З точки зору емоцій вона дуже стримана, її промови не зачіпають за живе. Утім, німцям з їхньою канцлеркою добре, і вони хочуть, щоб вона керувала урядом і надалі. Чим це пояснюється?
"Анґела Меркель розумна та старанна, - каже біограф канцлерки Жаклін Бойзен. - Вона непідкупна, і це пояснює її високу популярність." Але є й інші якості, які німці цінують в Меркель. Маркетингове агентство Rheingold-Institut у Кельні перед виборами до Бундестагу дослідило настрої німців, запитавши, чого їм бракує. З'ясувалося, що після фінансової кризи та кризи євро німці найбільше хотіли б постійності, зорієнтованості та спокою. "Це саме те, що вони сподіваються знайти в Анґелі Меркель", - каже Томас Кіршмаєр з Rheingold-Institut.
"Для Меркель завжди важлива сутність речей, їй ніколи не йдеться про власне его",- зазначила Бойзен в інтерв'ю DW. Меркель вірять, наголошує Бойзен, коли перед початком нової канцлерської каденції вона каже: "Я хочу служити країні".
Уособлення німецьких чеснот
На цих виборах до Бундестагу політична сила Анґели Меркель - Християнсько-демократичний союз - одержала на вісім відсотків голосів більше, ніж на минулих виборах. Можливо, це пояснюється і тим, що Меркель є, так би мовити, віддзеркаленням усіх німців?
"За кордоном охоче бачать це саме так, - каже біограф канцлерки, - адже Меркель уособлює такі якості як пунктуальність та прагматизм." Крім того, продовжує Бойзен, вона вважається людиною, якій можна довіряти. Багато німців також цінують у Меркель її спокійну манеру ухвалення рішень, сказав в інтерв'ю DW Томас Кіршмаєр.
Натомість критики саме це перетворюють на докори. Наприклад, голова фракції опозиційної Соціал-демократичної партії Німеччини Томас Опперманн критикує Меркель за те, що вона відсиджується у часи всіх проблем, і навіть у скандалі з програмою для стеження американської спецслужби Prism відправила на амбразуру міністра внутрішніх справ Ганса-Петера Фрідриха, а сама зробила заяву з цього приводу кількома тижнями пізніше. Ще один напрямок критики - канцлерка, мовляв, не дуже далекоглядна і ніколи не пояснює, куди мають вести її рішення.
Глибинна довіра
Саме цим, власне, і відзначається спосіб дій канцлерки, вважає біограф Меркель Бойзен. "Вона зовсім незаідеалогізована, а також не прив'язана до старих традицій, які їй диктує партійна програма", - каже Бойзен. І цю свободу вона, зрештою, використала для того, щоб модернізувати свою партію - за допомогою запровадження декретних "батьківських грошей", скасування обов'язкової армійської служби, відмови від атомної енергетики.
Утім, ця глибинна довіра до канцлерки не змогла похитнути позицію критиків з інших політичних партій, таких як СДПН чи Зелені. Колишня голова Зелених Клаудіа Рот, наприклад, звинуватила Меркель у веденні виборчої боротьби з валіумом і вакуумом, щоб за можливістю обходити суперечливі теми. Однак німецькі громадяни розцінюють це інакше. Як свідчать результати соціологічного дослідження, за Анґели Меркель на чолі уряду ФРН їм йшлося добре.
Матуся Меркель подбає
Небезпідставно багато хто вбачає у Меркель матір нації. "В Анґели Меркель є щось материнське. Вона більшою чи меншою мірою захищає своїми руками країну", - каже Кіршмаєр. І хоча в Анґели Меркель взагалі немає дітей, вона одержала прізвистько "матуся" - з лав власної партії. Це слово спершу не несло в собі дружнього навантаження. Утім, тепер це прізвисько несе в собі позитив, "оскільки очевидно виборці та громадяни вірять Анґелі Меркель, що вона про все подбає", - каже експертка Бойзен.
Тепер Анґела Меркель як канцлерка дбає про свої щоденні службові обов'язки і зондує ґрунт на предмет можливого коаліційного партнера. Насамперед ідеться про СДПН. Чорно-зеленого союзу біограф Меркель не очікує, але зауважує, що "упродовж років Анґелі Меркель завжди вдавалося нас дивувати."