"Меморіал" визнав Сенцова й Кольченка політв'язнями
Правозахисний центр "Меморіал" вважає кримчан Олега Сенцова й Олександра Кольченка політичними в'язнями в Росії та вимагає звільнити Сенцова й пом'якшити звинувачення Кольченку.
"Ми вимагаємо негайного й безумовного звільнення Олега Сенцова, його повної реабілітації та ретельного розслідування його заяв про катування з боку ФСБ", - йдеться в повідомленні організації.
"Ми також вважаємо, що з Олександра Кольченка має бути знято звинувачення в участі у терористичному товаристві, а звинувачення в теракті має бути перекваліфіковано на адекватну правопорушенню статтю (наприклад, ч. 2 ст. 167 КК РФ, знищення чужого майна шляхом підпалу)", - заявляє "Меморіал".
"При цьому звинувачуваного треба негайно повернути до Криму, згідно з міжнародним правом, а слідство має припинити приписувати йому російське громадянство", - додають у правозахисній організації.
Правозахисники "Меморіалу", який у Росії визнали "іноземним агентом", оприлюднили свої висновки, проаналізувавши "усі доступні матеріали" у справі.
Сенцова звинувачують у: організації терористичного товариства; підпалі офісу "Русской общины Крыма" і відділення "Единой Росссии", що кваліфікують як теракти; підготовці до підриву пам'ятника Леніну як готуванні до теракту та спробі придбати для цього вибухові пристрої; незаконне придбання й зберігання зброї й вибухових речовин.
"Меморіал" наголошує, що Сенцов не брав участь у підпалах і підготовці до підриву пам'ятника, а звинувачення в тому, що він давав команди учасникам злочинної групи, ґрунтується на свідченнях засуджених Геннадія Афанасьєва й Олексія Чирнія, які уклали угоду зі слідством, а пізніше заявили про тиск на них.
"Відео з прихованої камери, яке містить розмови Чирнія й Пирогова, у принципі спростовує версію про існування постійного терористичного товариства, яке причетне і до підпалів, і до підготовки вибуху пам'ятника. Чирній неодноразово каже, що робить вибухове обладнання з власної ініціативи і планує підрив із людьми, які не є підозрюваними чи звинувачуваними у справі. Ці протиріччя в доказовій базі слідство проігнорувало. Частина тверджень обвинувачення і зовсім, на наш погляд, вигадана слідством", - заявляє "Меморіал".
Кольченка звинувачують у: участі в підпалі офісу "Единой Росссии" 18 квітня 2014 року, кваліфікованому як теракт; участі у терористичному товаристві.
Він не заперечує, що брав участь у підпалі, а саме спостерігав за вулицею, поки Чирній і Боркін підпалювали будівлю. При цьому Кольченко не визнає свої дії тероризмом.
ПЦ "Меморіал" також вважає, що "звинувачення в теракті неадекватне обставинам підпалу", тому що вночі офіс був порожній і ніхто з групи "не демонстрував намір на залякування населення" і не висував вимог.
Правозахисники зазначають, що за останні роки офіси "Единой Росссии" в різних регіонах РФ неодноразово підпалювали, при цьому справи порушувалися за статтями "умисне знищення майна" чи "хуліганство".
"Переслідування Кольченка не пропорційне ні завданій шкоді, ні стандартній російській практиці", - наголошують у "Меморіалі" і називають звинувачення Кольченка в участі у терористичному товаристві "голослівним",адже він лише одного разу, за даними слідства, "брав участь у неправовій дії з іншими фігурантами справи".
Крім такого, правозахисники вважають, що "Правий сектор" нав'язливо включають у звинувачення, щоб створити примітивний медійний образ націоналістичної загрози в Криму".
Також "Меморіал" указує на те, що безпрецедентний примус звинувачуваних до зміни громадянства з українського на російське призводить до порушення їхні прав: "до звинувачених не допускають українського консула, їх не може захищати український адвокат".
"Справа розслідується з масштабними порушеннями прав людини й міжнародного права", - констатують правозахисники, наголошуючи, що незаконна окупація Криму не знімає з РФ зобов'язань, передбачених міжнародними угодами.