Закордонний паспорт за 170 гривень

Вівторок, 09 липня 2013, 16:11

Ось уже кілька тижнів вся Україна спостерігає за паспортною епопеєю. Нагадаємо, замість одіозного концерну ЄДАПС право друкувати закордонні паспорти отримав державний поліграфкомбінат "Україна".

Через зміну виконавця у черзі на видачу документів опинилися понад 100 тисяч людей. Громадянам, які в розпал сезону відпусток опинилися заручниками паспортного пінг-понгу, в Державній міграційній службі повідомили: закордонний паспорт коштуватиме 377 гривень.

Втім, ця сума – завищена і незаконна.

Кілька місяців тому відбулися дві події, не типові для України.

Перша – мешканець Запоріжжя (Руслан Жиров) не пошкодував свого часу і нервів, аби добитися у суді рішення про видачу йому закордонного паспорта за 170 гривень. А це, нагадаю, єдиний правомірний платіж, встановлений Декретом Кабміну "Про державне мито" (цей акт має силу закону).

Друга – на захист Жирова став Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, який 5 лютого встановив, що орган, відповідальний за видачу паспорта, не мав права вимагати від громадянина подання інших, не передбачених законом та відповідним порядком "документів і платежів". Суд зобов’язав відповідне управління Державної міграційної служби (ДМС) видати паспорт.

ДМС оскаржила це рішення в касаційному порядку. І по-суті, справу програла. Адже Вищий адміністративний суд України (ВАСУ) установив (далі ключові цитати):

- "…провівши правовий аналіз положень постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1098 "Деякі питання надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг" (маються на увазі - 87,15 грн. за "оформлення і видачу паспорта" та 120 гривень "за бланк" - авт.), … апеляційний суд дійшов правильного висновку, що такі послуги можуть надаватися особі лише за її письмовою заявою, тобто за наявності у неї бажання їх отримати, і не мають обов'язкового характеру";

- "… як вірно зазначив апеляційний суд, особа, яка звертається за оформленням паспорта, зобов'язана … оплатити державне мито за оформлення і видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 170 гривень і, оплачуючи послугу відповідача "оформлення і видача паспорта громадянина України для виїзду за кордон" у розмірі 87 гривень 15 копійок, у такий спосіб сплачує вартість одних і тих же його дій (послуг) вдруге".

Щоправда, ВАСУ у резолютивній частині замість обов’язку "оформити та видати .. паспорт громадянина України для виїзду за кордон" змінив його обов’язком "повторно розглянути питання щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих … документів". Тобто ВАСУ уточнив, відповідно до правил юридичної техніки, обов’язок ДМС.

Отже, мотивувальна частина рішення апеляційного суду була повністю підтверджена ВАСУ, і уточнення стосується лише резолютивної частини рішення.

Натомість на офіційній веб-сторінці Державної міграційної служби більше 10 днів як основна новина подається інформація: "Вищий адміністративний суду України скасував вимогу щодо оформлення паспорта для виїзду за кордон без сплати обов’язкових платежів". А в самій новині інформацію про судове рішення спотворено так, наче додаткова плата "за оформлення та видачу паспорта" (87,15 грн.) та "за бланк" (120 грн.) є обов’язковою.

У зв’язку з цим дуже хотілося б, щоб Державна міграційна служба не вводила громадян в оману та не поширювала неправдиву інформацію. Інакше це шахрайство. Судове рішення необхідно поважати і виконувати, а для початку – виправити іншу некоректну інформацію на сайті ДМС та припинити подальше дезінформувння громадян, озвучуючи інші ціни на паспорт.

Громадяни України мають право отримати закордонний паспорт за 170 гривень державного мита, і не зобов’язані сплачувати жодних додаткових платежів.

P.S. А для політиків, які дбають про громадян, було б незле під час канікул підготувати новий закон про документи, що посвідчують особу, на заміну недемократичному та неправовому закону "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус".

Чи усіх турбують лише вибори?

Віктор Тимощук, Центр політико-правових реформ, для УП

Колонка – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст колонки не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ній піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора колонки.
Реклама:
Шановні читачі, просимо дотримуватись Правил коментування

Соціальний бюджет-2025

Як не перетворити військового омбудсмена на весільного генерала

Полюбіть критичне політичне мистецтво. Промова Олени Апчел на нагородженні УП 100

ЄС обмежує, Україна – надає преференції. Що має змінитися у рекламуванні тютюнових виробів

Діти Майдану

Дорогою ціною