З життя закарпатської еліти: апартаменти Балоги

Середа, 6 серпня 2008, 14:04
Одне з нечисельних інтерв’ю, яке Віктор Балога дав протягом двох років роботи на Банковій, було опубліковане в газеті його друга Михайла Дорошенка "Україні молодій".

У тексті того матеріалу був зворушливий пасаж: "У Києві керівник президентського секретаріату не має навіть власної квартири — винаймає помешкання поряд із роботою, аби не витрачати час на дорогу. Розслабитися й присвятити себе рідним вдається тільки на вихідні..."

Балога справді мешкає на розі вулиць Банкової та Лютеранської, у хвилині ходи від секретаріату.

Оренда квартири в цьому місці, за даними газети "Авізо", коштує 18-23 тисячі гривень на місяць. Виходить, що на житло Балозі ледь-ледь вистачає зарплати глави секретаріату президента, яка минулого року склала 19 100 гривень, а інших легальних доходів у нього немає.

Орендована квартира на Лютеранській – це офіційна версія. Одного разу поруч з під'їздом Балоги був навіть сфотографований "мерседес" Бориса Колеснікова, який зазирнув подивитися футбол з політичним опонентом.

Однак такі "скромні" житлові умови – це не вся правда. "Українській правді" вдалося розшукати квартиру в одному з наелітніших будинків столиці, власник якої носить прізвище Балога.

Ринкова ціна такого помешкання в самому центрі Києва є еквівалентом вартості повноцінного маєтку за містом.

Цей диво-будинок розташований біля Золотих воріт і одним боком виходить на Георгіївський провулок, а іншим – на площу перед Державною прикордонною адміністрацією. Нумерацію ж він має за вулицею Рейтарською.

У цьому рожевому будинку Балога купив квартиру

Дім побудовали у 1890-х роках, а в 2000-х була здійснена його капітальна реконструкція. Всередині будинку поміняли все – залишили оригінальними тільки цегли зовнішніх стін, яким понад сто років.

Вхід – через двір. Охоронець вказує, де живе людина на прізвище Балога. Будинок унікальний – в ньому одна квартира на поверсі. Ліфт зупиняється фактично перед вітальнею. Дзвінок у двері – однак ніхто не відчиняє.

Як вдалося з'ясувати "Українській правді", це помешкання значиться за Павлом Балогою – наймолодшим братом глави секретаріату президента.

Це - самий центр Києва, 100 метрів від Софії, Золотих воріт та СБУ

У Балоги відкривається чи не найкрасивіший у Києві краєвид з вікон, які виходять прямо на Софійський собор.

Загальна площа цієї квартири – 210 квадратних метрів. Офіційно помешкання називається "чотирикімнатним".

Павло Балога займає цілий поверх

Павло Балога купив цю квартиру рік тому, в липні 2007. Згідно з договором купівлі-продажу, він заплатив за неї 4 мільйони 873 тисяч 250 гривень, тобто 4,5 тисячі доларів за квадратний метр.

Київські ріелтори, з якими вдалося поспілкуватися "Українській правді", усміхаються, коли чують суму, озвучену в угоді купівлі-продажу квартири Балоги. Більш правдивою ціною за таке помешкання рік тому була аналогічна сума, тільки в доларах.

Журнал "Кореспондент" у лютому опублікував дослідження найдорожчої нерухомості Києва. Наприклад, квартира з іншого боку Софії меншою площею 150 квадратних метрів коштувала 6 мільйонів доларів.

Свою квартиру Павло Балога придбав у київського бізнесмена Георгія Джангіряна, який відомий тим, що очолює Федерацію регбі України.

Джангірян розповів "Українській правді", що не знав, кому зрештою перейшли його апартаменти, і навіть не здогадувався про брата Балоги. "Я такого прізвища не чув. Я спілкувався з іншими людьми, коли оформляв угоду", - сказав попередній власник помешкання.

Однак в договорі купівлі-продажу квартири, який є в розпорядженні "Української правди", чорним по білому сказано, що покупець діє від імені Балоги Павла Івановича, зареєстрованого за адресою Закарпатська область, місто Мукачеве, вулиця Московська, будинок такий-то.

Продавець також запевнив, що не робив жодної знижки при відчуженні квартири. Водночас Георгій Джангірян відмовився назвати суму, за яку він продав помешкання.

Тож не можна виключати, що тут ідеться про поширену схему, коли в угоді вказують занижену ціну (4,9 мільйона гривень), щоб зменшити розмір державного мита. У таких випадках реальну суму продавець отримує на руки. Ризик того вартий, адже 1% від, наприклад, п'яти мільйонів доларів – це 50 тисяч, за які можна придбати непоганий автомобіль.

Однак навіть якщо уявити, що якимсь дивним чином Павло Балога купив квартиру за ціною в кілька разів нижче ринкової, все одно номінальна вартість житла є 5 мільйонів гривень. І постає питання, як міг 30-річний молодий чоловік придбати собі таке помешкання без допомоги впливового родича? А друге питання – як Віктор Балога міг допомогти брату, якщо у нього в декларації лише 230 тисяч гривень?

Як відомо, у Віктора Балоги є два рідних брати. Про середнього – Івана – відомо досить багато. Він – перший заступник губернатора Закарпаття, а нещодавно навіть показово вийшов з "Нашої України" і очолив осередок партії "Єдиний Центр" у рідній області.

Павло Балога народився у 1977 році. Він на 14 років молодший свого брата Віктора.

На жаль, Павло Балога не відповів на запитання "Української правди". Ми з ним зв’язувалися через приймальню та за посередництва депутата Василя Петьовки, який є йому двоюрідним братом.

Водночас сам Петьовка у розмові з кореспондентом "Української правди" відкинув, що Павло одержує долю в доходах фірми "Барва", яка є серцевиною родинного бізнесу Балоги. "Він – директор по найму і не отримує дивідендів", - запевнив Петьовка.

Щоправда, за даними податкової адміністрації, Павло Балога є акціонером фірми "Барва" на 5% статутного капіталу.

Однак, схоже, легальні показники сімейного діловодства не дозволяють купувати подібні квартири.

Так, дружина самого Віктора Балога, яка заступила частки свого чоловіка у бізнесі, минулого року отримала лише 42 тисячі гривень дивідендів. А весь її сукупний дохід склав 841 тисячу гривень, яких може вистачити лише на скромне помешкання на Оболоні, а не на апартаменти з видом на Софію.

І дуже складно уявити, що жінка Віктора Балоги отримує зі статутних внесків свого чоловіка менше, ніж його молодший брат.

Хто такий Павло Балога

Попри свій молодий вік, Павло Балога має бурхливу біографію та досвід у схемах фінансової оптимізації.

На межі 1990 та 2000 років він проходив по кримінальній справі за фактами контрабанди на Закарпатті. На Павла Балогу активно збирали матеріали, з якими мала можливість ознайомитися "Українська правда".

Тоді ще зовсім молодий Павло Балога працював у органах прокуратури.

За даними правоохоронців, 13 серпня 1998 Павло Балога, якому був лише 21 рік, особисто ввіз на територію України "Мерседес-Бенц 320" та представив на митному посту документи з неправдивою вартістю автомобіля та підроблені документи, що підтверджують його права власності на нього.

Але це не все. За інформацією слідства, 24 вересня 1999 року таким же чином Павло Балога ввіз на територію України автомобіль "Мерседес Віто", знову пред’явивши на митному посту документи, які містять неправдиві відомості щодо типу автомобіля, його вартості та підроблені документи, що підтверджують право власності на нього.

За іронією долі, згодом цей "Мерседес Віто" був проданий до Закарпатської обласної адміністрації, яку тоді очолював Віктор Балога.

"Органами попереднього слідства зібрані докази щодо співробітника прокуратури Закарпатської області Балоги Павла Івановича, який, будучи посадовою особою, зловживаючи своїм посадовим становищем, організував злочинну групу. Безпосередньо під його керівництвом на територію України контрабандним способом було переміщено 17 автомобілів на суму близько 5 мільйонів гривень", - говориться в довідці, підготовленій Службою безпеки України.

За їх даними, протягом 1999-2000 Павло Балога "організував і керував митним оформленням цих автомобілів, надавав підроблені документи для розмитнення, ставив на документах нерозбірливі підписи замість підставних власників цих автомобілів, які контрабандно ввозилися в України за заниженням митної вартості".

За даними слідства, "зібрано достатньо доказів для притягнення Балоги Павла Івановича до кримінальної відповідальності" за статтями контрабанда, посадовий злочин

та ухилення від сплати податків, митних зборів та платежів.

Далі з матеріалами кримінальної справи трапилося щось неімовірне.

Правда з'ясувалася через кілька років. У 2006 внутрішня безпека СБУ розробляла одного зі співробітників спецслужби на ім'я Микола Герасименко, який був першим заступником керівника слідчого управління СБУ.

При огляді гаражу Герасименка в районі Борщаговки виявили коробку. Там лежали матеріали, виокремлені з... кримінальної справи шестирічної давності про контрабанду, в якій проходив брат Балоги Павло.

Зокрема, там знайшли оригінали речових доказів, наприклад, техпаспорт однієї з машин, якою керував Балога-молодший.

Також у гаражі виявили уривки інших справ, зокрема, за фактом заворушень 9 березня 2001 року, по якій проходив Андрій Шкіль. (Як відомо, саме Герасименко взяв на себе ініціативу розслідувати її в найстисліші терміни.)

На думку слідчих, Герасименко навмисно вилучив ці документи і заховав чи то з метою шантажу, чи то для прикриття кримінальних справ.

Сам Герасименко заявив, що компрометуючи матеріали йому підкинуло управління внутрішньої безпеки СБУ. Зрештою ця історія вилилася у порушення справи за статтею "зловживання службовим становищем".

Герасименко, щоб перечекати часи неприємностей, працював на "Міронівському хлібопродукті" – підприємстві керівника ДУСі Ігоря Тарасюка.

Але Віктор Балога не забув Миколі Герасименку того, що він врятував його молодшого брата.

У 2007 році справа проти Герасименка була закрита судом, а згодом хоружівський друг Віктора Ющенка Михайло Дорошенко порекомендував його на посаду заступника глави СБУ.

Тодішній голова спецслужби Ігор Дріжчаний брати Герасименка до себе не захотів і відмовився робити Ющенку подання на цю кандидатуру.

Але Балога не залишився у боргу і реалізував це рішення за допомогою указів президента – зрештою Дріжчаного за неблагонадійністю звільнили з СБУ, а Герасименко став другою людиною в спецслужбі.

Згодом кримінальна справа, де фігурував Павло Балога, також була закрита.

P.S. "Українська правда" залишається відкритою для оприлюднення коментарю Павла Балоги та вкотре запрошує його висловитися з фактів, наведених у статті.

Реклама:

УП 100. Поза межами можливого

"Українська правда" представить свій другий в історії рейтинг лідерів — сотню українців, які роблять найбільший внесок в незалежність та майбутнє України.

Київ | 20 листопада
КУПИТИ КВИТКИ
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування
Реклама:
Головне на Українській правді