З 18 жовтня охоронцям магазинів дозволять носити травматичну зброю
З 18 жовтня набуває чинності закон "Про охоронну діяльність", який дозволить працівникам приватних охоронних фірм мати при собі травматичну зброю, гумові кийки та інші спецзасоби.
Про це "Українській правді" розповів один з авторів закону регіонал Василь Грицак.
"Приватним охоронцям дозволять користуватися такими спецзасобами, як пристрій для відстрілу гумових куль несмертельної дії, балончик сльозогінного газу, гумовий кийок та кайданки", - сказав він.
Водночас, законом не передбачено спецзасобів захисту – шоломів і бронежилетів, які використовують спецпідрозділи, що мають при собі вогнепальну зброю.
Грицак наголосив, що зброю видадуть не всім і не з моменту набуття чинності законом, а лише спеціально підготовленим охоронцям.
"Як це буде відбуватися: охоронна структура за новим законом має отримати ліцензію. При цьому вона повинна навчити своїх охоронців у спеціальних навчальних закладах, прийняти в них екзамен. Буде розроблена методика і методологія підготовки. Крім того, Кабмін розробить нормативну документацію, яка має бути на охоронному підприємстві і визначатиме весь порядок навчання і прийому на роботу охоронців", - сказав він.
Нардеп додав, що після навчання і здачі іспиту людина отримуватиме посвідчення, і "після цього його візьмуть на роботу і тоді він вже буде охоронцем".
Грицак також додав, що найближчим часом треба внести зміни до закону про питання гарантії з боку держави та охоронної фірми в разі нещастя.
"Приватні охоронці повинні мати внутрішній наказ, знати про норами і правила поведінки і знати законодавство, кримінальний кодекс і знати, що вони несуть відповідальність згідно з законом", - сказав регіонал.
Також, додав він, має бути розроблений кодекс поведінки охоронця.
"Має бути виписаний кодекс поведінки, бо так як охоронці сьогодні поводяться в супермаркетах, інших установах, нічних клубах і так далі – там суцільне хамство. Їм здалося, що вони вже володарі, що вони можуть вже і хабарі вимагати, і шантаж застосувати і підкидувати наркотики, красти речі. Охоронці повинні бути навчені, а не з вулиці і знати про відповідальність", - пояснив він.
На думку Грицака, щоб така система запрацювала потрібен щонайменше рік.
Він також назвав спекуляцією заяву адвоката Ярослава Мазурка Лаврентія Кухайлешвілі про те, що убивство трьох охоронців в "Каравані" могло бути організоване з метою лобіювання права на носіння зброї приватними охоронцями.
"Це спекуляція. Хворий чоловік просто спекулює на темі зброї. І таким хворим адвокатам і адвокатам з певним розрахунком варто тримати свої думки при собі", - обурився один з авторів закону.
Він додав, що якби охоронці з "Каравану" були підготовлені і мали спецзасоби, то хтось з них міг би вижити.
"Якби були спецзасоби у працівників "Каравану", то можна було б уникнути кількох жертв. Третій охоронець міг встигнути розпилити сльозогінний газ і захистив би і себе, і пораненого", - сказав Грицак.
Українська правда