Новий конфлікт Тимошенко-Балога. Черновецького беруть під парасольку
Фронт протистояння між президентом Ющенком і прем’єром Тимошенко поглиблюється. У розпорядження "Української правди" потрапили документи, за якими Віктор Балога фактично взяв під свій захист Леоніда Черновецького.
Балога, посилаючись на президента, заборонив уряду Тимошенко займатися перевіркою діяльності мера Києва у частині його повноважень. Кабмін, у свою чергу, фактично заявив, що не збирається слухатися глави секретаріату президента.
Обіцяна зміна влади в Києві захлинулася через юридичний захист, який вибудував мер, а також позицію його нових союзників, яких він знайшов на Банковій.
Питання перевиборів давно зійшло з порядку денного, а Луценко зосередився на роботі в МВС. Утім, частина його соратників продовжувала "капати" на Черновецького.
Усе почалося наприкінці січня зі звернення екс-мера Києва Олександра Омельченка, який зараз очолює комітет Верховної Ради з питань місцевого самоврядування.
"До комітету надходять численні звернення про порушення Конституції та законів з боку київського міського голови і очолюваної ним Київської міської державної адміністрації. Як стверджується заявниками, у Києві панує тотальна корупція, хабарництво, кругова порука серед вищого керівництва київської влади..." – пише екс-мер, на якого, кажучи по-справедливості, скаржилися не менше.
Омельченко попросив Тимошенко "в порядку здійснення контролю за діяльністю Київської міської державної адміністрації провести аналіз її діяльності та заслухати на засіданні Кабінету міністрів звіт голови КМДА".
Тимошенко через тиждень, 7 лютого дала доручення міністрам утворити робочу групу. Мету її існування прем’єр окреслила туманно – "для аналізу ефективності роботи держадміністрації з виконання актів законодавства і розв’язання гострих проблем розвитку Києва...".
Очевидно, після цього почалися не дуже приємні для Черновецького рухи, бо він пожалівся до секретаріату.
Ще через тиждень, 15 лютого до Тимошенко надійшов лист від Віктора Балоги:
"До президента України звернувся Київський міський голова Леонід Черновецький з приводу втручання Кабінету міністрів у діяльність виконавчого органу Київської міської ради, зокрема шляхом здійснення контрольних заходів, перевірок його діяльності, в тому числі з питань підготовки та виконання міського бюджету".
"Тож за дорученням президента України звертаюся до вас..." – Балога запропонував Тимошенко переглянути (а фактично – скасувати) доручення, які прем’єр дала своїм підлеглим щодо перевірок КМДА.
У відповідь на запитання "Української правди" про коментар Віктора Балоги в його прес-службі тільки підтвердили, що він дійсно спрямував цього листа на адресу Тимошенко: "Така перевірка, ініційована Кабміном, є втручанням органів державної влади в роботу органів місцевого самоврядування".
Водночас там не стали коментувати, чи має право глава СП давати вказівки прем'єр-міністру, на власний розсуд визначаючи, що відповідає Конституції, а що – ні.
Цікаво, що в своєму листі Балога жодного разу не згадує таку назву – Київська міська державна адміністрація, а пише скрізь "виконавчий орган Київської міської ради", хоча фізично це є одне і теж саме.
Коли вигідно, Черновецький може прикидатися главою Київської міської державної адміністрації, а коли невигідно – то називатися головою "виконавчого органу Київської міської ради".
Різниця в тому, що глава адміністрації є суб’єктом піраміди виконавчої влади, на вершині якої сидить Тимошенко. А "виконавчий орган Київської міської ради" захищає Черновецького від прем’єра через свій зв’язок з гілкою місцевого самоврядування.
І, називаючи КМДА виключно "виконавчим органом Київради", Балога таким чином намагався довести, що Черновецький і очолюваний ним орган не відноситься до вертикалі Тимошенко.
Однак виходити з такої логіки абсурдно, оскільки офіційно Черновецький призначений указом президента главою Київської міської держадміністрації, а не "виконавчого органу Київради".
І всі його 12 (!) заступників також мають титул "заступник голови КМДА", а не "заступник голови виконавчого органу Київської міської ради".
Отримавши листа від Балоги, в секретаріаті Кабміну написали послання у відповідь:
"Будь-які спроби визначати статус Київської міської державної адміністрації лише як виконавчого органу міської ради не ґрунтуються на положеннях Конституції та законів України, що створює передумови для зловживань і безконтрольності, порушення прав і законних інтересів громадян, як це, зокрема, сталося внаслідок діяльності групи будівельних компаній Еліта-центр".
Міністр Кабміну Петро Крупко заявив Балозі, що Тимошенко керувалася законом про Кабмін, за яким уряд "спрямовує, координує і контролює діяльність керівників місцевих держадміністрацій, дає з цією метою доручення, обов'язкові для виконання".
"Таким чином, доручення прем’єр-міністра від 7 лютого 2008 щодо проведення перевірки діяльності КМДА як місцевого органу виконавчої влади правомірне і підлягає негайному виконанню", - написав Крупко.
Тепер столичний градоначальник може роздрукувати листа Балоги і повісити перед входом до свого кабінету, захищаючись таким чином від контролерів, скерованих Тимошенко.
Крім того, прагнув Балога цього чи ні, однак лист за його підписом дав просту відповідь на складне питання, чому Черновецький поводиться настільки самовпевнено і хто саме забезпечує йому потрібне прикриття.