Віктор Янукович зібрав олігархічний банкет
П'ять років тому Партія регіонів виглядала кульгавою на обидві лапи "качкою".
Перша "кінцівка" глиняного, як тоді здавалося, колоса - це номенклатура епохи Леоніда Кучми: Микола Азаров, Анатолій Толстоухов, Дмитро Табачник. Після помаранчевої революції їх повернення до влади здавалося ненауковою фантастикою.
Поява Азарова на Майдані у новорічну ніч 31 грудня 2004 року виглядала як здача в полон. Пізніше він казатиме, що його як в.о. прем'єр-міністра туди затягнув мер Києва Омельченко. Але це вже буде потім - а тоді Азаров, який власноруч в 2001-2002-му створював Партію регіонів, був символом поваленого монстра.
Ще більше переломів отримала друга "кінцівка" кульгавої качки - група Ріната Ахметова. Борис Колесніков опинився у СІЗО. Раїса Богатирьова регулярно викликалася на допити у справі про сепаратизм і розголошення таємниці слідства в тій же справі Колеснікова.
Ахметов виїхав до Монако. Там він отримав сигнал, що проблеми розігруються не на жарт. Ахметова після приземлення в аеропорту Ніцци півгодини не випускали на територію Франції - прикордонники, що обслуговували vip-термінал, довго перевіряли його статус, оскільки напередодні отримали листа від силових органів України з проханням встановити місце його перебування. Зрештою Ахметову дозволили в'їзд, а французька влада надіслала до Києва повідомлення про прибуття найбагатшого українця до Франції.
...Минуло п'ять років. І стара номенклатура Кучми, і команда Ахметова сьогодні святкує перемогу. Але за цей час Янукович провів помітні зміни в своєму політичному холдингу. Він прийняв нових членів, які демонополізували влив грошей Ріната Ахметова.
На цих виборах навколо Януковича згуртувалися люди, які в рейтингу найбагатших дихають у спину власнику "Шахтаря". І навіть якщо Ахметов зберігає контрольний пакет акцій в умовному проекті "Янукович", тепер навколо нього безліч міноритарних акціонерів. Кожен - зі своїм інтересом та готовністю профінансувати забаганки лідера.
Рінат Ахметов
Рінат Ахметов |
Причина навіть не в давній нелюбові між цими двома флангами Партії регіонів.
Ахметов як людина, що найбільше проінвестувала в перемогу, розраховував на жест Януковича у відповідь - що саме він отримає право назвати прізвище кандидата.
Власне, прем'єрство Азарова з кожним днем стає більш примарним.
Не допустити цей сценарій можна руками "Нашої України", у якої просто немає сенсу вступати в коаліцію з таким керівником уряду.
Набагато прийнятнішим для Ахметова на посаді прем'єра є Арсеній Яценюк. З Сергієм Тігіпком складніше - він надто близький з Ігорем Коломойським.
Колись Ахметов по-людськи засуджував Яценюка за те, як той "кинув" Ющенка, що вивів його в люди. Але "це було давно і неправда". Як альтернатива Азарову кращої кандидатури не знайти. Тим більше, що основний спонсор Яценюка на виборах президента - Леонід Юрушев - є бізнес-партнером Ахметова у проектах в нерухомості.
Проблемою Яценюка є лише власні обіцянки двотижневої давності - не спокушатися на пропозицію прем'єрства та працювати в опозиції.
Економічний інтерес Ахметова у новій владі незмінний. Це - зупинка судового розгляду в стокгольмському арбітражу по "Венко Прикерчинська", якою Ахметов володіє разом з іншим депутатом-регіоналом Василем Хмельницьким.
Також Ахметов зацікавлений у роздержавленні енергогенеруючих компаній, продажі "Укртелекому", а також у знятті заборон для побудови вугільної перевалки в Севастополі.
Віктор Пінчук
Віктор Пінчук |
Більше того, для Тимошенко була зелена вулиця на телеканалах Пінчука завдяки наявності у фракції БЮТ депутатів Миколи Баграєва і Олени Кондратюк - дружини гендиректора ICTV Олександра Богуцького.
Але душею та "тілом" Пінчук був все одно з Януковичем.
Надто добре він пам'ятав події 1995-го, коли його біс поплутав стати бізнес-партнером Тимошенко в корпорації "Співдружність".
Зараз комунікатором зв'язків з Януковичем виступав Сергій Льовочкін, який ще з часів, коли він був першим помічником президента Кучми, спільно з Пінчуком воював проти Медведчука.
Тому поява Пінчука у "ІнтерКонтиненталі" у ніч виборів не була несподіванкою.
Інтерес Пінчука у новій владі - отримати сприяння від уряду на будівництво заводу "Дніпросталь" та розширення квоти для постачання труб в Росію. Плюс - спокійна старість для свого тестя Леоніда Кучми, до якого у слідства по справі Гонгадзе накопичились нові запитання.
Крім того, Арсеній Яценюк цілком задовольнив би Пінчука на посаді прем'єра.
Ігор Коломойський
Ігор Коломойський |
Подейкують, що Коломойському вдалося налагодити контакти з Януковичем завдяки... депутату-регіоналу Юрію Іванющенку, який більше відомий за прізвиськом "Юра Єнакієвський".
Цей міфічний персонаж, донька якого нещодавно гучно вийшла заміж за мешканця Монако, має вплив та авторитет у середовищі донецьких.
Інтерес Коломойського - укладення угоди про продаж йому Одеського припортового заводу за результатами аукціону, визнаного Тимошенко недійсним.
Також Коломойський прагне недоторканості для домовленостей по "Укрнафті", яких він досягнув з Тимошенко. Згідно з акціонерною угодою, підписаною між першим і другим туром виборів, за Коломойським як міноритарієм... закріплено посаду голови правління цієї компанії. Також в планах Коломойського - встановлення контролю над Кременчуцьким нафтопереробним заводом.
Кандидат від Коломойського на прем'єра - Сергій Тігіпко. Але надто велика активність олігарха, навпаки, зменшує шанси бронзового призера виборів президента.
Костянтин Григоришин
Костянтин Григоришин |
Зокрема, після відмови уряду повернути 400 мільйонів гривень застави за участь у приватизації Одеського припортового - попри особисті гаранті прем'єра.
З Януковичем Григоришин також комунікує через Льовочкіна.
Діловий інтерес Григоришина - оголошення конкурсу з приватизації "Турбоатому", де він уже є міноритарним акціонером, а також підготовка до продажу двох інших машинобудівних підприємств - "Зоря-машпроект" і "Електротяжмаш".
Григоришин також прагне встановлення справедливих тарифів на послуги залізниці - для підвищення конкурентноздатності "Укррічфлоту", яким він володіє спільно з Іваном Фурсіним - номінальним акціонером 5% в "РосУкрЕнерго".
Стара слабкість Григоришина - комуністи. Тому він може замовити слово перед Януковичем не ображати їх при розподілі посад.
Олександр Ярославський
Олександр Ярославський |
Шість років тому на зустрічі олігархів з Леонідом Кучмою, де домовлялися зробити ставку на Януковича, Ярославський поставив умову - щоб директором Кременчуцького нафтопереробного заводу стала його людина Павло Овчаренко.
Янукович ті вибори програв, але, за іронією долі, після воєн з татарами Овчаренко таки очолив Кременчуцький НПЗ - але вже... як ставленик Коломойського.
Сьогодні інтерес Ярославського - безперешкодне фінансування з бюджету проектів Євро-2012 у Харкові, де він виступає співвласником та співінвестором.
Також Ярославський не проти посадити в крісло губернатора Харківської області Степана Масельського - свого родича по лінії колишньої дружини. Масельський-молодший уже керував областю в останні місяці президентства Кучми.
Щоправда, сьогодні багато охочих очолити Харківську область і серед регіоналів - це Дмитро Шенцев, який керує обласною організацією Партії регіонів, та Олександр Кривцов - заступник мера Харкова Михайла Добкіна.
Дмитро Фірташ
Дмитро Фірташ |
Це і повернення 11 мільярдів кубометрів газу, конфіскованих "Нафтогазом" за угодою з "Газпромом" - або створення умов, щоб він міг повернути втрачені гроші.
Це і розв'язання ситуації з банком "Надра", за який він заплатив, але не отримав, бо той перебуває під тимчасовою адміністрацією.
Це і урегулювання ситуації з "Кримським титаном", коли Тимошенко спробувала не продовжувати з Фірташем оренду Іршанського та Волногорського збагачувальних комбінатів.
Це і відновлення нормального газопостачання "Рівноазот".
Це і згортання планів Тимошенко щодо виведення з гри облгазів.
Вирішити свої питання Фірташу має допомогти той же Сергій Льовочкін, який став альтернативним до Ахметова каналом зв'язку з Януковичем.
Власне, влітку 2009, коли Янукович уже однією ногою був у коаліції з Тимошенко, тільки Льовочкін з Фірташем вмовляли його зупинитися. Сьогодні, коли Янукович отримав пост президента на загальнонаціональних виборах, історія показала їхню правоту.
Нинішній процес розпорошення олігархічних впливів у Януковича - це лише перший етап великих змін, які насуваються у цій політичній структурі. В разі проведення дострокових парламентських виборів поява нових друзів знайде своє відображення у списку Партії регіонів.
Розуміючи ці ризики, Рінат Ахметов зацікавлений домовлятися з "Нашою Україною" до останнього. А "Наша Україна", розуміючи ризики Ахметова, готова влаштувати "гонку вимог" для свого вступу в коаліцію.
Можливо, все це і є демократія по-українськи.