У РФ визнали, що радіаційне забруднення в Європу прийшло від них
На початку жовтня в європейські країни прийшло радіоактивне забруднення з Південного Уралу, визнали у Федеральній службі з гідрометеорології та моніторингу навколишнього середовища Росії.
"Грінпіс Росії" заявив, що найбільші концентрації рутенію-106 було виявлено Росгідрометом поблизу комбінату "Маяк" – підприємства "Росатому", на якому переробляють відпрацьоване ядерне паливо.
За даними Росгідромету, з 25 вересня до 1 жовтня перевищення сумарної бета-активності в пробах радіоактивних аерозолів і випадінь фіксували всі пости, розташовані на Південному Уралі.
У пробах радіоактивних аерозолів із пунктів спостереження Аргаяш і Новогорний виявлено радіоізотоп Ru-106 (період напіврозпаду 368,2 дня). Концентрація Ru-106 на зазначених пробах аерозолів склала – n*10-2 Бк/м3.
Згідно з таблицею, там зафіксували "екстремально високе забруднення": в Аргаяші з перевищенням фону за попередній місяць у 986 разів (фон 7,72 х 10-5 Бк/м3), в Новогорному – з перевищенням фону за попередній місяць у 440 разів (фон – 11,89 х 10-5 Бк/м3). В інших пунктах спостереження на Уралі забруднення оцінили як "високе".
26-27 вересня продукти розпаду Ru-106 фіксували в Татарстані. 27-28 вересня високе забруднення проб аерозолів і випадінь фіксували у Волгограді і Ростові-на-Дону.
"З 29 вересня до 3 жовтня Ru-106 фіксували всі європейські країни, починаючи з Італії і далі на північ Європи. Концентрація Ru-106 в Європі – n*10-3 Бк/м3. 2-6 жовтня Ru-106 виявлено в пробах аерозолів в Санкт-Петербурзі. Концентрація Ru-106 в Європі – n*10-4 Бк/м3", – констатує Росгідромет.
25 вересня – 6 жовтня великий антициклон створив у південній частині Західного Сибіру, на Південному Уралі, в Прикаспійській низовині й Передкавказзі умови для активного східного перенесення повітряних мас і забруднюючих речовин із території Південного Уралу і південного Сибіру в район Середземномор'я і, потім, на північ Європи.
"Зафіксовані на СРМ Росгідромету об'ємні активності Ru-106 на 2-4 порядки величини нижчі за допустиму середньорічну об'ємну активність ДОАнас = 4,4 Бк/м3, регламентованої в НРБ-99/2009", – зазначили при цьому у відомстві.
"Грінпіс Росії" заявив, що спрямує лист до прокуратури з проханням провести перевірку можливого приховання радіаційної аварії та інформації про стан навколишнього середовища, а також готовності системи моніторингу радіонуклідів в атмосфері до нових аварій.
Організація наводить оцінку французького інституту IRSN про те, що могло бути викинуто від 100 до 300 терабеккерелей активності, що у 10 000 разів перевищує дозволений річний викид комбінату "Маяк". У такому випадку потрібно було захистити людей в радіусі декількох кілометрів від місця викиду.
Аварійний викид рутенію-106 на комбінаті "Маяк" може бути пов'язаний із заскловуванням відпрацьованого ядерного палива. Також можливе потрапляння матеріалу, що містить рутеній-106, в піч для переплавлення металів, вважає організація.
Раніше Французький інститут ядерної безпеки (IRSN) заявив про радіоактивну хмару, що пройшла над Європою і могла виникнути через витік рутенію-106 на території Росії або Казахстану.