Українці випереджають європейців у знанні політики, яку все менше розуміють
Українці більше цікавляться політикою, ніж громадяни країн-членів Європейського Союзу.
Про це у п’ятницю повідомив заступник директора Інституту соціології НАН України Євген Головаха, презентуючи дослідницький проект "Україна – Європа", повідомляє УНІАН.
"Так, в Україні "дуже цікавляться" політикою майже 20% населення, в сусідній Польщі – лише 6%. Найближчі до українців - громадяни Німеччини, Данії й Ірландії - 16%. Найменшою мірою цікавить політика чехів, португальців та іспанців", - сказав він.
"Українці не тільки ведуть перед в Європі за рівнем інтересу до політики, вони також є одними з перших серед тих, хто вважає політику настільки складною, аби зовсім не розуміти, що ж у ній відбувається насправді", - додав Головаха.
За його словами, краще за українців на політиці знаються тільки громадяни Австрії, Данії, Ісландії та Ірландії, натомість британці й французи, чехи й поляки розуміються на політиці куди менше, ніж громадяни України.
"Оцінюючи ці дані, не можна не зазначити, що у 2004 році лише 11% громадян України дуже цікавилися політикою. Так було й у попередні роки", - зазначив соціолог.
"Напевно, вирішальну роль у підвищенні інтересу до політики в Україні відіграли останні президентські вибори. Саме після цього українці від практично повної недовіри до державно-політичних інституцій перейшли до позиції більшої довіри", - додав він.
Головаха повідомив, що невдовзі після "помаранчевої революції" за шкалою довіри громадяни виставили Верховній Раді - 4,8 балів, політикам - 3,7, політичним партіям - 3,6, при тому, що 0 - повна недовіра, 10 - повна довіра, 5 - середній бал.
"З огляду на такі оцінки наші співвітчизники посідають середні позиції в загальноєвропейському списку. В Європі, подібно до України, мало довіряють політикам і партіям. Найвища оцінка довіри у Данії - 5,7, найнижча у Португалії - 1,9", - уточнив Головаха.
"Проте правовій системі в більшості країн ЄС довіряють значно більше, ніж в Україні, де оцінки довіри до судової системи дорівнюють 3,7, до міліції - 3,3", - наголосив він.
За словами соціолога, "такого низького" рівня довіри до міліції, як в Україні, не спостерігається в жодній країні ЄС, тоді як за рівнем довіри до судово-правової системи українці наближаються до громадян Польщі, Чехії, Словенії та Словаччини.
"Мабуть, недовіра до судів - це спільне лихо держав, які переживають посткомуністичну трансформацію, незалежно від того, де вона відбувається, - в ЄС чи в СНД", - резюмував Головаха.
Інститут Соціології проводив дослідження "Україна-Європа" в рамках загальноєвропейського моніторингового проекту "Європейське соціальне дослідження" (ESS), в якому брали участь 24 держави ЄС та Україна (керівник проекту – професор Лондонського університету Роджер Джовел).
В Україні опитування проводилось у березні-квітні 2005 року за участю 2000 респондентів.