Нові вілли Януковича - "Камея" та "Міро Маре"
Загальновідомо, що президент Віктор Янукович і його родина мають непоборну пристрасть до прекрасного. Очевидно, саме ця пристрасть спонукала "Сім'ю" всіма правдами і неправдами "віджимати" державну нерухомість.
Справжнім символом цього процесу є будівництво райського саду у "Межигір'ї". Колись державне лісництво "Сухолуччя" також стало персональним мисливським угіддям президента.
Смаки українського самодержця в чомусь співпадають зі інтересами російської династії Романових, улюбленим місцем відпочинку яких був Крим. Тепер тут також зводять "філіали Межигір'я".
Офіційно "Сім'ї" належить балаклавська набережна у Севастополі. Історичні будівлі, де колись жила Леся Українка, були сумнівним чином "реконструйовані" і згодом викуплені компанією "Маринсервис" старшого сина президента Олександра Януковича.
Є й "неофіційна" частина. Наприклад, так званий "Чайний будиночок" Януковича у селищі Відрадне (Велика Ялта). Ця вілла колись належала структурам президентського друга Антона Пригодського, але згодом вона була передана ТОВ "Пансіонат сімейного типу", також близькому до Олександра Януковича.
З цією дачею президента пов'язаний скандал навколо національного інституту винограду та вина "Магарач", землі якого розташовані біля "Чайного будиночка". Нещодавно територію вілли Януковича вирішили розширити за рахунок земель агрофірми "Магарач". Інститут, заснований ще у 19-му столітті, заради президентського відпочинку переселяють.
Ще одним "здобутком" Януковичів вважається колишня база відпочинку "Мис Айя", розташована неподалік від Севастополя в мальовничому урочищі Батіліман. Вона була приватизована влітку 2007 року за 6 мільйонів гривень.
Фірму, яка купила "Мис Айя", оперативно ліквідували, а базу відпочинку передали іншій структурі - ТОВ "Норд-2007". У різні часи серед засновників останньої були дві "межигірські" фірми – "Укркиївресурс" та "Технопромсервіс".
"Українська правда" вже писала про "Укркиївресурс". Ця компанія фігурувала у структурі власності найбільшої транспортно-експедиторської компанії України "Лемтранс", що донедавна контролювалася Рінатом Ахметовим та "Сім'єю". Найцікавіше, що акціонером "Укркиївресурсу" був пан Віктор Різанов, який працює охоронцем у "Межигір'ї".
Таким чином, сторож Януковича встиг побувати і акціонером "Лемтрансу", і власником чудового куточка Криму.
Але виявилося, що це ще не все. "Українська правда" з'ясувала, що, крім названих об’єктів, "Сім'я" обзавелася історичними віллами у курортному селищі Сімеїз біля Ялти. Вілли, як водиться, "запозичили" у держави.
Там, де грав Рахманінов
З початку 20-го століття у Сімеїзі почалося активне будівництво маєтків найбагатших людей Російської імперії. Це селище стало одним з найбільш престижних курортів Криму. Туди приїжджав імператор Микола ІІ, у Сімеїзі у різні часи жили Лев Толстой, Михайло Коцюбинський, Сергій Рахманінов…
З приходом радянської влади у націоналізованих маєтках почали відкриватися пансіонати та санаторії. Зокрема, сімеїзські здравниці спеціалізувалися на лікуванні туберкульозу. Одним з таких закладів став створений після Другої світової війни Санаторій ім. Семашка.
Він діє й до цього часу. Там лікують захворювання органів дихання. Сам заклад є державним та підпорядковується Міністерству соціальної політики України. А корпусами санаторію стали саме ті будинки, які будувала собі російська еліта початку століття. Зокрема, вілли "Камея" та "Міро Маре".
Вілла "Камея". Фото журналкрым.рф |
Вілла "Міро Маре". Фото журналкрым.рф |
"Камея" була побудована 1912 року у стилях неокласицизму та італійської неоготики. Ця вілла прикрашена колонами, ліпленням з грифонами та оглядового альтанкою-ротондою, з якої відкривається шикарний вид на море.
Віллу "Міро Маре" звели на рік раніше – у 1911. В архітектурі цієї будівлі є елементи європейського, східного і навіть мавританського стилю. Колись у цій віллі грав сам Рахманінов.
Треба зазначити, що на початку 2000-х років історичні будівлі були у вкрай поганому стані. Фотографії тих років можна легко знайти в інтернеті.
Фото Tatiana Evtushenko |
Однак деякі приватні компанії розгледіли непогані перспективи цієї нерухомості. Лишилося лише забрати її у держави, і, бажано, за недорого.
Цікава оренда
4 серпня 2006 року Віктор Янукович вдруге очолив український уряд. І вже через кілька місяців дві структури звернули увагу на санаторські корпуси.
У реєстрі судових рішень можна знайти величезну кількість документів, які свідчать про затяжну війну між державою та фірмами "Ліга-М 2006" і "Форс 2006". З цих документів випливає, що 27 жовтня 2006 року ці компанії звернулись до Фонду майна Криму із пропозицією укласти договір оренди вілл "Камея" та "Міро Маре".
Разом з віллами фірми хотіли взяти в оренду супровідні об'єкти – літній кінотеатр, господарські споруди і таке інше.
Однак Фонд майна Криму відмовився від такої пропозиції, посилаючись на те, що Мінсоцполітики, якому належить санаторій, не погодило оренду. Міністерство, очолюване тоді Михайлом Папієвим, стверджувало, що на об'єктах "здійснюється підготовча робота для проведення капітального ремонту". Відповідний лист у листопаді 2006 року підписав тодішній заступник Папієва Костянтин Крищенко.
Водночас керівництво санаторію погодило оренду корпусів та просило передати їх в оренду з метою "відновлення та організації відпочинку та оздоровлення громадян".
"Ліга-М 2006" та "Форс 2006" пішли до суду, який зобов'язав Фонд майна Криму укласти договори оренди корпусів.
Однак у липні 2007 року Мінсоцполітики все ж погодило оренду, про що свідчить лист іншого заступника Папієва Бориса Молчанова. Таким чином перша з названих фірм отримала у розпорядження віллу "Камея", а друга – віллу "Міро Маре".
У жовтні 2007 року, за два місяці до краху другого уряду Януковича, через суд орендарі доповнили договір оренди цікавим положенням:
"У випадку припинення або розірвання договору, поліпшення орендованого майна, здійснені орендарем за рахунок власних коштів, які можливо відокремити від орендованого майна, не заподіюючи йому шкоди, визнаються власністю орендаря.
Невід’ємні поліпшення, здійснені орендарем при наявності дозволу орендодавця, які збільшують вартість орендованого майна в результаті вказаних невід’ємних поліпшень, підлягають компенсації орендарю в межах суми збільшення вартості орендованого майна в результаті цих поліпшень.
Якщо в результаті поліпшень орендованого майна, здійснених орендарем за згодою орендодавця, створена нова річ, то орендодавець стає її власником в частині витрат на поліпшення".
У перекладі на людську мову означає, що у випадку проведення суттєвої реконструкції або перебудови вілл, вони можуть стати власністю орендарів. За такою схемою був виведений не один об'єкт. Зокрема, ця схема широко застосовувалася у будинках відпочинку для еліти, де радянську будівлю перетворювали на шикарний маєток і виводили з держвласності.
Однак після звільнення уряду Януковича, Мінсоцполітики під керівництвом Людмили Денисової намагалося повернути вілли державі. У 2008 році Мінсоцполітики відкликало своє погодження, посилаючись на те, що підписант скасованого листа не мав права розглядати питання оренди державного майна.
Суди різних інстанцій ухвалювали купу різних рішень з приводу багатостраждальних вілл. Деякі з них були на користь держави, деякі – на користь "приватників".
Дійшло до особистих конфліктів між Денисовою та керівником санаторію Ігорем Іоффе. Директор закладу звинувачував міністра у намаганні приватизувати санаторій, а Денисова подавала проти нього позови на захист честі та гідності.
Втім, після перемоги Віктора Януковича на президентських виборах та призначення уряду Миколи Азарова, судова війна завершилася. У 2010 році правосуддя остаточно стало на бік компаній "Ліга-М 2006" та "Форс 2006", за якими остаточно були закріплені "Камея" та "Міро Маре".
Фірми з "Межигір'я"
Як свідчать дані державного реєстру юридичних осіб, "Форс 2006" та "Ліга-М 2006" є пов'язаними структурами.
"Ліга-М 2006" |
Засновником першої з названих компаній було київське ТОВ "Технопромсервіс". Засновником другої – також "Технопромсервіс" та мешканець Севастополя Денис Варочкин.
"Форс 2006" |
Ця київська компанія вже згадувалася на початку статті. Вона була материнською структурою для фірми "Норд – 2007" – власника "Мису Айя" в урочищі Батіліман. Колись серед засновників "Технопромсервісу" була компанія охоронця Межигір'я "Укркиївресурс".
Але зараз "Технопромсервіс" має інших власників. 19 мільйонів 420 тисяч гривень у статутному фонді цього ТОВ має британська фірма "Навімакс венчез лімітед", а 44 гривні має мешканка міста Вишгород Ірина Щинович. Таким чином, офіційно саме вони володіли кримською нерухомістю, і Янукович тут ні до чого.
Однак відповідь на всі питання дає інше місце роботи Ірини Щинович. Згідно з даними того ж реєстру юросіб, ця жінка...очолює первинну організацію професійної спілки будинку відпочинку "Межигір'я". Того самого державного будинку відпочинку, який був перетворений на персональний рай чинного президента.
"Технопромсервіс" |
Тобто у схемі відбулася заміна – охоронця "Межигір'я" змінив профорг "Межигір'я".
Але найцікавіше те, що зараз "Технопромсервіс" у стані ліквідації. А орендарі вілл у Сімеїзі – "Ліга-М 2006" та "Форс 2006" – вже ліквідовані. Втім, знаючи звички "Папи", було важко повірити в те, що історичну нерухомість повернули у власність держави.
Ірина Щинович |
"Українська правда" звернулася з запитами щодо долі вілл "Камея" та "Міро Маре" до Фонду майна Криму та Мінсоцполітики. Зокрема, ми поцікавилися умовами – вартістю та строком оренди.
У ФМК лише підтвердили, що вказані вілли орендували "Ліга-М 2006" та "Форс 2006". Однак подробиці там повідомити не змогли, зазначивши, що відповідні орендні справи передані до Регіонального відділення Фонду держмайна у Криму.
Куди більш конкретну інформацію повідомили у Мінсоцполітики. Заступник міністра соцполітики Людмила Дроздова у відповіді на запит зазначила, що договори оренди були припинені, а вілли у Сімеїзі повернули в оперативне управління Санаторію ім. Семашка.
Але не все так просто. "Оскільки зазначене нерухоме майно не використовувалося за призначенням, воно було відчужено ТОВ "Юкрейніан Білдінг Компані" та ТОВ "Деметра 2011", - написала заступник міністра. Інших подробиць у Мінсоцполітики не повідомили.
|
|
Тобто вілли "Камея" та "Міро Маре" були продані. Але кому саме?
Колишні орендарі
Згідно з офіційними даними "Юкрейніан Білдінг Компані" та ТОВ "Деметра 2011" зареєстровані у Севастополі.
"ЮБК" |
Засновниками першої є мешканець Севастополя Юрій Романов та офшорна компанія "Оспрей Інтернешнл Солюшнз Лімітед" з Британських Віргінських островів. Другою володіють інший мешканець Севастополя – Леонід Глаговський та "офшорка" "Пастерн Холдингз ЛТД" з тих же островів.
"Деметра 2011" |
Здавалося б це – глухий кут. Тепер справжнього власника кримських вілл треба шукати на острові Тортола у Атлантичному океані.
Якби не одне "але". Навколо продажу "Камеї" та "Міро Маре" виникла ще одна судова суперечка. Документи щодо цих справ можна легко знайти у загальному доступі в реєстрі судових рішень.
Покупці вілл вимагали від санаторію видати їм податкову накладну з ПДВ, яка б дозволила зарахувати сплачений ними податок до податкового кредиту, або продати вілли в подальшому.
Санаторій не видав їм таку накладну, і покупці наскаржилися податківцям. Податківці ж провели перевірку діяльності санаторію та нарахували йому додаткові податки зі штрафними санкціями у 2 мільйони гривень. Як свідчать документи, це сталося через плутанину з оплатою.
Чи отримали "Юкрейніан Білдінг Компані" та ТОВ "Деметра 2011" податкову накладну – невідомо. Однак у судових рішеннях в цих справах можна знайти суттєві подробиці продажу вілл.
Так "Юкрейніан Білдінг Компані" придбало віллу "Камея" за 7 мільйонів 79 тисяч гривень, а "Деметра 2011" придбало віллу "Міро Маре" за 2 мільйони 563 тисячі гривень. Тобто за дві історичні будівлі на березі моря держава отримала 9 мільйонів 642 тисячі гривень.
Обидві угоди купівлі-продажу були укладені в один день – 15 лютого 2012 року – за наслідком аукціону, проведеного товарною біржею "Іннекс".
Цікаво, що продаж нерухомості був погоджений владою країни менше ніж за місяць до аукціону – 20 січня 2012 року відповідні листи направили Фонд держмайна, очолюваний Олександром Рябченком, та Мінсоцполітики, очолюване Сергієм Тігіпком. Більше того, продаж був погоджений з тодішнім першим віце-прем'єром Андрієм Клюєвим.
У відповідь на запит "Української правди" Мінсоцполітики надало копії листа на адресу Клюєва, яким був погоджений продаж вілл. Документ підписав особисто Тігіпко.
|
|
Згідно з листом, продані об'єкти "не експлуатуються санаторієм більше ніж 20 років, перебувають у вкрай незадовільному технічному стані та непридатні до експлуатації".
"Проведення ремонтно-відновлювальних робіт по вищезазначеним об'єктам економічно недоцільно...Відчуження об'єктів державної власності не вплине на цілісність майнового комплексу санаторію", - наголошував Тігіпко.
Нагадаємо, що за версією Мінсоцполітики, вілли продані через те, що вони не використовувалися за цільовим призначенням. Однак обізнані у приватизаційних питаннях люди стверджують, що це - стандартна схема "на межі фолу", коли цілісний майновий комплекс продається частинами. Зокрема, схожі події відбуваються з майном профспілок.
Клікніть для збільшення |
Формулювання щодо відсутності використання за цільовим призначенням ще можна якимось чином пояснити для промисловості, але як це пояснити для корпусів санаторію – невідомо. Можна лише припустити, що це - заздалегідь погоджений продаж "кому треба".
Але ж кому треба? Начебто, зроблено все "чисто" – все впирається у офшорні Британські Віргінські острови та невідомих мешканців Севастополя. Якби не один "прокол".
У судових засіданнях щодо податкової суперечки, компанії "Юкрейніан Білдінг Компані" та ТОВ "Деметра 2011" представляли не номінальні власники, а представники за довіреностями, які іноді змінювали один одного.
Одним з них був Сергій Пшеничний. У 2010 році він представляв у судах вже згадувану фірму "Норд 2007" – власника бази відпочинку "Сім'ї" "Мис Айя" біля Севастополя.
А ще одним представником цих компаній був...Денис Варочкин. Ця людина була в складі засновників ТОВ "Ліга-М 2006" – колишнього орендаря вілли "Камея". Партнером Варочкина, як зазначалося вище, виступала фірма профорга Межигір'я "Технопромсервіс".
***
Коротко історія виглядає так. Спочатку історичні будівлі на південному березі Криму були через суди орендовані у держави структурами, що належали охоронцю та профоргу резиденції Януковича "Межигір'я".
Потім фірми-орендарі ліквідуються, а будівлі повертаються державі для остаточного продажу. За погодженням з вищими чиновниками, а за сумісництвом – членами Партії регіонів, держава продає свої вілли невідомим фірмам, які мають офшорних власників.
А в суді невідомих покупців представляють люди, які так чи інакше фігурують у всій кримській схемі "Сім'ї". Видається, що таких збігів не буває.
Важко оцінити, чи коштують "Камея" та "Міро Маре" 10 мільйонів гривень – як пара квартир у центрі Києва.
Не менш цікаво було б почути з цього приводу новоспеченого "сімейного" міністра доходів та зборів Олександра Клименка, який не втомлюється заявляти про боротьбу з відтоком державних коштів у офшори. Адже на його очах не остання державна нерухомість перекочовує до офшорних компаній з екзотичних островів.
Але найважливіше інше. "Вічний чиновник", який жодного дня не займався бізнесом, Віктор Янукович і його родина продовжують закріпляти статус олігархів, збираючи власність по всій країні. Офіційно або неофіційно їм належить купа елітної нерухомості, підприємства, банки… Бізнес старшого сина президента Олександра Януковича, стоматолога за освітою, росте шаленими темпами.
Більше того, "Сім'я" майже повністю взяла під контроль уряд країни, поступово "видавлюючи" навіть своїх партнерів – Ріната Ахметова, Дмитра Фірташа та інших поважних діячів. І зупинятися вона не збирається.
А придбання об’єктів, на кшталт вілл у Сімеїзі, або розбудова Межигір’я, свідчить про бажання відчувати себе не менш, як імператорами України.