Гра "в дурня" навколо коаліції

Віктор Чивокуня, УП — П'ятниця, 5 жовтня 2007, 20:47

Можна багато дискутувати про те, що саме хотів сказати Віктор Ющенко у своїй заяві за підсумками виборів. Зате зрозуміло, як її сприйняли інші. Наприклад, у Партії регіонів в словах президента почули ясний сигнал про можливість своєї участі в коаліції.

І в той же день Віктор Янукович надіслав листа Юлії Тимошенко із закликом розпочати консультації в зручний для неї час.

У штабі Тимошенко такому високому епістолярному стилю зраділи. При чому дехто з ідеологів блоку навіть готовий поаплодувати створенню широкої коаліції без участі БЮТ – щоб розчистити для Тимошенко дорогу на виборах президента-2010.

Сценарій "широкої коаліції" виявив хронічні хвороби "Нашої України" – відсутність власної думки в частини блокоутворюючих суб’єктів. Одні кинулися вихваляти президента за грамотну і мудру промову, інші – збирати підписи під заявою з обіцянкою не брати участь у союзі з регіоналами.

Запрошення від Януковича

У тій чи іншій формі, з обережним або прямим формулюванням, але за широку коаліцію в "Нашій Україні" виступає кілька впливових осіб.

По-перше, цю ідею підтримує Іван Плющ. Багатьох здивувала нинішня позиція Плюща, хоча новини в цьому немає жодної. Ідею об'єднання Ющенка і донецьких для примирення Західної та Східної України він пропагує уже років шість.

А третє політичне дихання, яке відкрилося в секретаря Радбезу, намалювало в його уяві третє сходження на посаду спікера в разі створення широкої коаліції.

Прямо сказав, що не проти широкої коаліції на умовах "Нашої України", Анатолій Матвієнко. Звичайно, можна відмахнутися, що "Собор" буде представлений тільки двома потенційними депутатами в парламенті. Однак саме ці голоси в якийсь момент можуть стати вирішальними.

Давні стосунки антагоністів вибудували Юрій Єхануров і Юлія Тимошенко. Лист, який Єхануров надіслав членам президії "Нашої України", промовисто говорить про його настрої.

Цього листа Єхануров днями розіслав колегам

Виникає питання – чи варто засуджувати Єханурова за небажання підтримати прем’єрство лідерки БЮТ. Причини тому не лише в чисто ідеологічному несприйнятті один одного, але і в гострому язикові Юлії Володимирівни, яка дозволяла собі образливі анекдоти про "кнура-єханура" два роки тому.

Єхануров не тільки перший заступник голови партії – він ще з молодих років підтримує тісні стосунки з двома майбутніми депутатами, Поляченком і Омельченком.

Тобто при бажанні можна знайти не менше 10-15 пов'язаних між собою людей в таборі "Нашої України", які можуть не захотіти голосувати за Тимошенко. А у неї, якщо висунення в прем’єри таки відбудеться, кожен голос буде на вагу золота.

Дуже цікаву позицію займає Віктор Балога. По суті програвши дострокові вибори, він потребує площадку для реабілітації в очах Ющенка. Цим може стати досягнення максимально вигідних умов для президента при створенні коаліції. Навіть якщо їх запропонує Партія регіонів.

Крім того, активно обговорюється і варіант "Балога – прем’єр, Янукович чи Богатирьова – спікер". Перед такою пропозицією складно встояти – навіть якщо місяць тому давав обіцянки створювати тільки помаранчеву коаліцію.

Але треба вміти й зберегти обличчя: наприклад, Тимошенко справді висунуть в прем'єри, але їй не вистачить кількох голосів. Тоді двері для союзу з регіоналами у Банкової будуть відкриті.

Про те, що в секретаріаті президента вже морально готові до широкої коаліції, свідчить історія з сайтом "Нашої України". Зараз цей веб-ресурс контролює штаб блоку, який, загальновідомо, очолює Балога. У п’ятницю на razom.org.ua з'явилося повідомлення від Юрія Костенка, де цей правий політик по суті закликав до об'єднання з Партією регіонів.

Однак, як розповіли люди з близького оточення Костенка, протягом останніх днів він відсутній в Україні, і таку заяву зробити не міг в принципі – зате стилістика дуже нагадує ту, в якій пишуть спіч-райтери Балоги. І саме їм приписують авторство провокації. Пізніше прес-служба Української народної партії взагалі виступила зі спростуванням начебто заяви, яка з'явилася на сайті помаранчевого блоку.

Після спростування від УНП фальшиву заяву Костенка прибрали з сайту "Нашої України"

Чутки про те, що частина президентського блоку може постати проти свого почесного голови, змусила реагувати Балогу.

"Я не уявляю рішень "Нашої України – Народної самооборони", у тому числі і щодо формування коаліції та уряду, які б ішли в розріз із баченням президента", – ідеться в заяві, розісланій журналістам за підписом глави секретаріату.

Проти створення широкої коаліції виступає Юрій Луценко.

Він, для збереження внутрішнього впливу, збирається оформити "Народну самооборону" як окрему групу в майбутній фракції НУНС.

Проти також Роман Безсмертний, Давид Жванія і В’ячеслав Кириленко. Останній розраховує на посаду спікера, де його з радістю підтримає Тимошенко.

Складніша ситуація з Луценком. Обіцяне йому мерство хоче забрати в свій пакет Володимир Литвин. Його теж зрозуміти можна. Головними спонсорами блоку Литвина є Василь Хмельницький і Андрій Іванов, що день за днем беруть під контроль нові об’єкти в Києві.

З іншого боку, без Литвина створювати коаліцію Тимошенко дуже ризиковано. Проблема навіть не в одноразовому голосуванні, на яке силами тільки БЮТ і "Нашої України" може не назбиратися 226 голосів.

Питання в тому, як забезпечити поточну діяльність коаліції, щоденні голосування? Якщо перевага більшості над меншістю вимірюється двома голосами, треба мати постійний ресурс додаткових голосів для підстраховки.

Тим більше що сама Тимошенко неодноразово закликала запровадити голосування у парламенті за відбитками пальців Це гасло їй швидко нагадають, адже такий режим волевиявлення депутатів може паралізувати роботу помаранчевої коаліції.

Тому фракція Литвина буде якщо не золотою, то срібною акцією – точно.

Існують різні версії кадрових зазіхань Литвина. За однією, туди входить посада спікера, за іншою – він готовий обмежитися низкою посад губернаторів (його Гаркуша в статусі в.о. вже очолює Миколаївщину), плюс влада в Києві, плюс Державна податкова адміністрація.

Окреме персональне прохання – збереження брата Литвина на прикордонній службі.

Також Литвин – це додаткові гарантії для Петра Порошенка бути обраним головою Нацбанку. Днями кореспондент "Української правди" був свідком, як власник "Рошену" зустрічався з Тимошенко для післявиборчих консультацій.

Однак, перехід податкової під вплив Литвина не подобається Тимошенко, оскільки це руйнує запропонований ними принцип поділу сфер відповідальності – коли БЮТ, наприклад, має контролювати всю вертикаль фінансового блоку.

Амбіції Литвина-Хмельницького на владу в столиці обурюють не лише "Нашу Україну", але і блок Тимошенко. БЮТ, у разі дострокових виборів до Київради, взагалі міг би одноосібно сформувати більшість, тому дарувати владу в столиці для них тим більше образливо.

Але сильні позиції блоку Тимошенко в Києві мають стримувати і Луценка. Вибори мера, якщо і відбуватимуться, то разом з переобранням Київради, яку контролюватиме БЮТ. У цій ситуації міський голова буде зв’язаний по руках і ногах волею Тимошенко.

Виходить, що "Нашій Україні" в помаранчевій коаліції відходить менше, ніж можуть запропонувати регіонали – хоча б тому, що в широкій доведеться ділити портфелі тільки на двох.

Зокрема, БЮТ претендує на весь економічний і паливно-енергетичний сектори уряду, а "Нашій Україні" залишається гуманітарний блок, де грошей особливо не заробиш.

Щоправда, за інформацією джерел в керівництві БЮТ, вони можуть поступитися партнерам Міністерством транспорту та зв’язку.

Є висока вірогідність, що віце-прем'єром з ПЕК може стати Віталій Гайдук. Власник "Індустріального союзу Донбасу" після конфлікту з Балогою, з дуже важкими почуттями пішов з посади секретаря Радбезу.

Гайдук – ще один подразник для тієї частини "Нашої України", яка претендувала з поверненням до влади поновити свій вплив на енергетику.

Особливо ж неприємно Ющенку те, що БЮТ має намір забрати собі квоту міністра внутрішніх справ, призначивши на це місце Олександра Турчинова.

Втім, попри всі неприємності, які несе для Ющенка союз з Тимошенко, він зберігає один позитив – можливість переобрання на другий термін президента шляхом всенародного голосування. Виборці Януковича, навіть якщо той пообіцяє підтримку Східної України, за Ющенка не проголосують вже ніколи. І залишається тільки запасний варіант – вибори президента у парламенті.