генпідрядника реконструкції НСК "Олімпійський" |
Автор цих рядків власноруч вирішив занести лист до керівника компанії Володимира Артюха з проханням на інтерв’ю. Всередині офісу – до десяти кімнат. Поряд з кабінетом директора – кабінет його сина, який працює заступником.
Секретарка відмовляється повідомити телефонний номер приймальні - обіцяє, що в разі згоди зв'яжеться сама. Але на запит "Української правди" до компанії-генпідрядника робіт на НСК "Олімпійський" ніхто не відгукнувся протягом більш ніж півтора місяця.
Встановлювати довелося самотужки.
Отже, фірма "АК Інжиніринг" пов'язана з двома потужними групами впливу в Україні.
"Українській правді" вдалося отримати виписку з реєстру ТОВ "АК Інжиніринг".
Одним із двох засновників ТОВ "АК Інжиніринг" записаний директор цієї компанії Володимир Артюх.
За словами джерел, Артюх веде девелоперський бізнес депутата-перебіжчика з БЮТ Олександра Шепелєва, який, у свою чергу, входить у орбіту одного з найвпливовіших діячів сучасності Юрія Іванющенка, що відомий також як "Юра Єнакіївський".
В травні цього року журналіст "Української правди" був свідком картини, як в готелі "Hyatt" Юра Єнакіївський спочатку провів зустріч з Олегом Дерипаскою, а потім в супроводі Шепелєва, який намагався встигнути за новим донецьким олігархом, залишив приміщення.
Зв'язок Шепелєва з Артюхом простежується в скандалі навколо офісного центру на Рильському провулку в Києві, який належить дружині депутата Шепелєва та був зданий в оренду націоналізованому "Родовід Банку".
Восени 2010 року Артюх опинився під вартою в рамках кримінальної справи щодо розтрати коштів "Родовід Банку" – йому закидали проведення фіктивного ремонту, кошти за який "вимили" на підставні фірми.
Ця кримінальна справа була на персональному контролі в глави СБУ Валерія Хорошковського. Артюх навіть був заарештований за клопотанням СБУ, однак через декілька днів його випустили на підписку про невиїзд.
Це – небачений гуманізм з огляду на те, як українські силовики поводяться з усіма іншими фігурантами резонансних справ. Не виключено, що так сталося після втручання високих покровителів.
Сьогодні ж у згаданому будинку розташований офіс Юри Єнакіївського. Начебто це – ціна свободи депутата Олександра Шепелєва.
Донецька гілка "АК Інжиніринг"
Але є ще один ланцюжок, який пов'язує "АК Інжиніринг" з донецькими.
На сайті "АК Інжинірінг" можна знайти список їхніх клієнтів - готель "Донбас-палац" у Донецьку, база футбольного клубу "Шахтар", офіс компанії DCC, "Донгорбанк". Всі ці об’єкти поєднує одне – вони належать Рінату Ахметову.
Окрім того, в числі своїх клієнтів "АК Інжиніринг" на власному сайті згадує загалом-то маловідому фірму ЗАТ "УкрІнвест". Але запам'ятайте цю назву, бо вона може виявитися ключем до розгадки, хто і чому стає генеральним підрядником на НСК "Олімпійський".
Як виявилося, фірма "АК Інжиніринг" виступає засновником ТОВ "АК Інжиніринг-Донбас". Іншим акціонером на 50% у державному реєстрі станом на 22 листопада 2010 року значився громадянин Іван Юрійович Шакуров.
Іван Шакуров є депутатом Донецької міськради від Партії регіонів, при чому - головою комісії з питань містобудування.
Але це не головне. В 1990-их роках Шакуров працював юристом Колективної торговельної фірми "Юг", гендиректором якої був... віце-прем'єр з питань Євро-2012 Борис Колесніков.
Далі – більше. З 1999 по 2005 рік Шакуров був заступником гендиректора ЗАТ "Фірма "Юг", яка також належить Колеснікову.
Крім того, Шакуров входив до наглядової ради "Артемівського заводу шампанських вин", який перебуває у спільній власності Ахметова і Януковича.
Ще більш показовий той факт, що Шакуров значився гендиректором ЗАТ "УкрІнвест".
ЗАТ "УкрІнвест" - не просто одна з фірм в орбіті Колеснікова. ЗАТ "УкрІнвест" напряму заснував Борис Колесніков зі своєю дружиною Світланою. Про це свідчить звіт за 2008 рік, розміщений на сайті Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Але це ще не все. ЗАТ "УкрІнвест" - це фірма, через яку Колесніков виступив засновником свого головного промислового активу - ЗАТ "Виробниче об'єднання Конті".
Про надзвичайну близькість Шакурова до Колеснікова свідчить згадка цієї довіреної особи в справі "Білого лебедя", де Шакуров проходить як свідок.
Так, саме Шакуров передав Борису Пенчуку 600 тисяч доларів за акції "Білого лебедя", які купувалися для Колеснікова. Ця інформація міститься у обвинувальному висновку по справі.
А тепер повертаємся до фірми "АК Інжиніринг".
Виходить, що генпідрядником багатомільйонної реконструкції НСК "Олімпійський" без жодного тендеру була призначена фірма, яка вела спільний бізнес з довіреними людьми Бориса Колеснікова.
При чому статус генпідрядника вона отримала за рішенням підконтрольного Колеснікову Нацагентства по Євро-2012.
Сьогодні всі роботи і товари в рамках підготовки до Євро-2012 закупляються без тендеру саме за погодженням з цим державним агентством. Найголовніше, щоб закупівля відбувалася в рамках "завдань і заходів" Державної програми підготовки до чемпіонату. Як, наприклад, нещодавно, не моргнувши оком, це Нацагентство погодило закупівлю лавочок для харківського метро за ціною автомобіля "Ланос" - 63 тисячі гривень за штуку.
Сам Борис Колесніков у розмові з кореспондентом "Української правди" сказав, що участь його юриста у компанії "АК Інжиніринг-Донбас" була самостійним проектом.
– Между мной и "АК Инжиниринг" не может быть никаких вопросов совместного владения. Если Шакуров у меня работает правовым консультантом, это не значит, что я ему должен запрещать где-то участвовать как акционер. Строительный бизнес мне неинтересен.
– То есть вы утверждаете, что присутствие вашего юриста Шакурова в компании "АК Инжиниринг Донбасс" - это его самостоятельный проект?
– Безусловно.
– Как этот факт влиял на привлечение "АК Инжиниринг" в качестве подрядчика без проведения тендера?
– Никак. "АК Инжиниринг" сделал много проектов. Я исходил из того, что на многих объектах в Донецкой области я мог убедиться в их качестве работ.
Водночас Колесніков відповів відмовою на запит "Української правди" з проханням надати повний список підприємств, в яких він виступає акціонером.
P.S. Після виходу публікації віце-прем'єр Борис Колесников подзвонив до "Української правди", щоб ще раз повідомити, що не пов'язаний з компанією "АК Інжиніринг".
"Я ні прямо, ні через родичів не був і не буду засновником у компаніях, які виконують підряди на Євро-2012, навіть у тих, які возять м'ячики на стадіоні. Вибір "АК Інжиніринг" - це вибір Нацагентства по Євро-2012, яке керувалося тим, що ця фірма побудувала "Донбас-Палац" і базу футбольного клубу "Шахтар" - зробила це якісно й у строки".
Водночас Іван Шакуров повідомив, що у січні 2010 року продав частку в компанії "АК Інжиніринг-Донбас", хоча у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб на 22 листопада він залишався її засновником.